Чехия поиска от Брюксел безплатни въглеродни квоти за 2 млрд. евро

Според природозащитниците Прага е поискала от Брюксел прекалено много разрешителни за въглероден диоксид за чешките централи

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Чехия е поискала от Европейската комисия безплатни въглеродни квоти за близо 2 млрд. евро, с които да се покрият екоангажиментите на топлинните й централи в европейската търговия с емисии. Искането обаче предизвика критики от Брюксел и някои екоорганизации, защото то няма да спомогне за противодействието на климатичните промени, съобщи EurActiv.

Според правилата на Европейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ) от началото на 2013 г. всички централи, използващи фосилни горива като въглища и газ, трябва да плащат за разрешителните за изпускане на въглероден диоксид (квоти), които дотогава ще ползват безплатно. Прага е кандидатствала за дерогация (временно изключение от правилото), от която могат да се възползват общо 10 от новите държави членки на ЕС, включително и България.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ijj avatar :-|
    ijj

    "Ако все пак получат дерогация, чешките централи ще трябва да вложат спестените пари в модернизацията си и подобряване на екологичните параметри."

    Т.е. така или иначе, равностойността на квотите за емисии трябва да се инвестира в проекти за енергийна инфраструктура, енергийна ефективност и ВЕИ. Разликата е само кой ще прави инвестициите. Ако не се ползва дерогация, това ще е държавата. Ако се ползва - това са самите централи.

    Ако се съди по сумата (465 млн. евро), България е поискала дерогация за около една осма част от емисиите в периода 2013-2020 г.

    Нередност?
Нов коментар