Още по темата
Не стреляй по вестоносеца
Идеите на Европа да регулира, контролира или забранява кредитните рейтинги ще доведат повече вреди, отколкото ползи
28 окт 2011
Медийна миопия
Три неправителствени организации и WikiLeaks поставиха тежка диагноза на българските медии
5 май 2011
Броят на журналистите, вкарани в затвора през 2011 г., е 179, което е рекорд за последните 15 години, сочи публикуван днес доклад на Комитета за защита на журналистите, цитиран от Франс прес.
Най-голям е броят на задържаните журналисти в Иран, Еритрея и Китай. Затворенитe редактори, главни редактори и фотографи са с 34 повече в сравнение с 1 декември 2010 г., уточнява неправителствената организация със седалище в Ню Йорк.
Иран е за втора поредна година начело на списъка с 42 вкарани в затвора журналисти, следван от Еритрея - 28 журналисти, Китай- 27, Мианма (бивша Бирма) - 12 и Виетнам - 9. Комитетът за защита на журналистите споменава, че Иран освобождава затворници, но и арестува нови, подлага задържаните за нечовешко унижение и преследва техните адвокати. 65 журналисти са избягали от страната от 2009 г. досега, допълва комитетът.
"Независимите журналисти, които често не се ползват с необходимата институционална подкрепа, за да устоят на натиска на държавата или властта, защитавайки се пред съда, понасят най-голямата тежест в това безпрецедентно увеличение на задържанията", отбелязва в доклада генералният директор на комитета Джоел Саймън.
Комитетът отбелязва, че повечето журналисти са били затворени заради критики срещу държавата или нарушаване на цензурата. Повечето от тях са местни журналисти, задържани от правителствата в страните си. В последните данни не се включват изчезналите или отвлечените от престъпни групировки журналисти.
+5
Дневник, Капитал, защо разкарахте Любослава Русева? От какъв зор се представяте за нещо повече от иранските медии?
_____
Животът на Иван Илич беше най-прост и обикновен и поради това най-отвратителен.+2
малко им е, драскачи такива
преглед на коментар
Нов Коментар