Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
// Light / Тема

13 ное 2015, 16:20, 4355 прочитания

Да снимаш вътрешни светове

Радостина Босева и усещането за красота в дома

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

Инфографика

Инфографика

Инфографика

Инфографика

Част от темата

Вътрешни работи

Промяна отвътре

Когато добрият дизайн срещне педагогиката

Биография на пространството

Интериорът е важен, но не е всичко

Деветнайсети век, не сядай!

За реставрирането на мебели и колко важна е "целувката на времето"

На стартовата линия

Как се създава българска марка за продуктов и интериорен дизайн

По интериора ще ги познаете

Осемнайсет дизайнери и артисти по света отварят домовете си за американската фотографка Марша Прентис

Покупка по картинка

Нови възможности за интериорни придобивки и развитие на дизайн култура у нас

Още по темата

Светът на Чарлз и Рей Иймс

Мебели, нови технологии и маски

11 дек 2015
Радостина Босева (36 г.) е фотограф, стилист и графичен дизайнер. Живее в къща на малък остров в залива на Сан Франциско, Калифорния. Преди шест години стартира своя блог 79ideas (в момента с 16 000+ последователи) с идеята да събира в едно място най-красивите неща, които открива в интернет. Вдъхновена оттам, започва да снима и да оформя интериори. По това време живее в Прага и заедно със съмишленици успява да стартира две списания – за дизайн и за сватби, но ги поверява в ръцете на други, когато заминава за САЩ. Почеркът в интериорните снимки на Радостина отдава почит към чистите, тихи, сиво-бледи и светли цветове с няколко силни акцента в композицията. Стилизираният поглед носи чувство за вид приказно съществуване в дом, който е прекрасен, своеобразен и личен заради детайлите в него.

Радостина е отраснала във Варна в съвсем стандартен за комунистическия строй дом. Усетът към красивото отдава на своите родители, които полагат усилия да обзаведат нейната стая по-различно, в бяло. "Мебелите не се отличаваха с някакъв революционен дизайн – най-стандартни и ръбати, обаче леглото беше без рамка и нетипично за времето. Карах баща ми най-редовно да разковава и сковава наново секции, да ми смалява бюрото… изобщо си пренареждах стаята с голямо удоволствие", спомня си Радостина.

През последните десет години тя сменя често квартири и това е причината да изгради по-особено отношение към концепцията за дом. "На два пъти ми се е налагало да си събера нещата в два куфара и да се преместя. И тогава правиш избор да изоставиш любими вещи. Първият път боли, после свикваш." Друг неин спомен е свързан с Прага и конкретно с жилище, в което две години трябва да търпи присъствието на кожен диван в светлозелено, типичен представител на постсоциализма, но заради прекрасната светлина прави компромис с него. "Всичко това ме е научило, че домът няма общо с вещите в него, а с хората."

Тъй като се връща все по-рядко до България, Радостина не успява да вземе всички стари вещи, които е натрупала. Обикновено куфарите й са пълни със съдове, вилици, лъжици, черги и кърпи. "Имам и две шевни машини, които засега трудно ще пренеса през океана." В момента мечтае за леко прокъсан кожен диван за всекидневната. Един ден ще има със сигурност и няколко стола на Арне Якобсен, "но не нови, а използвани". Силната привързаност към старите вещи тя обяснява с образованието си на историк.

Радостина е развила специфично влечение към домашните офиси и обича да посещава интересни и творчески заети хора, за да заснема и представя местата, където работят. "Инструментите, които използват, начините, по които са подредени, дъската с вдъхновения… Всички тези неща са ми любопитни и ги предпочитам пред всекидневната например, където хората прекарват по-малко време и оставят ограничен личен отпечатък."

В тази връзка Радостина най-много харесва своята работна стая в дома си в Сан Франциско. Описва я като твърде малка (два на два метра), разхвърляна, "защото нямам достатъчно място да събера целия си реквизит", но пък удобен уредник на мили за нея предмети.

Илюстрация

Работата й е пряко свързана с навлизане в чуждото пространство, а подходът изисква професионално отношение и съобразяване с нуждите и предпочитанията на обитателите на дома. Процесът на заснемане на интериори включва предварителен оглед, за да прецени дали е нужно да се добавят или махнат предмети, и най-важната съставка за снимките – изучаване на светлината в пространството. "Търся отпечатъка, който обитателите оставят. Защото именно те внасят онзи различен и специфичен живот между четирите стени."

Най-важни в един дом са светлината и просторът, категорична е Радостина. "На два пъти ми се налага да си избирам апартамент през интернет по снимки и първото, което винаги гледам, е колко големи са прозорците и дали банята е на ниво."

Да снимаш вътрешни светове

Фотограф: Радостина Босева

Животът в Сан Франциско, високо земетръсна зона, е живот в постоянно състояние на подготвеност за евакуация. Радостина има своя авариен комплект, в който на първо място влиза техниката (фотоапарати и обективи). "Ако остане време за друго, може би ще грабна стар предмет, например дървения стол от 1920 г., на който попаднах на битпазара в Аламида – най-големият, който някога съм виждала, прави се на летището на изоставена военна база."

Радостина мечтае скоро отново да има свое списание. "Сякаш това е работата, която най-силно ми допада, защото в процеса на създаване се срещам с много интересни хора, научавам нови истории и после ги препредавам по определен начин. А всеки нов човек, когото срещам по пътя си, ме обогатява", споделя тя малко преди да поеме към Портланд за поредната работна задача.

Радостина е на: 79ideas.org и radostina.eu

Илюстрация

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Щрак, чинийке, на портрет 2 Щрак, чинийке, на портрет

Как Instagram променя снимането на храна

13 окт 2017, 4216 прочитания

На един уок разстояние 2 На един уок разстояние

Най-добрите екзотични ресторанти и магазини в София

7 окт 2017, 7949 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Биография на пространството

Интериорът е важен, но не е всичко

Синдромът на клиентелното разложение

Комфортът на премиера Борисов изглежда силно разклатен от поредицата изненадали го скандали

За кого се вдигат заплатите

Държавата планира догодина да увеличи разходите за персонал със 700 млн. лв., които ще отидат предимно за учители, военни и полицаи

Индексите на борсата започнаха седмицата с ръст

"Стара планина холд" реализира най-голям ръст след съобщението за дивидент

Кредитор продава рециклиращите машини на Пламен Стоянов-Дамбовеца

Оборудването е струвало около 10 млн. лв. при покупката му, а сега се предлага за около половината

Щрак, чинийке, на портрет

Как Instagram променя снимането на храна

K:Reader

Нов и модерен инструмент, който пренася в дигитална среда усещането от четенето на хартия.

Прочетете целия вестник или списание без да търсите отделните статии в сайта.
Капитал, брой 41

Капитал

Брой 41 // 14.10.2017 Прочетете
Капитал Daily, 19.10.2017

Капитал Daily

Брой 160 // 19.10.2017 Прочетете