Еврозоната върви уверено към рецесия
Производството и услугите в страните от валутния съюз се свиват шести пореден месец
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Производството и услугите в еврозоната се свиват през юли за шести пореден месец, като се ускорява спадът при новите поръчки, а заетостта намалява, предаде Bloomberg. Всичко това се превръща в тенденция, показателна за отслабването на икономиката на еврозоната, страдаща от дълговата криза и запътила се към втора рецесия за последните три години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
А според кой закон е добре ако непрекъснато произвеждаме повече?
Какво драматично би се случило в (западна) Европа ако от следващия понеделник заплатите се намалят с 10%. Ако започнем да си сменяме колата не на всеки три години, а на всеки пет? Ако не си купуваме риза от H&M всеки месец, а всяка половин година.
Това че произвеждаме по-малко не означава задължително, че лошото идва и щастието ни намалява.
Ако обичате, публикувайте новини! Това вече всеки го знае.
Това не е голяма новина. Но изборът на заглавие е потресаващ: Европа върви уверено към рецесия. Сякаш пък Европа иска да върви към рецесия , че и уверено при това. Това е също като кажем: Ранените при катастрофа вървят уверено към смъртта.
Поне ако журналистите четат малко чужди вестници ще видят ,че там се пише така "Европа се плъзга към рецесията".
До коментар [#1] от "pzashev":
Много си прав, но това е все още много трудно да се внуши на тълпата консуматори. Мозъците на повечето хора са сериозно увредени от рекламни послания, модни тенденции, снобизъм (по нашенски - хвалипръцковщина) и чиста лакомия.
Освен това най-силният отрицателен ефект от консуматорството е екологичното замърсяване. Бърз пример: годишно в света се изхвърлят 100 000 тона зарядни устройства за телефони, съдържащи сериозно количество живак. Повечето от тези отпадъци произлизат тъкмо от продажбата на нови, "по-готини" продукти.
А иначе по темата: статия в "Иконъмист" обяснява, че до края на 2013 единствено в Германия се очаква запазване или дори увеличаване на заетостта. Останалите ще продължават да гълтат вода.
2014 година. Стабилизирване и някакъв подем на определени държави след това. Беше казано още през 2008, но кой да чете. А и тогава никой не вярваше. Тогава стабилизирах моя бизнес, изплатих всичко и не взех 1 цент заем, а как ме молиха от банките, но бях твърд. Сега съм добре и чакам подема да дойде през 2014. Между другото имам работа непрекъснато, но печалбата отива в спестявания. Не е време за разширяване, трябва да се издържи още малко, а след това ще видим.
До коментар [#1] от "pzashev":
Ако не беше твърде тъп, можеше да се сетиш и сам. Например, безработицата би се увеличила с 10%.
До коментар [#7] от "|":
В Такъв случай предлагам повече ръчен труд и по-малко техника при производството, така ще се произвежда по-бавно, всчки ще са заети и въобще пълно щастие :)
До коментар [#8] от "mohito":
Китайците това го пробваха няколко хиляди години. Не им помогна много.
До коментар [#9] от "|":
Съгласен съм, както и с предния пост, че повече косумация - повече заетост, но не съм сигурен, че това не води до други проблеми. И въобще връзката и баланса м/у голямата консумация, производството и пазара на труда е с тънка граница и залитането в една или друга посока повлича лавина от други проблеми.
При по-голямо потребление на "нещо си" води до мислене на механизация и машини, което пак от своя страна води до съкращаване на персонал и те така :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.