Deja Vu: Пенсионните мултифондове отново са на дневен ред
Комисията за финансов надзор планира да ги въведе до средата на 2012 г. с нормативни промени
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Очакваме промените в КСО да влязат до края на 2011 г.
Никола Абаджиев, председател на БАДПО
Не сме виждали крайния вариант, който трябва да бъде внесен до края на годината. Мисля, че все пак повечето ни предложения са влезли в него. Искахме повече свобода и възможности при инвестирането. Ще може да са влага в първично публично предлагане, репо-сделки, някой нови финансови инструменти като опции и варанти. Отклонени бяха предложенията за инвестиране в петролни инструменти и злато. Законопроекта трябва да бъде внесен от министерството на финансите тъй като третира повече финансовата част на регулациите.Имаме принципна договорка по промените, но сме виждали краен вариант
Даниела Петкова, изп. директор, ПОК "Доверие"
Краен вариант на предложението за промени, касаещи изменение на възможностите за финансиране, не сме виждали, така че, докато не се появи, ще се въздържам от коментар. Имаме принципна договорка по промените, които трябва да бъдат предложени. Ние винаги сме се борили за разширяване на възможностите за инвестиране на пенсионните компании. За някои от тях се преборихме, за други като стоки не. Успяхме за IPO, но да сте виждали такова в последните години? Все пак ние работим в перспектива. Колкото до таксите, те изобщо не са били обсъждани на тези срещи. Ние като компания обаче оставаме на тезата, че таксите трябва да бъдат намалявани едва след определен период на осигуряване на едно лице в даден фонд. Колкото до формите на мултифондове, те изобщо не са били обсъждани досега, но щом от финансовия надзор го обявяват в календара си, очевидно ще има стъпки в тази посока.След повече от 5 години на протакане, обещания, обсъждане на проекти и в крайна сметка на постоянно отлагане мултифондовете в пенсионното осигуряване може да станат факт до средата на следващата година. Те ще дадат възможност на работещите българи да изберат какъв риск и доходност да носят парите им за пенсия в така наречения втори и трети стълб на осигуряването (задължителното и доброволното осигуряване в частни фондове). Приемането на мултифондовете трябва да стане с промяна в Кодекса за социално осигуряване (КСО), а целта е това да стане до средата на следващата година, става ясно от публикувания от Комисията за финансов надзор календар на нормативните промени за следващата година.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Дайте възможност на пенсионните фондове да купуват мажоритарни пакети. Да управляват дружества и да печелят наистина от тях, а не да са само в ролята на донори.
До коментар [#1] от "mick":
Представям си как пенсионната компания, в която съм натрупал десетки хиляди, които да подпомогнат старините ми отива и купува търгувана на борсата компания с рекордна капитализация, чиято единствена собственост е някакъв патент за вятърни турбини примерно... Да, звучи като лош сън, но е съвсем реална опасност!
До коментар [#2] от "nqma zna4ka koi":
Купуването на фирма се прави на база печалбата на фирмата, а не на база максимална капитализация ;) Всъщност това би трябвало да се смята и при покупка на акции... добре е също да се забрани на пенсионни фондове да купуват акции които не носят дивиденти поне колкото банков влог.
Пенсионни „мултифондове“ – оправданието защо парите за пенсия са изчезнали mega-fack-multifunds/
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/12/01/
До коментар [#1] от "mick":
Ох леле, дори и нямаш представа за какво говориш - по-безопасно е на всички луди да дадем по един АК-47, май по-малко вреда ще нанесат. А КФН да се стегне и да направи драстично намаление на таксите и/или да се изясни проблема с пожизнената пенсия и липсата на капитал у пенсионните дружества да си покричт тези задължения. Защото ситуацията е много тежка, а партидите се обезценяват с 5.5% на година. Мултифондовете май са най-малкия проблем в момента - по-скоро ще хвърли прах в очите на хората, които са задължени със закон да позлват финансовия продукт УПФ - жалко, че във финансите няма кой да въведе един стандарт "Стара планина", защото УПФ е може би най-слабия финансов продукт на пазара в момента.
До коментар [#5] от "pa_pa":
Защо? Как в момента едно УПФ може наистина да печели на нашата борса? След като 99% от дружествата са със силни мажоритари и въобще нямат намерение да раздават нормални дивиденти, а акциите падат ли падат?
Иначе за УПФ няма значение дали е на печалба или загуба, те таксите си ги прибират първи. А би трябвало таксите да има са свързани с печалбата.
ЕДНО Е ЯСНО :чЕ ДЪЛГОСРОчНИ СМЕТКИ НЕ МОГАТ ДА СЕ ПРАВЯТ БЕЗ ЖИВА чОВЕшКА СИЛА Т.Е РАЖДАЕМОСТ И ВТОРО :РАБОТЕщА ИКОНОМИКА.В ПРОТИВЕН СЛУчАЙ ВСЯКО СЪБИРАНЕ НА ПАРИ щЕ СИ Е ПОРЕДНИЯ ОБИР!!!!!!
До коментар [#6] от "mick":
Ти мениджърите на пенсионни компании явно си ги представяш като едни морални борци за справедливост и светло пенсионно бъдеще. Те пенсионните компании и сега са намирали начин да контролират публични дружества (най-вече АДСИЦ) през вложенията си за сметка на УПФ, ППФ и ДПФ. Най-често това се използва, за да могат да намерят начин да добавят средства за икономически кръгове свързани с акционерите им или мендижърите им (като защитата на интереса на осгурените във фондовете е била на заден план). Същото е и с облигации където един фонд може да купи цяла емисия. Същото е и със взаимни фондове - има цяла плеяда сателитни управляващи дружества, които помагат единствено да се папкат още и още такси от осигурените лица. Това е то....
Реалната доходност на парите за втора пенсия от 2004 г. насам е отрицателна и надхвърля 27%. Според данните, оповестени от Комисията за финансов надзор, от юли 2004 г. до края на ноември тази година доходността, постигната от най-масовите универсални фондове, е 26.45%. Инфлацията с натрупване за същия период обаче е 53.9% Това означава, че реално парите за втора пенсия за въпросния период са намалели с 27%.
До коментар [#9] от "greco_jlt":
Това е само половината истина, Бтв разкриха цялата истина - намери им репортажа от 14.12.2011 г.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.