Банковият сектор - все по-български
Депозитите на домакинствата формират половината от привлечените в банките средства
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
млрд. лв. е капиталовият излишък (превишението на капитал над нормативно изисквания) в банковата система в края на март 2012 г.
Пазарният дял на т.нар. местни банки - с български акционери, продължава да нараства. Така вече една четвърт от сектора е с местни собственици. Това става ясно от тримесечния бюлетин "Банките в България" на БНБ. Към края на март 2012 г. местните кредитни институции заемат 25% от активите на системата. Увеличението на пазарния им дял в страната е за сметка на дъщерните поделения на големите международни финансови групи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
32 коментара
"Пазарният дял на т.нар. местни банки - с български акционери, продължава да нараства. Така вече една четвърт от сектора е с местни собственици." - Дай Боже и така да продължава! Какво по-хубаво от това!
Капитал, къде е разбивката на брой депозити по суми ?
депозити до 1000 - X броя
депозити до 5000 - Y броя
депозити до 10000 - Z броя
още една тенденция, която удобно се пропуска е, че лошите кредити са нарастнали до 10 млрд, централните банкери работят за търговските, хората плащат невърнати кредити на свързани институции, депозити се събират защото нон-совънт банките си теглят собствените средства - при това качество на портфейлите и всеки отбягва думата "фалит"
Щом депозитите от България нарастват като процентно съотношение, това не означава ли, че влоговете от чужбина намаляват?
Интересно на какво ли се дължи нарастването на дела на българските частни банки, освен на придобиванията и увеличения капитал на Българска банка за развитие. Чудя се дали например българските банки не са предпочитани от държавните предприятия, защото владеят перфектно българския език?
БНБ като пише за слабо търсене на заеми от страна на населението, дали е проверила колко молби за кредит са постъпили и колко от тях са отказани (спрямо предходния период, както е и редно да се сравнява)?
"Според данните в БНБ нарастването на кредитите за фирми и домакинства към края на март тази година в сравнение със същия период на миналата на ПИБ е с 19%, на КТБ - с 53%, и на ЦКБ с 20.1%."
-Браво на тези БГ-банки.Освен че,това е нарастване на техните активи,то означава и че те в сравнително по-голяма степен задоволяват потребностите от кредити на българските фирми и домакинства и по-малко се страхуват от тях,като от неплатежоспособни клиенти.
Заможните българи, не си слагат парите в българските клонове на банки, а ги използват само за да си обслужват депозитите в същите банки, но в техните централи. Така дори ако депозита му, не е обвързан с неговото име, а само с клиентски номер - не е нужно държавата да знае за тези пари.
Браво на тези банки ,които бяха изброени , заслужили са си мястото в класацията :) .При добро обслужване има и доволни клиенти ,които да се грижат и за доброто име на банките .
Това е много добра тенденция , банковият сектор да става все по-български , въпреки застоялата се криза . Това са банки с утвърдена позиция :)
До коментар [#8] от "Миглен":
Да, ето това е Корпоративна търговска банка- тя поне си е българска , което е доста по- добър вариант и за нас самите.
[quote#4:"franzela"]БНБ като пише за слабо търсене на заеми от страна на населението, дали е проверила колко молби за кредит са постъпили и колко от тях са отказани (спрямо предходния период, както е и редно да се сравнява)?[/quote]
Франзела, естествено че ще откажат. Да не мислиш, че всеки може да плаща кредит?! Те и онези лошите са излезли затова.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход