Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Общата сума на влоговете в банковата система в България, които влизат в системата за гарантиране на депозитите, към края на миналата година е 46 339 251 000 лв. Това става ясно от годишния отчет за 2011 г. на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).
Това е сумата на всички депозити на физически лица и фирми, които подлежат на гаранция, тъй като има и влогове и сметки, които според условията на договора за депозит например не попадат в схемата за гарантиране. Такъв тип депозити са тези, които получават лихва, индивидуално договорена между банката и клиента - т. нар. преференциални депозити.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
А във фонда колко пари има? Не са 46 млрд лева със сигурност, ама колко са? 1 млрд лева?
Не са 1 милярд, а цели 1,55 милярда лева
Любопитен съм има ли изричен срок в който трябва да ти изплатят депозита при фалит на банката?
От това което прочетох има срок в който ще започне изплащането, но ако фонда няма пари, няма кой да ги задължи да ти ги върнат в определен срок т.е. ще ти ги върнат когато имат.
Другото което ме притеснява е че парите които трябва да ти бъдат върнати, пример 196 хил. лв., когато ти ги върнат (след 6 месеца или година примерно) може да имат вече стойността на 100 хил.
[quote#3:"dmode"]196 хил. лв[/quote]
хм, ако действително се стигне до фалити, може и да са 100лева, за един пакет тоалетна хартия, примерно!
С 1.55 милиарда лева се "гарантират" поне 29 милиарда лева депозити. Ясно е, че това не е никаква гаранция, а се очаква държавата да се намеси ако действително се стигне до проблем, та хората са спокойни.
Това си е чиста държавна помощ за банките, която не се вижда от обикновените хора докато не се стигне до проблем и се чудя защо държавата трябва да я дава точно на този сектор (и то в цяла Европа). Обикновените хора без финансова култура рядко имат повече от 20 хил. лева депозити, а точно такива скрити държавни гаранции за банките са в основата на финансовата криза (най-ясно се вижда в Ирландия, по-малко в Испания в момента).
До коментар [#5] от "haralampi":
Защо ли? Ми защото банките и правителствата се побарват където не трябва. Причината за въвеждането на гарантирани от държавата банкови депозити е както винаги някаква криза, използвана за да даде още повече власт на правителствата и банките. В САЩ са въведени след голямата депресия, когато изгърмяли 3% от депозитите. В една нормална среда клиентите ще се интересуват от репутацията на банката преди да и дадат парите си, а банката ще има интерес да не ги пропилява, за да не фалира. С гаранциите на хората им е все едно коя банка избират, щом депозитите са гарантирани, а на банките им се дава зелена светлина да инвестират в рискови начинания, ако спечелят големите пари си раздават бонуси, ако ги загубят, правителствата ги спасяват и пак си раздават бонуси. И глупавите мерки на ЕС, ЕК, ЕЦБ и т.н. не правят нищо за да променят това, само увеличават размера на гаранционните фондове.
има 10 млрд лоши кредити от 50 млрд, кой може да ги покрие освен депозитите. Банките затова вдигнаха лихвите, за да си изтеглят техните средства от системата и да рискуват с депозитите неразумно раздадените кредити.
Фонда за гарантиране само обещава, но няма с какво да покрие. Така че ако почнат фалити ще пада валутния борд и ще се печатат пари.
Ако имаш депозит от 100000 евро, банката ще ти каже, че държавата го гарантира (макар да няма срок в който да ти се издължава). Ако имаш депозит от 200000 евро, банката ще ти каже, че нейната централа ти гарантира депозита (макар и без юридическа стойност). Който има пари над 1млн евро, и купи акции от банката - знае как да си ги гарантира, без да плаща застраховка към фонда за гарантиране на депозитите и първи той ще намаже.
Публикувано през m.capital.bg
Отново липсва информация на броя депозити по диапазон:
до 1000 лв.
до 5000 лв.
до 10000 лв.
и т.н.
До коментар [#2] от "dosetliv":
Май бяха 4-5 реално(към 10% от депозираните средства), но пак са малко. Но пък самата банкова система не може да държи 40 милиарда срещу 40 депозити във фонд- няма да има с какво да се върти оборот. Проблемът е по-скоро в качеството на кредитите- вече 25% са лоши, и блокиралата икономика.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход