От април "Булгаргаз" иска да продава гориво срещу 780.06 лева за 1000 кубични метра без ДДС, т. е. със 159.9 лева повече, отколкото е цената за тримесечието от януари до март.
© Николай Дойчинов
Още по темата
Фатално поскъпване
Рекордният скок на цената на газа с 13% ще засегне силно индустрията
20 мар 2012
Линк досие
Линк досие
Държавният обществен доставчик "Булгаргаз" поиска от 1 април природният газ да поскъпне с 25.78% спрямо първото тримесечие на годината. Предложението за цената на синьото гориво през второто тримесечие, по която индустрията и топлофикациите ще купуват газ, е внесено официално в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (
ДКЕВР
Линк досие
Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕВР) е ... Цялото досие
).
От април "Булгаргаз" иска да продава гориво срещу 780.06 лева за 1000 кубични метра без ДДС, т. е. със 159.9 лева повече, отколкото е цената за тримесечието от януари до март. От държавното газово дружество посочват, че предложената нова цена не включва недовзети приходи от предходни периоди.
Според компанията исканото поскъпване се дължи на алтернативните на природния газ горива, които се търгуват на по-високи цени на международните пазари, по-високия курс на лева спрямо щатския долар и задържането на цената на синьото гориво за предходния период, наложено от енергийния регулатор.
Във вторник шефът на
ДКЕВР
Линк досие
Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕВР) е ... Цялото досие
Ангел Семерджиев прогнозира, че поскъпването ще е с около 7-8% и ще доведе до поскъпване на парното. Ако България успее да се договори с руския газов гигант "
Газпром
Линк досие
Руската компания "Газпром" е лидер сред петролните и газови ... Цялото досие
" за по-евтин газ по сега действащите договори, това ще бъде отразено в цената за крайните потребители още от юли, каза още Семерджиев.
В края на февруари българското правителство
официално поиска от "Газпром
Линк досие
Руската компания "Газпром" е лидер сред петролните и газови ... Цялото досие
" нови по-ниски цени на доставяното синьо гориво. Това стана при посещението на президента на руския газов монополист Алексей Милер в София, където той разговаря с премиера Бойко Борисов и ресорния министър Трайчо Трайков. Натискът за искане на по-ниски цени на газа в последните седмици се засили, след като няколко от големите потребители в Западна Европа, като френската GDF Suez, германската Wingas, словашката SPP и турската Botas
получиха вече такова намаление на цената с 10%.
Сегашните договори за газа изтичат в края на 2012 г. След срещата с Алексей Милер се разбра, че българското правителство настоява цената на природния газ да се изчислява по нова формула, която да не е толкова силно обвързана с цената на нефта. Бъдещата формула за изчисление на цената ще бъде частично обвързано със спот-цената на газовия пазар. Според Трайчо Трайков това трябва да доведе до поевтиняване на получавания от Русия природен газ.
+8
Много бе...и на половината пак е много...доходите ни намаляват цените растат...
_____
الرجل الكبير+9
добре де
нали плащаме най-скъпият газ
нали беше тук шефа на газпром да преподисват
извинявайте ама 30% си е гожодерство направо
_____
оти да се косиме, като ке ни мине+10
Докато руснаците в България преговарят със себе си така ще бъде. Отворете си очите.
+4
Да ги убием с камъни!
_____
bezsmyrten+3
Кога ще е готова тръбата с Румъния? Румъния намери много газ, комшии сме и съм сигурен че ще ни направят отстъпка, ако купуваме от тях.
Кога ще е готова тръбата-отклонение, към газопровода Турция - Гърция, по която да се получава азерски газ? Ще има ли техническа възможност по нея да се получава втечнен газ от гръцките терминали?
+6
Поскъпването на газта ще вдигне цените на всичко!
+1
някой може ли да припомни защо още не сме разтурили тотално тая мизерия булгаргаз?
-1 +3
Вярно, че е скъп, ама нали не е шистов.
_____
ЛюбомирКога ще е готова тръбата с Румъния?- цитат на коментар #5 от “Finland”
До края на годината трябва да е готова.
Тръбата с Турция - догодина. За втечнен газ от Гърция си трябва друга тръба, не е ясно кога, но то и терминал още няма.
-1 +2
Вярно, че е скъп, ама нали не е шистов- цитат на коментар #8 от “Любомир Гаврилов”
Така е, ама тук някои си мислят, че хем могат да реват срещу проучването, хем да плащат малко. Ми, не може.....
+2
На който му е скъпо, да си го произвежда или добива сам!
+2
се дължи на алтернативните на природния газ горива, които се търгуват на по-високи цени на международните пазари
...................
т.е. обективни причини пряко свързани с газа няма.
монополно вдигане на цените, понеже и без това нямат конкурент, който да им ги подбие и развали хубавите печалби.
ГЕРБ настоява за по-ниски цени, енергийната мафия на БСП в отговор ги вдига с 25 %.
Бравос на еничарите! Това не е ли геноцид. Смъкват и последната дрипа от народа, иначе се цанят "социал-демократи".
_____
"Първите глътки от науката те правят атеист, но на дъното на чашата те очаква Бог." Вернер Хайзенберг, Нобелова награда за физика.+1
Ех, сега да имаше малко шистов газ!
-1 +2
Изгонихме Шеврон и резултата не закъсня.
+1
Къде са сега умните глави, дето плюят ЧЕЗ, ЕВН, Е.ОН и т.н. Тез нали са държавни, що така искат да грабят народа? А забравих, то в държавната енергетика не се краде...
_____
Цената на тока се определя от ДЪРЖАВАТА!!! Looking forward to study in Norway!Вярно, че е скъп, ама нали не е шистов.- цитат на коментар #8 от “Любомир Гаврилов”
Само наивниците вярват, че Шеврон ще цака Газпром, вместо да си стиснат ръцете на една висока цена. Нарича се олигопол. Виж, тръбите към съседите може да променят цената силно надолу.
_____
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...+2
Тръбата до Румъния не е проблем, и по сегашната може да се пусне румънски газ, само че няма логика да е по-евтин от руския.
Румъния купува руски газ на цени близки до нашите и добива собствен доста по-евтино. Каква е логиката да ни продава евтин техен газ и да купува скъп руски! Да не са идиоти?
Освен това румънците яко дупчат Добруджа до българската граница за шистов газ, а това е същото поле, което ние отказахме да проучваме!!
И накрая какво?! Ще купуваме скъп румънски газ от общото находище, като евентуалното замърсяване на валанжа ще си го получим все едно че ние сондираме! Както казва народът: Хем ще си платим, хем ще изядем боя.
+1
Мнда... това е реултат от неадекватните мерки на Правителството на Борисов. Това е резултат от малоумните изстъпления на зелени, червени, сини и бембени еколози. Това е реззултат от овчото състояние на народа.
преглед на коментар
Нов Коментар