Рейтинговите агенции - с тях е неудобно, без тях е сложно

Твърдят, че оценките им за държавите се правят от други техни отдели, които са достатъчно независими. Това не им спести критиките.

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Да, те сбъркаха ужасяващо в прогнозите си непосредствено преди и при избухването на финансовата криза. Мнозина хвърлят вината и върху Standard & Poor's, Fitch и Moody's, които даваха на търговските банки най-високия рейтинг ААА, когато те се давеха в т.нар. рискови ипотеки, потопили цялата финансова система на Америка. Сега от агенциите твърдят, че оценките им за държавите се правят от други техни отдели, които са достатъчно независими. Това не им спести критиките след петъчното решение на S&P.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chievo avatar :-|
    Chievo
    • + 12

    Тези "агенции" не са нищо повече от брокерски къщи за Insider trading. Когато някой като Сорос си плати, получава информация от типа "сваляме рейтинга на САЩ" около 2 седмици преди събитието. Познайте какво следва на къса позиция.

    А относно професионализма им говори фактът, че много често слагат в пакет по няколко държави, чиито икономики нямат нищо общо помежду си, и общият им признак е само географската близост. Много по-лесно е да лепнеш етикет на цял регион, отколкото да анализираш държава по държава.

    Нередност?
  • 2
    bobsyn avatar :-|
    Batezuzi
    • + 1

    Прегледах набързо методологията за определяне рейтинга на държавните ценни книжа. Общо взето там се говори за брутен вътрешен продукт, предвидимост на действията на правителствата и относително малко за това колко са приходите от данъците и разходите, което за мен означава, че в по-голяма степен рейтингът зависи от преценка, а не проверени данни. От тази гледна точка може би ограничение на инвестициите на пенсионните фондове трябва да се търси не по отношение на рейтинг, а други показатели

    Нередност?
Нов коментар