Регистрация

// Политика и икономика / Спорт

9 2 юли 2012, 20:48, 2986 прочитания

И победителите са Испания... и Полша, и Украйна

Страните домакини отчитат положителен ефект от Евро 2012

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

    Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Испания е големият победител на 14-ото европейско първенство по футбол, но не само. Въпреки всички скептични прогнози домакините на турнира Полша и Украйна се справиха с организацията и през последните три седмици успяха да подобрят имиджа си в глобален мащаб.

Дори в дните преди първия съдийски сигнал на 8 юни във Варшава имаше съмнения и притеснения дали двете страни са били най-правилният избор на УЕФА за първото европейско първенство Източна Европа. Страховете, че Полша и Украйна може да не са готови навреме или да не успеят с инфраструктурните проекти, се допълваха с притесненията на феновете за разходите по посещението на мачовете заради високите цени на хотелите в Украйна. Филмът на Би Би Си за крайнодесните фенове по стадионите допълнително нажежи обстановката и предизвика полемика от очакваните расистки изстъпления.

Но въпреки че имаше някои проблеми, включително расистки прояви от чуждестранни запалянковци и някои сбивания между фенове на историческите врагове Полша и Русия, най-големите страхове не се реализираха. Фокусът остана изцяло на терена, а двубоите между най-добрите футболисти в Европа доведоха до рекордни телевизионни рейтинги по света и висок интернет трафик на официалните сайтове. "Цялостното усещане е за гордост. Гордост за Полша и Украйна, които бяха толкова критикувани, но в крайна сметка доказаха, че могат да се справят със задачата и да организират този страхотен турнир. Горд съм за всички поляци и украинци, които бяха чудесни домакини", заяви президентът на УЕФА Мишел Платини.

Финансовите ползи от домакинството на такива мегасъбития винаги са обект на дебати сред икономистите. Но полските и украинските власти заявиха, че турнирът и присъствието на хиляди чуждестранни туристи са имали положителен ефект. За Полша например първенството беше възможност да разчупи насадените в чужбина стереотипи като студена, сива посткомунистическа страна. "Успяхме глобално да променим мнението за страната. Варшава и Полша никога преди не са били толкова в центъра на международните медии и не са привличали вниманието на хората по света", заяви кметът на Варшава Ханна Гронкиевич-Валц пред uefa.com.

Проучване сред повече от 1000 чуждестранни фенове от независимата агенция PBS показва, че 73% са заявили, че ще се върнат в страната до три години, 89% са заявили, че биха препоръчали полската столица на приятелите и роднините си. Някои дори сравняват Евро 2012 с признаването на профсъюза "Солидарност" през 1980 г., откъдето тръгна вълната към промяна на системата в комунистическия блок. Полският вестник Gazeta Wyborcza написа, че европейското първенство "ще остане в историята като първото голямо национално събитие с участието на цялото общество от фестивала на "Солидарност" насам".

За Украйна, която се отдели от Съветския съюз преди 21 години, ползите са сходни. Президентът на Украинския футболен съюз Григорий Суркис заяви, че европейското е донесло "ценни придобивки за поколенията във вид на инфраструктура, хотели и летища". От човешка гледна точка украинският отговорник за организацията на турнира Маркиян Лубкивский заяви: "Украинските фенове и украинците се показаха като гостоприемна нация, отворена към света. Може би това беше най-неочакваното нещо в целия турнир."

Испания влезе в историята на футбола

Испанският национален отбор победи с 4:0 Италия във финала на Евро 2012 и стъпи на върха за трети път. "Фурия роха" стана първият отбор в историята на европейските първенства, който успява да защити титлата си. Селекционерът Висенте дел Боске изведе състава до третия му голям триумф след Евро 2008 и световното в Южна Африка през 2010 г. Испанците влязоха в надпреварата като фаворити и оправдаха статута си. "Фурия роха" получи само един гол в шестте си мача на Евро 2012. Това стана още в първия мач в група С срещу Италия. След това капитанът Икер Касияс "заключи" вратата си и изравни рекорда на Едвин ван дер Сар за най-много мачове без допуснат гол.

