Все повече депозити и все по-малко кредити
Банковият пазар е почти замрял в началото на годината. Почти липсват търсене и предлагане
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Какво се случва на банковия пазар
- кредитите за домакинства и бизнеса продължават да се свиват- много физически лица предпочитат да погасят предсрочно свои заеми заради несигурността
- депозитите продължават да се повишават
- почти липсва търсене на заеми
- лошите и преструктурирани кредити продължават да растат, но с по-малък темп
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Натрупването на капитал е една от основните предпоставки за повишаване на производителността на труда и инвестициите в дългосрочен аспект !
Ако това беше вярно, то лихвените проценти по кредитите щяха да падат главоломно. Тъй като това не става. то явно или има системен риск, или има банков картел.
До коментар [#2] от "siolen":
И двете. Банките трупат резерви поради системния риск в Европа, никой не знае какво да очаква, ако примерно някоя гръцка банка фалира какви ще бъдат последствията за българския пазара и т.н. От друга страна, на банките им е много удобно така - намаляват си лихвите по депозити, увеличават си лихвите по кредити (или поне не ги намаляват) и седят и си кретат. Който се върже на скъпия кредит, върже. Така че до някаква степен може да говорим и за картелно споразумение. Факт е обаче, че в даден момент ще трябва да си развържат кесиите и да раздадат малко кредите, че иначе сектора ще започне да излиза на загуба. И да земат да си образоват риск отделите и кредитната администрация, да се научат как да раздават кредити, така че да не се стига до там - 20-25% просрочия.
Те банките да продължават да ни дерат кожата с "ужасно изгодните" си лихви, пък да видим кой ще си вземе кредит?
До коментар [#4] от "ivan_ivanoff":
Аз на банките давам пари при минимум 5%. Ти прецени на колко да ти отпуснат кредита, като влючиш 22% проблемни кредити (от които 10% ги пиши фира), раходи по обслужване, издръжка на инфраструктура, минимални резерви (за БГ около 10%) и разбира се печалба. Това в условията на падащи цени на имотите, което пък опустошава обезпеченията. Такааа - под 8% за 20 годишни ипотечни при поне 30% самоучастие и около 12-15% потребителски/кредитни карти не го виждам. И банките не го виждат. Ти ако го виждаш - направи банка и отпускай колкото ти душа поиска. Фирмените кредити на фирми с 200 хил. оборот - не ми говори въобще. А големите - те не искат кредити, не и тук, не и сега. It's economy, stupid! Скъпия дизел и високите лихви не са наказание от лошо божество или алчни банкери, а РЕАЛНОСТТА. Не уби връзка с нея.
До коментар [#3] от "menkata":
Първите две-три изречения - добре. После се плъзгаш леко вляво. Проблема е, че като станат много хората с леви убеждения, банките провизират още по-яко. Системен риск, нали? Помисли дали бедността и отчаянието на държавата ни не се дължат на разбирания в стил "богатите изедници" и "готините бедняци", което е доста устойчив архетип за нашенско - от хайдутите (в идеализирания им социален образ), през шумкарите, та до "модерните леви". Малко проза - кой те бие да взимаш скъпи кредити? Като са скъпи - отвори банка, "кютай" си и дебелей на воля. Има един проблем - капитал и възвръщаемост, основата на капитализма. А защо той е добър - няма да кажа. Ще ти кажат в Куба и в Северна Корея.
"Банките от еврозоната слагат парите си на депозит в ЕЦБ, като това се случи и с двата транша тригодишни кредити, които централната банка отпусна - през декември миналата година и в края на февруари тази година. Целта беше да се размразят пазарите и средствата да достигнат и до реалната икономика."
Не мога да повярвам колко тъпа е политиката на ЕЦБ. Раздаване на евтини милиарди на банките, а поддържане на по-висока лихва за депозити. И след това очакват тези евтини кредити да отидат за отпушване на кредитирането! Безумие!
А иначе съм напълно съгласен с misho73: няма как лихвите по депозити да са високи, а лихвите по кредити да са ниски!
[quote#3:"menkata"]И да земат да си образоват риск отделите и кредитната администрация, да се научат как да раздават кредити, така че да не се стига до там - 20-25% просрочия. [/quote]
мое мнение е, че системата е така направена, че няма интерес, до известна степен, да има "добри кредити" а просто кредити. До преди кризата беше така; сега не знам какви мерки са предприели банките за да спрат това порочие.
Другото е, че българското законодателство оставя риска в длъжника, докато в САЩ след форклоужур, банката взима имота и са квит: загубата си е изцяло за банката. Там наистина трябва да има добри кредит инспектори и управление на риска!
До коментар [#3] от "menkata":
Ама ако никой не тегли, банката с какво ще плати лихвите по депозитите?
Спестяват хората за черни дни!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход