Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
// Light / Тема

12 23 фев 2012, 14:12, 9760 прочитания

Всичко коз

Защо белотът е майорната игра на народа

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

[Shutterstock]

Цялото му име е Бридж-белот, но накратко се нарича просто Белот. Играе се от два отбора по двама души. Използват се 32 карти (от 7 нагоре). Обикновено се използват и големи количества алкохолни напитки и тютюневи изделия.

Белотът може да бъде белотче, което може да се врътва, цъка, но най-често – да се чуква. Само един посветен и отдаден тип може да разбере разликата между това да играеш Белот и да чукнеш едно белотче. А посветените и отдадени типове в България са много и от всички области на социално-икономическата карта на страната. Най-очевидната причина за това е, че Белотът е толкова сложен, че да не можеш да го обясниш на пияна глава в бара на момичето, с което си се запознал преди малко, и в същото време достатъчно прост, за да не е нужно завършено висше образование. Дори напротив – в много случаи се забелязва обратнопропорционална зависимост между успехите в академичната дейност и постиженията на масата за белот.

Белотът вероятно е единственото еднополюсно явление у нас. Аз поне не съм срещал хора, които адски мразят белота, нито съм забелязал група във Фейсбук "Да спрем тази срамна народна привичка." В най-лошия случай отношението отива към "ми не знам, не съм играл/а никога". Неслучайно Белотът гордо носи определението най-обичаната игра с карти в България. И съвсем неслучайно страницата belote в английската версия на Уикипедия цитира подробно и на първо място българските правила на играта, въпреки че оригинално тя идва от Франция.

Всеки българин, който разбира от Белот, разбира най-много от Белот от всички хора на света. В това няма нищо неочаквано (виж футбол, политика, коли, секс, история, география, всъщност – почти всички други области на Живота). И точно както с футбола, политиката, колите и почти всички други области на живота, Белотът е вид религия за всеки, който разбира от карти – неговият начин да се играе играта е единственият възможен. Религиозният фанатизъм за щастие обикновено е безобиден и дори може да се каже, че е един вид добавена стойност. Защото всеки играч на Белот знае – ако не се скарате, все едно че не сте играли.

Аз лично съм религиозно толерантен. Признавам правото на съществуване на възгледи като "удвояване на деветте точки за капо при без коз", както и на идеологеми като киртик. Разбира се, има някои крайности, които и отявлен либертарианец не би могъл да понесе (като например да бягаш от контра, моля ви се), но като цяло винаги съм гледал да си спестявам точно този тип конфронтации. Споровете по темата могат да бъдат колкото безсмислени (тъй като все още липсва Евангелието на Свети Белот Български), толкова и продължителни, и в крайна сметка да убият удоволствието от това да се скарате за нещо наистина съществено (като това защо си пуснал купа на партньора си, след като си видял, че чисти купи).

Тук стигаме до ключовия момент – удоволствието от чукването на едно белотче идва най-вече от факта, че докато го правиш (а това може да продължи от половин час до цяла нощ), ти имаш, от една страна, противници (които или падат и са обект на добродушни подигравки, или бият и са причина да се скараш с партньора си, и в двата случая е чудесно), а от друга – имаш партньор (с когото ставаш много близък, понеже заедно се подигравате добродушно на противниковия отбор или пък си крещите взаимно като семейна двойка). Много любопитен привкус може да се добави, ако отборите се сформират именно от две двойки, които се разделят специално за играта на мъже и жени. В този случай се открива една особена творческа мощ в частта "заедно се подигравате на падналите".

Белотът се появи дори и в уебпространството, има го във Фейсбук, човек може да си свали и приложение, за да си го играе срещу компютъра. Това е чудесно, по този начин се предава традицията, тъй като, както всички знаем, най-младите не стават от компютъра и няма къде другаде да научат играта. Освен това по този начин има шанс да изнесем извън страната едно чисто българско постижение на националния дух. Разбира се, във виртуалната игра все още липсват някои нюанси, като това да замериш партньора си с картите, след като не ти пусне шибаната деветка, а ти имаш още четири ръце след нея, или пък да направиш анализ на цялото разиграване с възможните версии при различно стечение на обстоятелствата, както и спорът дали терцата ти е била до вале или до дама и дали изобщо си обявил терца, не беше ли това предната игра, абе ти си се натряскал май или те е яд, че падаш, абе кой пада бе я вземи си...
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Етикети: белот игра

Прочетете и това

Малка tattoo енциклопедия Малка tattoo енциклопедия

Казват, че белезите са картата на душата. Татуировките са едни от най-издайническите знаци за нашите страсти, вкус, принадлежност

21 юли 2017, 1709 прочитания

Новата музейна вълна Новата музейна вълна

Десетте музея на 2017 г.

21 юли 2017, 1340 прочитания

24 часа 7 дни

Библиотека / K100»

К100
К100

300 най-големи компании по приходи; Най-печелившите; Най-динамичните; Лидерите по сектори; Анализи и фирмени профили

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
D&D

Най-продаваната ролева игра в света се играе от бизнесмени, мениджъри и компютърни специалисти

Новата музейна вълна

Десетте музея на 2017 г.

Задаващата се война: Браузъри срещу рекламното замърсяване

През следващата година ще наблюдаваме голяма офанзива от Google и Apple срещу най-тъмните страни на рекламния свят. Очаквайте много жертви. Но цялата екосистема ще спечели от тези инициативи

Фонд на Рокфелер продава ритейл парка в Пловдив на групата "Химимпорт"

Активът се оценява на над 35 млн. лв., но дълговете са почти толкова

"Съгласие" купи животозастрахователния портфейл на "Дженерали" (коригирана)

Сделката е сключена в началото на декември, след като италианската компания обяви, че в България ще се съсредоточи само върху общото застраховане

K:Reader

Нов и модерен инструмент, който пренася в дигитална среда усещането от четенето на хартия.

Прочетете целия вестник или списание без да търсите отделните статии в сайта.
Капитал, брой 29

Капитал

Брой 29 // 22.07.2017 Прочетете
Капитал Daily, 20.07.2017

Капитал Daily

Брой 110 // 20.07.2017 Прочетете