Crowd funding, или когато дори бизнес ангелите не кацат на рамото ти
Малки фирми търсят пряк контакт с инвеститори-фенове


Кайли Маклелън

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Едва няколко седмици преди раждането на първото ѝ дете, Джем Миса раздава мостри от домашно приготвения ѝ салатен дресинг в престижен универсален магазин в Лондон, надянала престилка върху бременния си корем.
След като дъщеря ѝ се ражда през 2010 г., около кухненската маса се провеждат оперативки, докато бебето спи. В крайна сметка усилията ѝ се отплащат. Опаковки с нейния дресинг сега са по рафтовете на големите супермаркети като Tesco, а оборотът е достигнал около 120 000 лири през 2011 г. при 10 000 за предната година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
доста отдавна го има това като идея... ето и един от сайтовете пионери
http://www.kickstarter.com/
Идеята е прекрасна, но е неприложима за България. Докато има и един жив, който си спомня за пирамидите от началото на 90-те това няма как да стане. Доверието не е единствения проблем, бизнес климата у нас почти не позволява лесно навлизане в какъвто и да е пазар. За да започнеш бизнес в България е нужно много повече от пари, защото спънките са безброй. Ако не дойдат едрите батковци да те "застраховат" ще са рекетьоите от държавната администрация или нелоялната конкуренция или вечно променящите се нормативни уредби и т.н. и т.н.
Но пък съм почти сигурен, че и този модел ще се появи в България. Нищо чудно утре да срещнем някоя Фейсбук страница с призив, изпрати смс на кратък номер *** с текст DMS PODKREPI BIZNES X...
Лихвите НЕ СА ВИСОКИ - стига с тези популистки глупости. Ако един бизнес е успешен и прави възвръщаемост в рамките на 30-50% то спокойно може да си позволи да плаща 10-12% лихва колкото е и предложението на банките.
Проблема е че в момента банките не вярват на бизнес планове....
Не виждам да сте писали за Kiva - голяма мрежа за микрокредитиране работеща основно в развиващите се страни. Навлиза обаче и в Европа и щатите заедно с кризата.
[quote#4:"Боян Юруков"]Не виждам да сте писали за Kiva - голяма мрежа за микрокредитиране работеща основно в развиващите се страни. Навлиза обаче и в Европа и щатите заедно с кризата.[/quote]
Кива не е банкова услуга а социална помощ. Как иначе ще си обясниш, факта, че възвръщаемостта им е 98% (т.е. -2% лихва по влоговете).
От предпримачески клуб Start It Smart, създаден в СУ преди две години другата седмица ще пуснем няколко материала по темата.
http://www.startitsmart.com
Ако има работеща такава платформа ще има много по-голям успех отколкото който и да е сайт за сделки и галоши на половин цена. Извън България живеят над 2 милиона българи, поне няколко хиляди от тях се интересуват какво става тук и кой иска да развие нещо смислено, много повече от който и да е чиновник, в която и да е банка или институция.
До коментар [#6] от "Nixonanim":
izsmia-na-zakonite-i-kfn,106790/
За мен проблемът в България е в липсата на доверие, допълнително подкопано от липсата на адекватна правораздавателна система. Няма как при такива събития да инвестираш в някой когото не познаваш достатъчно добре и нямаш гаранции, че няма да те изпързаля някак:
http://www.investor.bg/blogosfera/363/a/bojkov-se-
И това не е единичен случай. По-скоро това е може би основната причина капитализацията на БФБ да се изпарява.
В този ред на мисли, не искам да си представям за какви източвания се отваря вратата сега:
"С новите текстове ведомството на Симеон Дянков предлага да отпадне забраната парите, които трябва да гарантират сигурността на пенсионната система, да може да се влагат в български държавни и корпоративни книжа."
http://www.dnevnik.bg/1775331
Нямаше да е толкова голям проблем, ако с Божков бяха показали, че могат да наказват злоупотребите. Но те показаха, че в България не съществува адекватна регулация, за да може да се разчита на пазарни принципи.
До коментар [#6] от "Nixonanim":
Но ако успеете да направите такава платформа, която да изгражда механизми на доверие, независими от държавата, може би има добра перспектива.
Един такъв механизъм е постепенното увеличение на инвестираните средства и риска. Хората няма да мислят толкова много ако инвестират $5-$20 (тук проблемът е, че в България няма утвърдена система за малки онлайн разплащания). По-късно ако са доволни, те могат да увеличат инвестицията. Разбира се това не е 100%-ова гаранция, че в един момент някой участник няма да реши, че е натрупал достатъчно пари, за да завлече инвеститорите.
Друг вариант за изграждане на доверие е платформата да подтиква предприемачите и инвеститорите да общуват повече. Ако се организират редовни срещи лице в лице, хората си изграждат по-реална представа един за друг и понякога дори развиват по-силна емпатия. Част от това общуване може да бъде и някаква стандартизирана система за отчитане на прогреса в проекта. Това е нещо като механизмите на финансиране на ЕК, но с по-малко бюрокращина и повече прагматизъм. В ИТ проектите една система от типа на Trac, която позволява въвеждането на методология като Scrum може да постигне много.
Аз лично в момента ползвам нещо подобно на последното. Когато го покажа на потенциален спонсор (не само финансов), те се шашкат от възможността за drill-down в репортите до ниво, където можеш да видиш каква функционалност е вече изпълнена и кой точно метод в кода не работи. Разбира се те не разбират нищо от кода, но се впечатляват от наличието на добра документация на всяка транзакция със системата - като започнеш от документация на тестовите процедури до детайлен коментар на всяка промяна в кода на системата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.