Години на рефинансиране
Държавата планира да покрива падежиращите дългове с теглене на нови заеми


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Има по-голям риск рефинансирането на падежиращия държавен дълг през следващите три години да се затрудни. За това предупреждават експерти от Министерството на финансите, които са изготвили стратегията за управление на държавния дълг през 2012 - 2014 г., която бе утвърдена от Министерския съвет в сряда и стана официален документ на правителството.
Документът препоръчва усилията през следващите три години да са насочени към различни форми на рефинансиране, така че държавата да не се затруднява с окончателни плащания в значителен обем, преди икономиката да се съвземе напълно и приходите в бюджета да отбележат устойчив растеж. Анализът показва също и че обслужването на дълга ще увеличи лихвените плащания през 2013 г., след което те ще намалеят до равнище под сегашното (виж графиката).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Може ли конкретна информация - кои правителства са вземали тези заеми и за какво са били използвани?
Сега държавните власти поемат парични дългове за да може временно да преодолеят последици от свое непригодно за „Незлатни пари” държавно управление.
Посоченият държавен недъг е особено важна причина за развитие на сегашна световна стопанска криза.
Новият дълг временно отлага критични държавни проблеми за сметка на по-големи бъдещи щети за участници в стопански живот.
За успешно спасение е потребно прекратяване на причината, която създава стопанска криза.
Тези стопански проблеми са успешно разрешими чрез прекратяване на причина за криза.
При употреба на годно за „Незлатни пари” държавно управление – до 24 часа време заплахата за криза в тази държава ще е неутрализирана.
Пример 1: Ако нашата страна бе подобрила своето държавно управление и същото е годно за „Валутен борд” – през 2012 г. България нямаше да компенсира вреди от тази управленски недъг чрез нов държавен дълг.
Пример 2: Ако Гърция бе подобрила своето държавно управление и същото е годно за евро – тази страна щеше да е със завишени възможности да плаща дълговете си в срок и притежатели на гръцки държавен дълг няма да понасят щети за над 105 милиарда евро.
Иване, стига бе човек! Моля ти се!
До коментар [#2] от "Иван Митев":
Нямаш ли умора бе човече ? Напиши някаква цялостна теория, както го правят учените по света и я публикувай. Не е необходимо да пишеш глупости по форумите. Имай милост. Вече дори не е смешно. Дори да приемем, че има някаква логика в разсъжденията ти, начина по който ги излагаш не е правилния и просто ставаш за смях.
И кой ще ги плаща?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.