Големи кредити за малкия бизнес
При стандартните заеми лихвата е над 10%, а при преференциалните може да е до три пункта по-ниска


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Малките и средните предприятия се оказват доста важен сегмент за банковото кредитиране в момента. Въпреки привидно свитата ликвидност, влошеното финансово състояние на доста фирми, а и не особено добрите перспективи за икономиката почти половината банки предлагат програми или специализирани продукти за малкия и средния бизнес.
В момента за това помагат гаранционните схеми по програма JEREMIE, a отскоро ще тръгнат и кредитни линии, осигурени от Българската банка за развитие. В случая те позволяват на банките да предлагат по-ниски лихви и да изискват по-малки обезпечения - ключови изисквания, които по време на кризата бяха затегнати и отрязаха финансирането за много фирми. При стандартните заеми лихвата е 10% и нагоре средно за пазара, а при преференциалните може да е до три пункта по-ниска. Исканите обезпечения са поне 125-130% от размера на кредита.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Това е доста добра инициатива ,по този начин да се развива малкият бизнес , а и браво на банките ,че помагат за развитието ,като не подкрепят единствено големите предприятия .
Хубаво е повече банки да се включат в този проект! Това ще бъде голямо улеснение за всички, които искат да стартират нещо свое!
Много добра идея и много хубава новина:) Добре е да се подкрепят, защото сега има тенденция едрите да изяждат малките и е много трудно да запазиш бизнеса си. Браво и на банките, че са решили да подкрепят проекта :)
Лошите и преструктурирани кредити бележат ръст през януари, като достигат нова рекордна стойност от 9.21 млрд. лв., или 22.35% от общите (без овърдрафт).
Повишението от 124 млн. лв. за първия месец на новата година идва, след като тригодишната негативна серия бе прекъсната през декември.
Влошаване на стойностите имаме при фирмените кредити до 23.97% и жилищните – 19.68%, докато минимално подобрение се наблюдава при потребителските до 19.74 на сто.
Като цяло през януари кредитите за нефинансови предприятия намаляват с близо 197 млн. лв. до 33.27 млрд. лв. към края на януари (41.4% от БВП).
Кредитите за домакинства и НТООД са 18.765 млрд. лв. (23.3% от БВП) в края на януари 2012 година. Спрямо същия месец на 2011 г. те намаляват с 0.8%, или 134.3 млн. лв. (0.4% годишен спад през декември 2011 година).
В края на отчетния месец жилищните кредити са 8.767 млрд. лв., а потребителските кредити възлизат на 7.445 млрд. лв.
Чета коментарите и се сещам и за собствената си глупост когато повярвах в тези високопарни рекламни статии.
Разбирам много добре, че причините поради които искам да СЪДЯ управляващите в България макар и да са абсолютно истински, реални и всеизвести на широката публика, в същия момент те са недоказуеми от законова гледна точка. Именно за това желая да направя всичко възможно за да разруша тази дописвана с години / и изгодна за всички управляващи / корупционна практика.
Мога да изложа проблема, да посоча институциите където е залегнал, да застана открито и обвиня отговорните за това.
Определено се съмнявам / както и всички останали Българи /, че мога да докажа конкретна злоупотреба или престъпно деяние. Това което целя е да предизвикам СКАНДАЛ, да „размътя водата”, да привлечем общественото внимание и в крайна сметка да принудим системата да си ПЛАТИ и да се промени.
Конкретно в моя случай :
преди около три години взех решение да се върна към корените си и да се заема с бизнес свързан със земеделието и горите. Получих много добри наследствени земеделски имоти разположени на 15-тина к.м. северо-западно от София и тъй като в по-голамата си част са пустеещи, реших да започна с залесяването на бързо растящи дървестни растителни видове / пауловния /.
