// К1: Средата / Политика

Заедно срещу Синята коалиция
СДС и ДСБ отиват обединени на избори, независимо от решението на съда
Но това, с което се сблъскаха като в челен удар, бяха всички явни и подмолни действия на тази част от върхушката в синята партия, която още не може да преглътне както избирането на Мартин Димитров за лидер, така и факта, че няма да се види на избираеми позиции в листите за предстоящите европейски и парламентарни избори. Изпробван беше целият арсенал от компромати - от разбиване на партията отвътре до действия, които дори поставят под съмнение участието на СДС в изборите.
Изненадата за десните
обаче дойде от две решения - едното на мнозинството на БСП и ДПС за двойно вдигане на бариерата за влизане в парламента за коалиции, а другото - на Софийския градски съд (СГС), който отказа да регистрира новото ръководство на СДС. Първото "служебно"елиминира "Синята коалиция" от участие в следващото Народно събрание. Второто цели същото, но с инструментариума на съдебната система.
"Управляващите са решили да откраднат тези избори. Правят го с конкретни предложения в избирателния закон и в съда с абсолютно непозволения опит да бъде спряна регистрацията на СДС за изборите и по този начин да се саботира явяването на дясната коалиция на тези избори", каза по този повод Иван Костов. "В решението на СГС има недопустими политически констатации, което поражда съмнения, че съдът изпълнява политическа поръчка на БСП и ДПС", заяви и лидерът на сините Мартин Димитров. Съмненията му са породени от тази част от мотивите на съдията по делото за регистрация Димана Йосифова, които определят като "недемократичен" тайния вот на членовете на СДС при избора на партийно ръководство, както и констатацията, че разпоредбите на устава за провеждането на вътрешни избори "не дават основание на съда да приеме, че това е акт на партия със сериозни политически амбиции". (Между другото уставът на СДС е регистриран от същия съд). Въпросът дали лидерът Мартин Димитров и новото ръководство са легитимни ще се решава от Върховния касационен съд (ВКС) до края на този месец, където сините обжалват решението на първа инстанция.
Отказът на съдия Йосифова да признае вота на сините активисти, като използва неюридически мотиви, окончателно допълни усещането, че БСП и ДПС се чувстват дотам застрашени от "Синята коалиция" и енергията, което тя генерира, че воюват срещу нея
С всякакви средства
Като острието на атаката е насочено основно към СДС, защото поради колебливото й реформиране и прочистване от нелоялни активисти формацията се очертава като по-слабото звено в дясното обединение. По няколко причини, които политологът Евгений Дайнов обобщи така: "Много хора в СДС се опитват да пречат с различни мотиви и го правят съзнателно. Част от тях, защото са глупави, други, защото обслужват ДПС, трети очевидно обслужват БСП." Колегата му Огнян Минчев е още по-краен. Според него битката в СДС е битка за това може ли да се възроди партията като независима организация или тя трябва да остане присъдружен фасаден конгломерат на криминалните интереси на Ахмед Доган. "Не трябва да си правим илюзии за това кой е поръчал и кой е платил едно подобно съдебно решение, чиято политическа аргументация е на повърхността и не е необходимо дори да се интерпретира", коментира още той.
Проблемът с отказа на съда да регистрира ръководството на СДС идва от това, че ако това решение бъде потвърдено и от ВКС, бившият председател на СДС Пламен Юруков ще трябва да подпише депутатските листи на дясната коалиция за парламентарните избори. След решението на СГС той побърза да заяви, че ще направи това само ако в листите не фигурират хора, които са допринесли за разцеплението на синята партия, и като такива посочи Иван Костов, Екатерина Михайлова и Веселин Методиев. Тези изявления, както и цялото поведение на Юруков поставят под въпрос
Бъдещето на дясната коалиция
ако се стигне до абсурдната ситуация решенията на легитимно избраното ново ръководство на СДС, при това от всички членове на партията, да се одобряват от предишното, известно с това, че не понася персонално Иван Костов и въобще коалицията с ДСБ. От "Раковски" 134 засега запазват спокойствие и заявиха, че няма опасност за "Синята коалиция", защото лидерът Мартин Димитров разполага с пълномощно от Юруков, което му дава право да подпише общите листи за парламентарните избори, ако Върховният съд потвърди решението на Софийския градски съд. Ако обаче бившият лидер на СДС стигне дотам да оттегли подписа си от пълномощното, каквото право има, от близкото обкръжение на Мартин Димитров твърдят, че пак не е фатално и въпросът за самостоятелно явяване на формацията на изборите изобщо не стои. "Предполагам, че целта на ДПС-арската клиентела в СДС е да докара нещата дотам, че да се появи хипотезата за използване на регистрацията на ДСБ за цялостната коалиция, което отново ще ескалира конфликта вътре в двете партии", смята Минчев. "Нито Юруков, нито който и да е друг от СДС може да понесе такава тежка отговорност да наруши двете решения на националния съвет за обединение с ДСБ, при положение че социолозите ни дават такива резултати", беше категоричен съпредседателят на предизборния щаб на "Синята коалиция" Найден Зеленогорски.
Коя е съдия Димана Йосифова Съдия Димана Йосифова е председател на шесто фирмено отделение към Софийския градски съд. Името й е свързано с редица скандали. Когато Никола Филчев беше главен прокурор, той поиска имунитета на Йосифова заради сигнали за корупция. Решения на Йосифова са в основата на редица съмнителни преструктурирания на търговски дружества. Така например немският гражданин от български произход Константин Мавродийски разказва, че именно след решение на Йосифова той е изключен от фирмата му, а имотът, собственост на дружеството - продаден. Димана Йосифова се счита за изключително близка до председателя на СГС Светлин Михайлов. Името му нашумя преди няколко години, след като се оказа, че служебният му джип БМВ е собственост на немски гражданин, който го е обявил за откраднат. |
Още по темата
СДС изпрати "Синята коалиция" в историята
Националният съвет на партията отхвърли споразумението с ДСБ. Лидерът Мартин Димитров подаде оставка
15 май 2012Вместо да ги накаже, съдебният инспекторат препоръча двама магистрати от Софийският градски съд да бъдат "наблюдавани"
2 мар 2012СДС: Предателите нямат място в партията
1 май 2009Хората на ДПС в СДС внесоха документи в ЦИК за самостоятелно явяване на партията на евровота
30 апр 2009
Националният съвет на левицата насрочи дата за изборите на председателя на партията в края на април
14 дек 2019, 1103 прочитания

Гражданите имат право на здравословна околна среда, както и право да получават информация за нея, се казва в решението на Административен съд - София-град
14 дек 2019, 10605 прочитания
14 дек 2019, 10593 прочитания
14 дек 2019, 1292 прочитания
14 дек 2019, 1232 прочитания
14 дек 2019, 1098 прочитания
14 дек 2019, 1003 прочитания
Правителството бълва идеи за създаване на държавни дружества