Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
// Light / Тема

2 15 авг 2014, 8:34, 9655 прочитания

Творящият холандец

Копирайтърът Марк ван дер Хейдън обикаля света и дарява идеите си срещу храна и подслон

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Още по темата

Тази седмица в Light

Очаквайте новия Light по-късно днес онлайн, а от утре с "Капитал".

15 авг 2014

Детайли: Лука де Джилио

Пътешественик, обиколил над 50 страни и прекарал над 3000 нощувки в различни хотели, квартири и апартаменти.

14 авг 2014

Globetrotter*

Борис Белев, който обикаля света 20 години и е живял в 80 държави

9 май 2014

От половин година насам Марк ван дер Хейдън (28 г.) се представя като "пътуващ стажант с раница на гърба" (bacpacker intern). През януари 2014 г. той напуска обещаващата си работа като копирайтър в рекламна агенция в Амстердам и обявява в блога си, че иска да пътува и обикаля света, работейки за кратки периоди в различни фирми срещу храна и подслон.

Неочаквано и изненадващо за самия него електронната му поща се запълва с над 600 предложения за стаж от цял свят. За седем месеца той вече е обиколил Тайланд, Малайзия, Камбоджа, Виетнам, САЩ, Бали, Австрия, Англия и Германия, а сега седи срещу мен в София. Току-що се е върнал от гайдарското надсвирване в село Гела и ми разказва: "В началото музиката ми беше странна и не можех много да я разбера, но след няколко часа слушане на гайди и може би и след чаша ракия започнах да се забавлявам и да различавам добрите от посредствените гайдари."

Искам да ми разкаже как се оказва в България, изобщо как се е решил на целия проект. Марк ми обяснява, че когато се е чудил как да пътува, той същевременно търсил вариант, в който да работи и да прави това, което обича, но и да е в крак с тенденциите и да трупа стаж. Не е харесвал факта, че като се завърне от пътешествията си, ще му е нужно време да се адаптира. "Идеята ми узряваше постепенно, много исках да пътувам, но може би най-силно ме впечатли историята на Джи Лий." Джи Лий, както разбираме по-късно, заема позиция Creative Strategist във Facebook. Преди години по време на интервю го попитали кой е и как се самоопределя. Първата му реакция била да каже, че работи като креативен директор за големи рекламни агенции. Провокирали го, като му задали въпроса – ако я няма компанията и позицията му в нея, ако не говори за работата си, как би се представил. Джи осъзнал, че има нужда от собствена лична изява, която не е свързана само със служебни задължения, а именно от личен проект. Много от корпорациите, за които правел реклами, го дразнели, тъй като вместо да се спрат на просто, хитро и забавно послание, избирали скучни рекламни слогани.

Затова през 2005 г. Лий създал The Bubble Project. Принтирал големи стикери като балончета за реплики в комикс и ги залепял по улиците на Ню Йорк върху постери и реклами. Балончетата били празни и хората спонтанно започнали да вписват в тях фрази, идеи, мнения. Така публичното пространство се превърнало от преситено с корпоративни послания място в поле за изява на хората. Личният проект на Джи Лий вдъхновил Марк да измисли своя собствена посока и да намери начин да се идентифицира не само с работната си среда. По ирония на съдбата или не, в момента Марк е на стаж в българския клон на същата рекламна агенция Saatchi & Saatchi, на която Джи е бил творчески директор.

През десетте дни, през които е в София (получил е предложение за стажа още преди 5 месеца), Марк работи по рекламата на българска бира, измисля идеи за кампания за колеж, реклама на търговски център и е толкова натоварен, че засега не е успял дори да разгледа града. "Когато бях в Ливърпул, бях така затрупан с работа и подготовката си за речта на World Merit Day (ден, посветен на дискусии и представяния на вдъхновяващи личности от цял свят като Кейти Пайпър, сър Кен Робинсън и др.), че нямах възможност за туристически обиколки, но въобще не съжалявам, човек не може да има всичко", допълва смирено. Денят в Ливърпул е посветен на вдъхновяващи срещи и дискусии. Тогава се запознава с Малала Юсафзаи – пакистанската ученичка, която оцелява, след като е била простреляна от талибаните заради борбата си за правото на жените на образование. Речта на Марк цели да покаже алтернативен поглед към избора кариера или пътешествия.

Всъщност в момента холандецът е трябвало да бъде в Южна Корея. "Предложиха ми да помагам в студентски летен лагер там за 75 деца, но след нещастието с потъналия ферибот на 16 април, когато загинаха над 300 души, повечето от които студенти и ученици, младежките мероприятия са отмениха. Лагерът е отложен за неопределено време. Така се оказа, че имам 2 седмици в Европа и да реша накъде да поема. И ето ме в България."

Десет дни, прекарани където и да било, ми се струват изключително малко, за да успее човек да развие дадена творческа задача и да постигне добър резултат, но Марк ме опровергава: "Не времето е важно, а фокусът и идеите. А най-краткият стаж беше за 2 дни за благотворителна организация във Виетнам." За тези два дни, обяснява рекламистът, е успял да напише сценарии за филм, който в момента се снима. Когато филмът е готов, ще пусне линк на блога си.

