Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
// Light / Тема

2 24 юли 2016, 11:36, 15410 прочитания

По следите на Магелан

Как португалецът Андре Леонардо обиколи света за една година и се върна със 140 вдъхновяващи истории на бизнесмени и предприемачи

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

Първия си сериозен бизнес португалецът Андре Леонардо превръща в реалност, когато е шестгодишен. Мотивацията му идва от желанието му да се сдобие с новите на пазара дъвки със сок в средата. Баща му му предлага да свърши някаква работа за джобни, като например да му измие колата. На Андре идеята не му допада особено.

"На другия ден, в понеделник, се прибрах от училище към три следобед, отидох в градината на майка ми, отрязах с ножица всички цветя, сложих ги в една раница и тръгнах да ги продавам на съседите. Бях симпатично русо синеоко дете, предимство, което съзнателно използвах. Почти никой не ми отказа, за няколко часа продадох всички цветя. Отидох в супермаркета и поисках дъвки за всички пари. Останах като гръмнат, когато ми дадоха две кутии. Когато се прибрах вкъщи, от работа вече се беше върнала и майка ми и, естествено, изобщо не беше щастлива да види градината си", разказва Андре Леонардо за Light след участието си в Unleash в Мадрид – първото издание на международната конференция за млади предприемачи, бизнесмени и влиятелни хора, повечето от които под 25-годишна възраст.

Илюстрация

Конференциите, по примера на известните мотивационни срещи TED Talks, са организирани от създадената през 2015 г. в Мадрид международна платформа за млади таланти Pangea, целяща събуждането в новото поколение на интерес към бизнеса, предприемачеството и личната инициатива. На първата среща участват 200 младежи от 65 страни, включително и България.

През пролетта на 2016 г. Андре Леонардо отново бе в Мадрид за представянето на книгата "Pangea, седем младежи, които променят света" (изд. Aguilar на испански език). Една от вдъхновяващите истории в книгата е именно неговата.

"Винаги казвам, че спечелих джакпота още с раждането си. Идвам от Рая, от остров Терсейра, един от Азорските острови в средата на Атлантическия океан, където е пълно със зеленина, крави, делфини и китове", казва Леонардо. Няколко години след историята с цветята вроденият му бизнес нюх се проявява на събиране на голямото му семейство. Всички не спират да ахкат колко е вкусно направеното от баба му прясно сирене. Няколко дни по-късно той вече е CEO на Floripa’s Cheese. Баба му произвежда сиренето, дядо му помага да го разнасят, а той го продава. И тъй като баба и дядо не искат нищо в замяна, Леонардо остава със сто процента чиста печалба.

Осемнайсетгодишен той заминава да учи бизнес администрация в Лисабон. Две години по-късно, в разгара на кризата в Европа, ударила особено силно Португалия, той решава да организира международна мотивационна среща в столицата на остров Терсейра, Ангра ду Ероижму. Най-често срещаните фрази, които чува, са "абе ти си още дете" и "луд си". Той успява да доведе президента на футболния клуб "Бенфика", екстремния сърфист Гарет Макнамара и водещи бизнесмени. Всичките шестстотин билета са продадени, а според Андре, ако се вземе предвид, че населението на острова е около петдесет хиляди, "може да се каже, че е най-голямото събитие в света с участници, равняващи се на един процент от всички местни хора".

Скоро след като завършва университет, един ден Леонардо седи на дивана в дома си в Лисабон, когато изведнъж му хрумва, че иска да обиколи света. Хваща лист хартия и прави скица на карта, вдъхновена от първото в света околосветско пътешествие на Фернандо Магелан. Идеята му скоро започва да става все по-амбициозна, а самият той – все по-непоколебим въпреки по-скоро разочароващите реакции на роднини и приятели. Леонардо решава не само да пътува, а да се среща с интересни бизнесмени, предприемачи и обикновени хора и да събира вдъхновяващите им истории.

Подготовката му отнема две години. Първоначалният му личен бюджет клони към нула. Той се среща с 97 потенциални спонсори, на които показва "хубави презентации на пауърпойнт". Седем от тях се съгласяват да го подкрепят. Допълнителна сума събира чрез кампания за краудфъндинг. Продава и цялото си неголямо имущество. Той осъзнава, че парите надали ще му стигнат за цяла година, и въпреки това решава повече да не отлага. "Не чакайте перфектния момент, защото по една или друга причина такъв не съществува", е съветът на Леонардо след завръщането му. Негов приятел студент по медицина му дава съвети за първа помощ, друг – фотограф, му помага при избор на камера. Андре Леонардо тръгва само с раница и фотоапарат. От ноември 2013 до ноември 2014 г. той изминава 130 хиляди километра, посещава 23 държави на петте континента, сред които Индия, Бразилия, Китай, САЩ, Австралия, Япония, Кения, Танзания, Сингапур, Мексико, и се среща със 140 бизнесмени. Навсякъде популяризира Азорските острови и Португалия. Консорциумът Startup Lisbon го избира за свой първи посланик. Медийният интерес към него е много голям. А за тази една година Леонардо провежда само три по-дълги разговора със семейството си.

