Регистрация

// Политика и икономика / Свят

20 26 юни 2012, 15:04, 2410 прочитания

Гърция си намери финансов министър

Янис Стурнарас поема поста след оттеглянето на Василис Рапанос

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

    Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Още по темата

Броят на гръцките фирми в България расте

Повечето от тях са малки бизнеси, които идват тук с цел данъчна оптимизация

28 юни 2012

Новият финансов министър на Гърция се отказа от поста

Василис Рапанос обясни оттеглянето си със здравословни проблеми

25 юни 2012

Опитен и дипломатичен банкер поема финансите на Гърция

Икономистът Василис Рапанос тепърва ще се доказва във властта

24 юни 2012

Гърция има нужда от правителство от командоси

Янис Стурнарас, министър на развитието, конкурентоспособността и морския флот на Гърция пред "Капитал"

14 юни 2012
"Гърция има нужда от правителство от командоси," каза Янис Стурнарас в интервю за "Капитал" преди десетина дни. Сега той ще бъде един от тях. Днес 55-годишният гръцки икономист бе назначен за финансов министър в новия кабинет на премиера Андонис Самарас.

До това се стигна, след като предишният номиниран за поста Василис Рапанос се отказа изненадващо два дни след назначението си, като обясни отказа си със здравословни проблеми. В петък той беше приет по спешност в болница точно преди да положи клетва на ключовия пост.

Стурнарас е директор на Фондацията за икономически и индустриални изследвания (IOBE). Завършил е икономика в университета на Атина и е специализирал и преподавал в Оксфорд. Бил е специален съветник на гръцката национална банка през 1989 - 1994 г.

До 2000 г. е председател на икономическия съвет към финансовото министерство и участва в създаването на конвергентните програми на Гърция, както и в преговорите за влизането й в еврозоната. От 2000 до 2004 г. е президент на Емпорики банк. В преходното правителство, което управляваше Гърция между първите парламентарни избори на 6 май и вторите на 17 юни, той заемаше поста на министър на развитието, конкурентоспособността и морския флот на Гърция.

Сега Стурнарас ще има нелеката задача да преговаря с тройката кредитори на Гърция за облекчаване на условията по спасителния заем.
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

    Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Няма коментари.
Абонирани сте за новите коментари по тази статия
Правила за писане на коментари

Нов Коментар

Настроение:
Кирилица: ?
24 часа 7 дни
 
Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Свят" Затваряне

Германия ще брани еврозоната, защото би изгубила много

Краят на общата европейска валута ще означава край и на германското икономическо чудо