Над 2 хил. молби за съдействие са постъпили в общинската администрация и кметствата към момента
© Юлия Лазарова
Още по темата
LIVE: Земетресението
След силното земетресение с магнитуд 5.8 степен по скалата на Рихтер в понеделник срещу вторник през нощта обстановката се успокоява
24 май 2012
Около 10 млн. лв. е стойността на установените досега щети на обществени сгради в Пернишко. Това съобщава кметът Росица Янакиева, цитирана от БТА. Налага се неотложна ремонтна дейност в 77 обществени сгради, които работят с граждани. В тежко състояние са още 33, в които обаче не се приемат много хора. Три детски градини ще бъдат разрушени.
Започнал е ремонт в 31 сгради, предимно училища и детски градини. От вчера се правят огледи на частни домове. Най-тежко пострадали са 23 къщи.
Над 2 000 молби са постъпили до сутринта в общинската администрация и кметствата за съдействие за преодоляване на щетите от земетресението. Доставени са 50 палатки и 21 фургона. Общината има още резерв от палатки, очакват се още 10 фургона, казва Янакиева.
Кметът на Перник се е обърнал към Сдружението на общините с молба да бъдат изпратени конструктори и оценители, за да се увеличат екипите и се ускори процеса на оценяване на щетите. Помощ са обещали вече Петрич, Кюстендил, Гоце Делчев и Мездра.
По-рано днес от Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха, че изпращат още 21 конструктори-инженери, които да подпомогнат дейността на 28-те комисии за оценка на щетите от земетресенията в Пернишка област.
-3 +4
Лично мнение: Янакиева умишлено завишава стойността на щетите, за да "изкрънка" по-голяма помощ от държавния бюджет. Пословичните дефицити в бюджета на Перник вече достигат застрашителен размер и Дебелата Берта се чуди откъде да намери пари.
-3
До коментар [#1] от "trotter":
И аз смятам,че завишава ,но не с много защото дупките в бюджета са много по-големи, пък щетите са доста .
_____
". . . Хората падат по-лесно от твърдата земя,отколкото играчите от тънкото въже" Чарли Чаплин-3
За 10 милиона ще си построи половината сгради наново, явно в момента здраво се цоцат пари. Да видим за гражданите колко ще бъдат отпуснати.
_____
НЕ КУПУВАМ НИЩО, РЕКЛАМИРАНО В bTV! БОЙКОТ НА bTV!Понякога трябва да ни разтърси заметресение,за да се сетим за болни проблеми- В сигурни ли сгради живеем?
преглед на коментар
Нов Коментар