"Хранех се предимно с най-евтината и достъпна храна, която може да се намери по света, а именно риба тон. С ориз, с паста, като сандвич, а нерядко и риба тон с риба тон. Превърнах се в шеф-готвач номер едно на риба тон", казва Леонардо. Той често се озовава, меко казано, извън зоната си на комфорт. Когато една сутрин се прибира в дома на приятел в Мозамбик, където е отседнал, почти всичко е откраднато. Същата вечер има полет за Индия. "Бях съсипан. Носех само една торба с малкото останали неща. Седнах на летището, за две минути загубих всякаква надежда и се разплаках – най-лошото, което човек може да направи в такава ситуация. Приюти ме индийско семейство и няколко седмици останах с тях." Един ден на стената на една сграда Леонардо вижда реклама със слоган "Какъвто и да е проблемът, бъдете част от неговото разрешаване" и оттогава превръща мотото в свое.

След връщането си той събира историите в книгата Faz Acontecer, чийто превод на английски език се очаква тази есен. Според Леонардо най-вдъхновяващата история е тази на португалеца Рикардо Тейшейра – любител на екстремните спортове още от малък, който след инцидент при гмуркане, когато е на 15 години, остава неподвижен. Днес е на 39 години и е CEO на шест дигитални компании, една от които във Великобритания. В тях работят над шестдесет служители, а Рикардо е женен и има син. "Когато тръгнах да го снимам с мобилния си телефон, той ми каза да направя вертикална снимка, за да се вижда и инвалидната количка, защото това не е извинение. Каза ми: "Аз имам всички твои проблеми, плюс всичките мои физически, и въпреки това се справям."
Един ден в Индия някой потупва Андре по тила. Обръща се и чува въпроса: "Мога ли да ти изчистя ушите?" Човекът му се представя като "индийския Кристиано Роналдо в чистенето на уши". После му обяснява, че там хората не получават никакви социални помощи и че ако иска да занесе нещо за ядене на съпругата и двете си деца, единственото бизнес правило е: трябва да го направиш.

В кенийската столица Найроби, на път за един от най-пренаселените и бедни квартали в света, "Кибера", Андре среща усмихнат човек, който предлага да го придружи. Той също е много щастлив, че Андре е сънародник на Роналдо. "По пътя го разпитвах как се живее там, а той ми казваше: "А, страхотно, хората са свободни, близко съм до семейството си." Озовават се в почти безкрайна агломерация от подобие на колиби с глинени стени и ламаринени покриви, без тоалетни. "В един момент несъзнателно му споменах за кризата в Португалия и той посърна. Попита ме колко пъти ядем, защото при последната голяма криза там имали какво да ядат по един път седмично. Останах поразен и реших никога вече да не се оплаквам и да не споменавам думата криза. Когато имате някакъв проблем, погледнете го в перспектива", казва Андре Леонардо. За него предприемачеството е начин на живот. Това не означава задължително да имаш собствена фирма, а да имаш инициативност. "В днешния непредсказуем свят трябва да се борим за всичко, но добрата новина е, че можеш да постигнеш много и без предварителна инвестиция."

Повече на andreleonardo.com
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Вертикално погледнато 2 Вертикално погледнато

Катеренето се отваря за все по-широка публика, но трябва да запази душата си

18 авг 2017, 1390 прочитания

Имате думата Имате думата

Как състезателните дебати променят културата на спора у нас

18 авг 2017, 1384 прочитания

24 часа 7 дни

18 авг 2017, 21626 прочитания

18 авг 2017, 9368 прочитания

18 авг 2017, 8028 прочитания

18 авг 2017, 4967 прочитания

18 авг 2017, 4672 прочитания

Всички новини

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Черноморска диета

Преди две години представихме независим пътеводител за по-известните заведения от Резово до Шабла. Сега проверихме кои са новите места на морето

Флориан Скала: Няма планове за продажбата на bTV

Главният изпълнителен директор на "БТВ медиа груп" пред "Капитал"

Тия приказки отново не са за по телефона

Кой не иска да има контрол над подслушването

"Слънчо" поглежда отвъд хоризонта

С проект по "Конкурентоспособност" за 1.6 млн. лв. компанията ще започне да изнася детски храни в региона

Кредитор продава рециклиращите машини на Пламен Стоянов-Дамбовеца

Оборудването е струвало около 10 млн. лв. при покупката му, а сега се предлага за около половината

Вертикално погледнато

Катеренето се отваря за все по-широка публика, но трябва да запази душата си

Една българска проза

Как България стана главен герой във вече успешни и тепърва очаквани англоезични романи

K:Reader

Нов и модерен инструмент, който пренася в дигитална среда усещането от четенето на хартия.

Прочетете целия вестник или списание без да търсите отделните статии в сайта.
Капитал, брой 33

Капитал

Брой 33 // 19.08.2017 Прочетете
Капитал Daily, 17.08.2017

Капитал Daily

Брой 126 // 17.08.2017 Прочетете