Това се случи преди две-три години и тогава „НЕ ИСКАХ” да вярвам, че нещата в България се случват толкова трудно, именно за това и не съм документирал стъпките и срещите с конкретните институции, агенции и дирекции през които трябваше да мина, служителите с които се срещах и тези с които бе невъзможно да се срещна, но разбирасе ако се наложи мога да мина отново по целия този път защото неминуемо под съзнателно помня всеки адрес, врата и лице на служител.
Разговорите протичаха в общи линии по следния начин:
- Вие точно какво искате,
- Точно по коя програма искате да кандидатсктвате,
- Подготвили сте необходимите документи,
- Попълнили ли сте необходимите материали и т.н.
На зададените от моя страна въпроси се отговаряше, че те не са бюро справки и че нямат право да извършват консултации и да дават напътствия.
Това което ми бе внушено в общи линии от този цикъл на ходене по мъките е, че трябва да се обърна към някоя от фирмите занимаващи се с подготовка и управление на проекти по рамковите споразумения за кандидатстване пред Европейската комисисия за отпускане на безвъзмездна финансова помощ / може и да бъркам с точната формулировка /.
Намерих няколко консултански ф-ми и ги обиколих всичките, условията баха еднакви.
Решаваш за коя точно кпрограма искаш да кандидатскваш:
Мярка 112 "Създаване на стопанства на млади фермери"
Мярка 121 "Модернизиране на земеделските стопанства"
Мярка 123 "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти"
Мярка 311 "Разнообразяване към неземеделски дейности"
Мярка 312 "Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия"
И те запознават с начина за заплащане на услугата която те ще извършат и необходимата документация която трябва да потготвиш. Разбирасе всички тези предварителни разходи ще бъдат покрити от първия транш на плащания по проекта за който те не поемат гаранции, че ще бъде приет, ще бъде евентоално някога съотвятната програма и евентуално ако са останали пари по тази мярка. Разбирасе консултанската ф-ма ще ти съдейства да получиш кредит от банка / лихвар, с/у 200% обезпечение / за покриване на предварителните разходи.
Суевременно се захванах със създаването на предприятие за преработка на отпадна дървесина и био-маса за производство на „пелети за отопление”. Успях да създам работещо предприятие и започнах да произвеждам пелети, както и предполагах пазара се оказа необятен и търсенето на продукцията нараства лавинообразно. Разбирасе за да се превърне в печаливш бизнес се нуждаех от финансиране, за да оптимизирам производството, да получа необходимите сертификати и да излеза на сватло със счетоводството. Независимо, че съществуват достатъчно програми по различни Европейски споразумения за подпогане на малкия и среден бизнес / като ДЖЕРЕМИЕ /, се оказа че банките посредници само си правят реклама и в действителност всяка си има собствени условия за отпускане на кредити. ДЖЕРЕМИ покрива гаранциите / обезпечението / но банката си иска допълнително обезпечение, освен цялата документация по кредитирането.
След като проведеш няколко срещи и минат няколко седмици, по телефона те информират, че от ЦЕНТРАЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ НА БАНКАТА ти отказват. Без писмено обяснение защото нямат такава практика.
Любимата им фраза „ банките не са социални инсттитуции „ макар, че тези Европейски програми са именно СОЦИАЛНИ. В крайна сметка ако не можеш да заложиш апетитен имот – нямаш шанс.
ЗАЩО ДЪРЖАВАТА НЕ ОСИГУРИ ДЪРЖАВНА БАНКА която да обслужва тези програми без банкови тайни и допълнителни машинации. Толкова трудно ли е да се създаде ” ПРОЗРАЧНА „ Българска банка която да обслужва финансиранията през Европейските програми и Европейския Инвестиционен Фонд, без допълнителните изисквания на паплачта лихвари от частните банки.
Ако прецените, че заслужавам подкрепа и съдействие за подетата от мен кампания, ще се опитам да привлека вниманието на медиите за да дам публичност на проблема и да получим подкрепа и допълнителна информация и за други подобни случаи. Умовалям ви, намерете смисъл и полза от това начинание и нека да поставим и решим този огромен проблем в Българското общество. Аз съм на ваше разположение
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.