Извън реалността
Съкращенията в кризата ограничиха недостига на служители в Стара Загора, но програмите в училищата продължават драстично да се разминават с нуждите на бизнеса


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Още от времето на социализма икономиката в региона на Стара Загора върви с изискването там да има много хора с високо образование. Всъщност не е пресилено да кажем, че това е градът на инженерите и математиците – преди години в завода за фина електроника ДЗУ ("Дискови запаметяващи устройства") и в енергетиката, а сега – отново в енергийните компании и в много производства, създадени от бивши кадри на ДЗУ. Общото между компаниите в Стара Загора и тези в останалата част на България е липсата на хора с подходящо образование и на достатъчна и адекватна подготовка в учебните заведения и на тези, които получават диплома. Това се е усеща особено силно преди кризата, разказват работодатели от града, но след поредици съкращения и проблеми в отделни компании намирането на квалифицирани служители е станало по-лесно.
Сред тези компании е "Медина-Мед", която се занимава с внос и регенерация на гуми. "При нас няма текучество на хора. Ние ги обучаваме, за нас хората са капитал", обяснява собственикът Иван Панчов. Проблемите с намирането на персонал са отминали след 2007 г., казва той.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Бизнесът трябва да влезе в училищата, да създаде стажантски програми и така да си подготви кадрите, които са му необходими, няма кой друг!
Боже, кажи ми как да правиш бизнес в подобна реалсност. Освен сива икономика пито-платено в брой, друго не върви. Иначе рискуваш, да те гонят до гроб пишман-кредитори и данъчни затова, че някога си работил...
"За момента фирмата трябва да върне 78 хил. лв. Това е целият оборот, направен от 2003 г. до 2006 г. с дружеството ЖИ ЕООД, което е обявено в несъстоятелност със задна дата.
Терзиев разказа, че само по това дело компании имат да връщат общо 3.3 млн. лв. от направен вече оборот, а за отделни дружества сумите стигат до 350 хил. лв. Според него това може да доведе много работещи дружества до фалит. В случая със "Зара" става въпрос за клиент, зареждал гориво на бензиностанцията, който е искал фактури. Сега по закон стойността на тези фактури трябва да бъде върната, а междувременно се трупат и лихви – по изчисления на Терзиев общо около 15 хил. лв. на ден.
"Проблемът с нелоялната конкуренция е много блед пред тази разпоредба на Търговския закон (ТЗ)", коментира Терзиев. Текстът в ТЗ е приет още през 1998 г., но досега не е предизвиквал сериозни проблеми, защото и фалитите са били по-малко. Със задълбочаването на кризата обаче те нарастваха, а в много случаи се оказва, че става въпрос за фирми, препродадени на няколко пъти и с настоящи собственици хора, които нямат никакво отношение към миналите сделки."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.