След българските кампании ще работи за рекламна агенция Insomnia в Будапеща, a след това в летен лагер в Румъния. Въпреки разнообразието, понякога се оказва на стаж в една и стща фирма, но различни нейни клонове по света - а по време на пътешествията си досега е три пъти в рекламна агенция DDB в различни техни офиси (Сан Франциско, Виетнам, Малайзия). Марк невинаги работи само като копирайтър – в Хаваи пише бизнес план за училище за сърф, в Сан Франциско пък помага в приют за кучета. Интересно ми е какви трикове използва, за да превключи съзнанието си толкова бързо от офис на офис и от проект на проект, как изживява бързо културния шок. "Фокусирам се. Мисля, разбира се, за предходните ми работи, връщам се и към тях, за да проследя развитието им, но също така знам, че нямам време да се размотавам и трябва фокус, пускам си хубава музика и се концентрирам. Другото, което ми помага, е да водя здравословен начин на живот – спортувам и да не пия всяка вечер. А на всяко ново място ме канят да излизаме и да пием по нещо... Вече се научих да отказвам, за да мога да съм в кондиция на следващия ден."

"В началото не знаех много неща, първият ми стаж в Банкок беше и малко недоразумение. Пристигам в офиса рано сутринта, една усмихната жена ме чака. Питам я вие ли сте Ан – мениджърът, тя ми казва yes, yes, после я питам дали говори английски и тя пак повтаря yes, yes. На въпроса да си оставя ли раницата тук или да отидем до хотела, отговорът беше - yes, yes. После я питах от колко време работи там – същото. Тогава осъзнах, че жената не говори английски, и се ужасих как ще работя там, като дори управителката не знае езика. После се оказа, че това е била чистачката и въобще не ме е разбирала, просто е повтаряла единствената дума, която знае. Накрая се появи истинската мениджърка, но тя пък ме пита къде ще спя и въобще не беше разбрала, че те трябва да ми подсигурят подслон."

В Бали Марк пък се заразява от местния вирус, "от който е мислел, че ще умрe – bali belly". Тогава стажът му е бил в школа за гмуркане, а той едва се е движел. "Не можех да стана от леглото, отпадах все повече и повече и накрая извикаха лекар около 25-годишна възраст, който се появи бос. Каза ми да почакам още седмица да се оправя, а аз му казах, че ако не ми даде веднага лекарство, ще умра." Два месеца и половина преди този случай е живял в Азия без никакъв проблем, признава си, че е ядял и храна от улични щандове, но никога не се е разболявал или наранявал.

Само 7 месеца на път, но Марк е сигурен, че вече е променил драстично възприятията си за света и се е отказал от предразсъдъците си. "Преди имах селективна настройка, избягвах хора, които на пръв поглед не харесвам, и ги преценявах само по външен вид. Но след като в Малайзия се запознах със скитник, с когото проведох най-интересния и истински разговор от доста време насам, спрях да съдя и преценявам хората предварително. Бях между два стажа, търсех хостел, беше 35 градуса и едва издържах на жегата, и точно когато се оглеждах за такси, този скитник започна да ми говори. На мен ми беше досадно и се чудех как да се отърва и в един момент осъзнах, че за никъде не бързам. Точно този ден бях свободен, никого не познавах и реших да му дам шанс. Изслушах завладяваща човешка история. Оттогава мотото ми е – недей да съдиш, просто слушай."

След толкова много пътешествия по цял свят любимото му място все още е Перу, което определя като "земя на противоположности". Първото му пътуване дотам е, преди да започне личния си проект, и го е планувал 2 години.

Марк продължава пътешествията си и през следващите 5–6 месеца ще работи в Аржентина, Южна Америка и Африка, за където има интересни предложения за стаж. А вече получава и запитвания от хора, които искат да пътуват с него и да са неговите стажанти. "Нещо като стажант на стажанта и смешното е, че подобни имейли получавам от различни краища на света."

Историите му следете на: www.thebackpackerintern.com
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Вертикално погледнато Вертикално погледнато

Катеренето се отваря за все по-широка публика, но трябва да запази душата си

18 авг 2017, 288 прочитания

Имате думата Имате думата

Как състезателните дебати променят културата на спора у нас

18 авг 2017, 710 прочитания

24 часа 7 дни

17 авг 2017, 4011 прочитания

18 авг 2017, 3788 прочитания

18 авг 2017, 2952 прочитания

18 авг 2017, 2394 прочитания

18 авг 2017, 2035 прочитания

Всички новини

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Фотогалерия: остров Света Анастасия

БНТ не се нуждае от временно решение

На 23 август БНТ ще има нов генерален директор или ще запази стария

Банкя като Баден-Баден

След 15 години разруха минералната баня в града ще бъде ремонтирана със средства на пенсионния фонд "Алианц", който ще построи балнеологичен комплекс на съсесен общински терен

"Съгласие" купи животозастрахователния портфейл на "Дженерали" (коригирана)

Сделката е сключена в началото на декември, след като италианската компания обяви, че в България ще се съсредоточи само върху общото застраховане

Кредитор продава рециклиращите машини на Пламен Стоянов-Дамбовеца

Оборудването е струвало около 10 млн. лв. при покупката му, а сега се предлага за около половината

Висока топка

По-добрите тенис клубове в София

Сам извън вкъщи

За ползите от пътуването соло

K:Reader

Нов и модерен инструмент, който пренася в дигитална среда усещането от четенето на хартия.

Прочетете целия вестник или списание без да търсите отделните статии в сайта.
Капитал, брой 33

Капитал

Брой 33 // 19.08.2017 Прочетете
Капитал Daily, 17.08.2017

Капитал Daily

Брой 126 // 17.08.2017 Прочетете