Капитанът на Испания стана първият футболист, който е постигнал 100 победи с националния си отбор. Това е най-чудният момент за испанския футбол. "Трябва да сме благодарни на хората за условията - за терените, за футболистите. Мисля, че имаме много талантливи футболисти, но и работим от доста време", каза 31-годишният Касияс. Треньорът Висенте дел Боске стана първият треньор, който е ставал европейски и световен шампион, както и носител на купата в Шампионската лига.

  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

    Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

9 коментара

Избор на тип:
Преглед на профил Tigalta Рейтинг: 2571 Неутрално
2 юли 2012 21:26 1
- +Оценка
+29


Браво на Испания !!!

Браво на страните-домакини за организацията и за изградените хубави стадиони !

_____

"Храбър", оплачи се на водещия си офицер...
 
Преглед на профил d.dragomirov Рейтинг: 659 Неутрално
2 юли 2012 22:19 2
- +Оценка
+15

Така е, организацията и стадионите си бяха на ниво. Единственото нещо, което ми направи лошо впечатление бяха празните места по украинските стадиони и то на едни от най-завързаните двубои в първенството. Но както е отбелязано в статията, вероятно вискоките цени комбинирани с немалките разстояния за французи, испанци... са причина за това.

_____

"Show me a sane man and I will cure him."
 
Преглед на профил Vince Рейтинг: 1074 Весело
3 юли 2012 12:33 3
- +Оценка
-9 +9

Трябва не туристите , а поляците- емигранти да се върната в родината си. Защото с поведемието си и ниската си култура, ме карат да се срамувам от бялата раса.

 
Преглед на профил petar_333 Рейтинг: 1242 Неутрално
3 юли 2012 15:39 4
- +Оценка
+9

Браво на Испания!Евро 2012 затваря епоха в световния футбол!Тук философията на успеха,беше твърдата вяра в една идея,която испанците не предадоха в най-трудните си моменти!Заслужено грозното пате се превърна в прекрасен лебед!

 
Преглед на профил Dragoslava Рейтинг: 5719 Неутрално
3 юли 2012 17:00 5
- +Оценка
+5

Особено Украйна, такъв международен турнир за украинците си е истински празник!

 
Преглед на профил 07 Рейтинг: 696 Неутрално
5 юли 2012 11:03 6
- +Оценка
-1 +2

Абе говорите наизуст.

Добре е за корумпираното франсе и алчното швейцарско старче че лапнаха пачките..

А Украйна - стадиони ли ще яде?
12 милиарда са отишли за първенството, а скоро ще целуват пари на ЕС за заем.

Празник? Празни трибуни.

_____

Да изгоним паплачта ГРОБ и спасим Родината.
 
Преглед на профил 07 Рейтинг: 696 Неутрално
5 юли 2012 11:04 7
- +Оценка
-1 +2

поправка: Да се чете

..ще целуват ръцете на ЕС за пари назаем..

_____

Да изгоним паплачта ГРОБ и спасим Родината.
 
Преглед на профил boby1945 Рейтинг: 5382 Весело
6 юли 2012 16:16 8
- +Оценка
+2

Първенството беше организирано фРъст, поне за нас които гледахме по телевизора програмата на БНТ .................................

_____

Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....
 
Преглед на профил Dragoslava Рейтинг: 5719 Весело
14 юли 2012 18:49 9
- +Оценка
+1

И от БНТ доволни.

 
Абонирани сте за новите коментари по тази статия
Правила за писане на коментари

Нов Коментар

Настроение:
Кирилица: ?
24 часа 7 дни

31 Курортното бъдеще на Карадере

23 май 2013, 6819 прочитания

43 Леко вляво

23 май 2013, 4146 прочитания

30 Борисов върна мандата, Орешарски го получи

23 май 2013, 3759 прочитания

8 Какво липсва в плана "Орешарски"

23 май 2013, 3405 прочитания

13 Четвъртият коалиционен партньор

23 май 2013, 2804 прочитания

Всички новини
 
Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Спорт" Затваряне

Тъжната Световна лига

Проблемите в българския волейбол отнеха радостта от най-ценното домакинство