Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
// Light / Тема

2 24 юли 2016, 11:36, 15564 прочитания

По следите на Магелан

Как португалецът Андре Леонардо обиколи света за една година и се върна със 140 вдъхновяващи истории на бизнесмени и предприемачи

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

Първия си сериозен бизнес португалецът Андре Леонардо превръща в реалност, когато е шестгодишен. Мотивацията му идва от желанието му да се сдобие с новите на пазара дъвки със сок в средата. Баща му му предлага да свърши някаква работа за джобни, като например да му измие колата. На Андре идеята не му допада особено.

"На другия ден, в понеделник, се прибрах от училище към три следобед, отидох в градината на майка ми, отрязах с ножица всички цветя, сложих ги в една раница и тръгнах да ги продавам на съседите. Бях симпатично русо синеоко дете, предимство, което съзнателно използвах. Почти никой не ми отказа, за няколко часа продадох всички цветя. Отидох в супермаркета и поисках дъвки за всички пари. Останах като гръмнат, когато ми дадоха две кутии. Когато се прибрах вкъщи, от работа вече се беше върнала и майка ми и, естествено, изобщо не беше щастлива да види градината си", разказва Андре Леонардо за Light след участието си в Unleash в Мадрид – първото издание на международната конференция за млади предприемачи, бизнесмени и влиятелни хора, повечето от които под 25-годишна възраст.

Илюстрация

Конференциите, по примера на известните мотивационни срещи TED Talks, са организирани от създадената през 2015 г. в Мадрид международна платформа за млади таланти Pangea, целяща събуждането в новото поколение на интерес към бизнеса, предприемачеството и личната инициатива. На първата среща участват 200 младежи от 65 страни, включително и България.

През пролетта на 2016 г. Андре Леонардо отново бе в Мадрид за представянето на книгата "Pangea, седем младежи, които променят света" (изд. Aguilar на испански език). Една от вдъхновяващите истории в книгата е именно неговата.

"Винаги казвам, че спечелих джакпота още с раждането си. Идвам от Рая, от остров Терсейра, един от Азорските острови в средата на Атлантическия океан, където е пълно със зеленина, крави, делфини и китове", казва Леонардо. Няколко години след историята с цветята вроденият му бизнес нюх се проявява на събиране на голямото му семейство. Всички не спират да ахкат колко е вкусно направеното от баба му прясно сирене. Няколко дни по-късно той вече е CEO на Floripa’s Cheese. Баба му произвежда сиренето, дядо му помага да го разнасят, а той го продава. И тъй като баба и дядо не искат нищо в замяна, Леонардо остава със сто процента чиста печалба.

Осемнайсетгодишен той заминава да учи бизнес администрация в Лисабон. Две години по-късно, в разгара на кризата в Европа, ударила особено силно Португалия, той решава да организира международна мотивационна среща в столицата на остров Терсейра, Ангра ду Ероижму. Най-често срещаните фрази, които чува, са "абе ти си още дете" и "луд си". Той успява да доведе президента на футболния клуб "Бенфика", екстремния сърфист Гарет Макнамара и водещи бизнесмени. Всичките шестстотин билета са продадени, а според Андре, ако се вземе предвид, че населението на острова е около петдесет хиляди, "може да се каже, че е най-голямото събитие в света с участници, равняващи се на един процент от всички местни хора".

Скоро след като завършва университет, един ден Леонардо седи на дивана в дома си в Лисабон, когато изведнъж му хрумва, че иска да обиколи света. Хваща лист хартия и прави скица на карта, вдъхновена от първото в света околосветско пътешествие на Фернандо Магелан. Идеята му скоро започва да става все по-амбициозна, а самият той – все по-непоколебим въпреки по-скоро разочароващите реакции на роднини и приятели. Леонардо решава не само да пътува, а да се среща с интересни бизнесмени, предприемачи и обикновени хора и да събира вдъхновяващите им истории.

Подготовката му отнема две години. Първоначалният му личен бюджет клони към нула. Той се среща с 97 потенциални спонсори, на които показва "хубави презентации на пауърпойнт". Седем от тях се съгласяват да го подкрепят. Допълнителна сума събира чрез кампания за краудфъндинг. Продава и цялото си неголямо имущество. Той осъзнава, че парите надали ще му стигнат за цяла година, и въпреки това решава повече да не отлага. "Не чакайте перфектния момент, защото по една или друга причина такъв не съществува", е съветът на Леонардо след завръщането му. Негов приятел студент по медицина му дава съвети за първа помощ, друг – фотограф, му помага при избор на камера. Андре Леонардо тръгва само с раница и фотоапарат. От ноември 2013 до ноември 2014 г. той изминава 130 хиляди километра, посещава 23 държави на петте континента, сред които Индия, Бразилия, Китай, САЩ, Австралия, Япония, Кения, Танзания, Сингапур, Мексико, и се среща със 140 бизнесмени. Навсякъде популяризира Азорските острови и Португалия. Консорциумът Startup Lisbon го избира за свой първи посланик. Медийният интерес към него е много голям. А за тази една година Леонардо провежда само три по-дълги разговора със семейството си.

