Регистрация
910 споменавания в статии

Български държавни железници БДЖ

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

    Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

"Български държавни железници" ЕАД (БДЖ) е българска държавна компания,  най-големият железопътен оператор в страната. Онована е през 1885 г. До 2002 г. тя експлоатира и основната част от железопътната инфраструктура в страната, която тогава е отделена в Национална компания Железопътна инфраструктура.  

Първата железопътна линия Русе-Варна е построена от английска компания с главни акционери Уилям Гладстон и братя Баркли през 1865 г. и е открита  за движение на 7 ноември 1866 г. , като дължината ѝ е 223 км.

През 1874 г. английската компания прехвърля експлоатацията на дружеството на барон М.Кирш,  а през 1888 г. дружеството е откупено от българската държава. Железопътните линии в Южна България, собственост на барон Хирш, са общо 309,6 км, които от 1909 г. стават държавна собственост.

Електрификацията на българските железници започва от 1963 г. Година по късно е открит и първият удвоен участък между Варна и Синдел.

В съответствие със съвременната практика в Европа през 2002 г. експлоатацията на железопътната мрежа е отделена в самостоятелна Национална компания Железопътна инфраструктура. БДЖ продължава да експлоатира подвижния състав по мрежата, заедно с поддържащите съоръжения. 

Компанията е на 26 място в Капитал Топ 100 за 2010 г. 

Официален сайт: http://www.bdz.bg/p.php?id=about

10 от 199 резултата за Български държавни железници БДЖ

9 май 2013 Капитал Daily
// Компании /

Колко се печели от държавен бизнес

над половината са от гръцките железници. В същото време държавната компания4176 прочитания

11 апр 2013 Калина Горанова
// Компании /

Среднощен експрес. Почти

исторически придобивка   Спалните вагони на БДЖ, изработени от турския вагоноремонтен завод5426 прочитания

1 апр 2013 Капитал
// Сутрешен блок /

Сутрешен блок: 1 април

технически фалиралото от години дружество "Български държавни железници". Засега план за намаляването на2552 прочитания

31 мар 2013 Юлиян Арнаудов
// Компании /

Заем от Световната банка ще спасява БДЖ

технически фалиралото от години дружество "Български държавни железници". Засега план за намаляването на4717 прочитания

17 мар 2013 Стефан Антонов
// България /

Новини от деня

.Кредитен съвет ще заработи в БДЖ. Служебният министър на транспорта Кристиян2131 прочитания

11 мар 2013 Татяна Пунчева-Василева
// Компании /

Два пътя пред БДЖ

двата български кандидата се интересуват само от част от активите на "БДЖ3427 прочитания

15 фев 2013 Калина Горанова, Татяна Пунчева-Василева
// Компании /

На железопътната барикада

емисии в баланса на БДЖ шапката - "Холдинг Български държавни железници".Първата е с номинал7360 прочитания

19 окт 2012 Капитал
// Редакционни коментари /

Пълен назад към разпад

]]Не се подлъгвайте по името. Български държавни железници отдавна не са транспортна компания2499 прочитания

17 окт 2012 Капитал
// България /

Немски инвеститор ще спасява теснолинейката Септември - Добринище

, тъй като инвеститорът е искал държавни гаранции, каквито не могат да3793 прочитания

7 окт 2012 Филип Буров
// България /

БДЖ вдига цените с надежда за по-добро финансово положение

Затъналите в дългове "Български държавни железници" ще се опитат да подобрят 3113 прочитания

24 часа 7 дни