Регулаторите обмислят реформа на Libor
Зачестилите случаи на злоупотреби принуждават банките и регулаторите да преосмислят изчисляването на междубанковия лихвен процент


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Регулаторите във Великобритания и големите международни банки обсъждат основен ремонт на Лондонския междубанков лихвен процент Libor, съобщава Financial times. Причина за това са твърденията, че основният лихвен процент, под който са сключват сделки за 350 трлн. долара в цял свят, може би е обект на манипулация. Преразглеждането идва, след като регулаторите в Северна Америка, Европа и Япония разшириха проверките си за предполагаемо манипулиране на Libor и други подобни лихвени проценти, чрез които се определя цената на финансовите продукти.
Определянето на лихвите по Libor не се счита за регулирана дейност според британското законодателство, но през последните месеци щатски и европейски банки са отстранили или уволнили повече от дузина търговци заради обвинения в злоупотреби. В понеделник представители на Британската банкова асоциация, която спонсорира Libor, са се срещнали с финансовото министерство, централната банка и Агенцията за финансови услуги, за да сложат начало на преразглеждането. При преосмислянето на Libor ще бъдат взети предвид и някои нови регулаторни промени, включително планираното налагане на нови глобални изисквания за ликвидност на банките през 2015 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Хубаво е да се реформира Либор и нещо което се реформира винаги е за добро.Само не се знае за добро на банките или за клиентите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.