"Хранех се предимно с най-евтината и достъпна храна, която може да се намери по света, а именно риба тон. С ориз, с паста, като сандвич, а нерядко и риба тон с риба тон. Превърнах се в шеф-готвач номер едно на риба тон", казва Леонардо. Той често се озовава, меко казано, извън зоната си на комфорт. Когато една сутрин се прибира в дома на приятел в Мозамбик, където е отседнал, почти всичко е откраднато. Същата вечер има полет за Индия. "Бях съсипан. Носех само една торба с малкото останали неща. Седнах на летището, за две минути загубих всякаква надежда и се разплаках – най-лошото, което човек може да направи в такава ситуация. Приюти ме индийско семейство и няколко седмици останах с тях." Един ден на стената на една сграда Леонардо вижда реклама със слоган "Какъвто и да е проблемът, бъдете част от неговото разрешаване" и оттогава превръща мотото в свое.

След връщането си той събира историите в книгата Faz Acontecer, чийто превод на английски език се очаква тази есен. Според Леонардо най-вдъхновяващата история е тази на португалеца Рикардо Тейшейра – любител на екстремните спортове още от малък, който след инцидент при гмуркане, когато е на 15 години, остава неподвижен. Днес е на 39 години и е CEO на шест дигитални компании, една от които във Великобритания. В тях работят над шестдесет служители, а Рикардо е женен и има син. "Когато тръгнах да го снимам с мобилния си телефон, той ми каза да направя вертикална снимка, за да се вижда и инвалидната количка, защото това не е извинение. Каза ми: "Аз имам всички твои проблеми, плюс всичките мои физически, и въпреки това се справям."
Един ден в Индия някой потупва Андре по тила. Обръща се и чува въпроса: "Мога ли да ти изчистя ушите?" Човекът му се представя като "индийския Кристиано Роналдо в чистенето на уши". После му обяснява, че там хората не получават никакви социални помощи и че ако иска да занесе нещо за ядене на съпругата и двете си деца, единственото бизнес правило е: трябва да го направиш.

В кенийската столица Найроби, на път за един от най-пренаселените и бедни квартали в света, "Кибера", Андре среща усмихнат човек, който предлага да го придружи. Той също е много щастлив, че Андре е сънародник на Роналдо. "По пътя го разпитвах как се живее там, а той ми казваше: "А, страхотно, хората са свободни, близко съм до семейството си." Озовават се в почти безкрайна агломерация от подобие на колиби с глинени стени и ламаринени покриви, без тоалетни. "В един момент несъзнателно му споменах за кризата в Португалия и той посърна. Попита ме колко пъти ядем, защото при последната голяма криза там имали какво да ядат по един път седмично. Останах поразен и реших никога вече да не се оплаквам и да не споменавам думата криза. Когато имате някакъв проблем, погледнете го в перспектива", казва Андре Леонардо. За него предприемачеството е начин на живот. Това не означава задължително да имаш собствена фирма, а да имаш инициативност. "В днешния непредсказуем свят трябва да се борим за всичко, но добрата новина е, че можеш да постигнеш много и без предварителна инвестиция."

Повече на andreleonardo.com
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Щрак, чинийке, на портрет 1 Щрак, чинийке, на портрет

Как Instagram променя снимането на храна

13 окт 2017, 4018 прочитания

На един уок разстояние 2 На един уок разстояние

Най-добрите екзотични ресторанти и магазини в София

7 окт 2017, 7878 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Черноморска диета

Преди две години представихме независим пътеводител за по-известните заведения от Резово до Шабла. Сега проверихме кои са новите места на морето

Овладяването на телевизиите

Коалицията между ГЕРБ и Пеевски атакува големите тв канали, защото те са от малкото острови на медийна свобода

Пик на растежа

Доходността при взаимните фондове продължава да набъбва, но пазарната корекция е все по-често обсъждана тема

Индексите на борсата започнаха седмицата с ръст

"Стара планина холд" реализира най-голям ръст след съобщението за дивидент

Щрак, чинийке, на портрет

Как Instagram променя снимането на храна

K:Reader

Нов и модерен инструмент, който пренася в дигитална среда усещането от четенето на хартия.

Прочетете целия вестник или списание без да търсите отделните статии в сайта.
Капитал, брой 41

Капитал

Брой 41 // 14.10.2017 Прочетете
Капитал Daily, 18.10.2017

Капитал Daily

Брой 159 // 18.10.2017 Прочетете