Слаби данни от еврозоната я насочват към рецесия
Производството и услугите са спаднали повече от очакваното
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Услугите и производството в еврозоната през март се свиват повече спрямо прогнозираното от икономистите заради спада на вътрешното търсене и все по-ясно проявяващите се признаци, че икономиката на региона се плъзга към рецесия. Това е показва производственият индекс на мениджърските поръчки (PMI), изготвян от Markit.
Съставният PMI индекс на еврозоната, който се изготвя на базата на проучване сред мениджъри в производството и услугите, през март се е свил до 48.7 пункта от 49.3 през февруари. Анализатори, анкетирани от Bloomberg, очакваха повишение до 49.6. Границата от 50 пункта се използва за разграничаване на свиването от растежа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Многократно пиша че лошото за българите и икономиката ни тепърва предстои. Че пролетта на 2013 ще сме в рецесия и началото на серйозни икономочески и социални проблеми. Само управляващите обаче гледат с други очила и явно живеят в среда различна от нашата.
Еврозоната сама си направи така че да влезе в рецесия, чрез приетите в неподходящ момент мерки уж за намаляне на бюджетния дефицит, които де факто го увеличиха!!! Явно някои бизнес кръгове имат интерес от това Европа и света да са в продължителна криза, за да трупат несметни богатства чрез спекулаций и други далавери.
До коментар [#2] от "Ventsislav Mirchev":
+++++++++++++++++, абсолютно вярно !!!
До коментар [#2] от "Ventsislav Mirchev": s&id=4a6845d79f52bc4e95d4b9cb15e121127e0b0c02
И ето какво ни "спестяват"....
http://avatar-bg.org/index.php?page=torrent-detail
Ами да тя спиралата на проблемите тепърва запо4ват . Както бе казала Меркел преди няколко месеца , кризата ще продължи 10ина год. Тои Евросъюза тепърва се подписа под договор да са досциплинирани с дефицита , и дори да намалят дълга си с 3% годишно. Незнам последното колко държави щe go спазват.А тези неща са тежък удър за икономиките им. Неслу4аино САЩ небърза да го прави, а и едва ли ще го направи защото знае какво я 4ака.Първо държавата няма да е ве4е силен стимулатор за икономикта. Преди тя си измисляше инфраструктурни проекти, информа4но ноу хау, нови институции и.т.н., с което даваше работа на големите фирми , които от своя страна даваха работа на хиляди фирми подизпълнители. Сега това до голяма степен ще отсъства. Фирмите трябва да отслабнат, някои ще фалират , други ще минат в сивата зина или да карат на фотосинтеза. Оттук и уволнения намаляне на заплати , като резултат спадане на покупателната способност на средната класа.Оттам удар за икономиката и нови фалити. Освен това държавата трябва да съкращава държ. администрация, да намали и замрази заплати и пенсии за години наред. Това е друг удар за икономиката и ново спадане на покупателната способност на друга 4аст от средната класа.И така спиралата и ефекта на доминото. Докато се стигне дъното.А от дъното тежко тежко се отлепва , трябват не4овешки усилия.
Ех, ако можеха да се предвиждат кризите, както и техният край - изобщо нямаше да идват :)
До коментар [#1] от "mak":
Ние нямаме икономика!Колкото за Европа,не съм сигурен,че са в рецесия.Това,че са спрели безумната спирала на харчове и"растеж",едва ли е криза и рецесия.Все някога безогледното пилеене на ресурси трябва да се спре.Този вой на умряло го надават финансистите и банкерите,които докараха нещата до тук с прекомерната си алчност.Печатането на фалшиви пари,макар и "законно" все някога се наказва.Е сега дойде кръчмаря със сметката.Както обикновено,сметката ще я платим ние,дето не сме "яли и пили".
Докато не се осъзнаем как ни прекарват финансистите, с подкрепата на държавата,кризите няма да имат край.Решението е нов монетарен ред!
[quote#5:"45iv"]Първо държавата няма да е ве4е силен стимулатор за икономикта. Преди тя си измисляше инфраструктурни проекти, информа4но ноу хау, нови институции и.т.н., с което даваше работа на големите фирми , които от своя страна даваха работа на хиляди фирми подизпълнители. Сега това до голяма степен ще отсъства.[/quote]
Тъкмо обратното. Обама наблегна на инфраструктурните проекти като опция за вдигане на заетостта и в момента кампанията е вече в ход. Виждам го с очите си. Бюджетното перо за отбрана ще е орязано, но също остава основа за висока заетост.
За Европа може и да си прав.
"Европа излиза по-бързо от кризата в сравнение със САЩ"...така,че Обама не е пример за подражание..не можем да правим паралел между несравними неща :)
До коментар [#8] от "КЛЮЧАРЪ":Аз написъх 4е САЩ няма да си режат дефицита защoто то озна4ава рецесия.Това с инфраструктурните проекти е стар метод от времето на Голямата депресия.То и в Европа се правеше за рестартиране на икономиката , но ве4е няма да могат да го правят понеже немогат да увели4ават а напротив трябва да го намалят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.