Млекопреработвателите ще борят кризата с нови продукти и по-добра дистрибуция
Малка част от дружествата смятат да развиват и износа си


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Производителят на My Day смята да намали загубата си, като промени условията по договорите с търговските вериги
Финансови проблеми, трудности с дълговете и заложени активи – това се вижда от отчетите на повечето дружества от млекопреработвателния сектор. В същото време обаче голяма част от компаниите не са се отказали да инвестират в разработване на нови пазари и сегменти, в модернизация или в нови мощности и продукти. На практика кредитите за тези дейности при повечето предприятия са изтеглени още преди кризата. Срещу тях обаче много от големите, а и от по-малките компании са заложили активи и дори целите предприятия. Така например голяма част от активите на "Би.Си.Си. Хандел"(производител на марката "Елена") са ипотекирани. Ипотека имат и "Сердика България" и "Дядо Либен".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Те да вземат да правят сиренето от мляко и то не сухо!
Другата работа сама ще се нареди!
Тия, продават на баба си старите гащи за сирене! Кого лъжете бе аланкоолу!???
тук май има проблеми с липса на сурово мляко и се разчита на внос на консервирани млека, така се говори поне...
ами всеки който поръчва собствена марка следи за постоянно качество и количество,затова хората купуват тази марка.Качество и цена постоянни,другото лотария,един път кисело,2 ри с вкус на ягоди, капе вода ,трохи трагедия после потребителя не е читав. Няма постоянно качество на марките.затова купуваме от марките на веригите.Верея,мегле,домля купете сирене от два различни магазина с разлика от 2 седмици и опитайте ще разберете за какво става дума.
Само не разбирам Миро салама не е ли учил математика, че иска истинско сирене да струва 4 лв. При изкупна цена от 50-70 стотинки на литър мляко за килограм сирене са необходими 7 литра и 30-40 дни зреене при подходящи условия. Сами сметнете. Само суровината струва 4.20-4.90 лв. Като добавим технологични разходи, разходи за труд, печалба на производител и търговец цената идва към 8-9 лв. Е няма как истинско сирена да струва 4 лв. Миро Салама да ме извинява, но с каквото се е захванал го е окяпазил и цената му е скочила.
А за качеството на ЕлБи може много да се поспори. Ако ме бяхте попитали преди година кой е най-добрия български кашкавал веднага щях да ви кажа Витоша на ЕлБи. Но той удари 17-19 лв/кг и като за капак смениха мандрата и за тези пари на цената на синьо сирене получаваш една жълта каша. Така, че Миро Салама да вземе да си провери подопечното му предприятие вместо да тръгва с ДАНС да изследва защо цените били високи. По аналогия очаквам Нейков (министъра на спорта) да разследва атентата в Бургас. Пълен смях, бездарност и некадърност.
[quote#6:"HERMES"]Миро Салама [/quote]
Защо толкова грубо, колега? "Миро - салама"! Той не е само салам - вече "раследва" износа на зърно, след като се пребори с високите цени на храните! Преди да стане министър пък реши проблема с бездомните кучета в София като шеф на "Екоравновесие"! После имаше един случай с ирландско замразено и май радиоактивно месо, ама нейсе! За цената на яйцата по Великден направо не си струва да се споменава! Многобройни са постиженията Мирови! (Не са само дупетата)!
До коментар [#1] от "vesko_dechev":
Това прави ооло 15 лева за кило.
Крайно време е двата бранша: производство и преработка да се срещнат, да изработят списък с неотложните задачи и заедно да ги решават! Без сериозно производство зад гърба си, преработвателите не могат да се справят! Щели да намалят разходите за суровини! Значи, да притиснат производителите! Ами, те естествено си намаляват всяка година. Броят на животните е критично малък! Броят на фермите първа категория също е малък! Как тогава ще се захранват със суровини новите мощности? Не стигат суровини за старите! Нещата със земеделие, производство и преработка са толкова тясно свързани, че разделянето им означава да убием секторите. Първо, на смъртно легло легнаха животновъдите и зеленчукопроизводителите. Последваха ги производителите на плодове. Преработвателите минаха на сурогати. Сега отбелязват спад на търсенето на този тип продукти. Търпят сериозни загуби. Гърчат се и зърно производителите и хлебарите... И те ли трябва да изпаднат в дългова криза, да стигнат до масови фалити, за да проумеят, че спасението им е общо! Не може по отделно?
Истината е, че това е дереджето на голяма част от българския бизнес особено малкия и средния - затънали в дългове мачкани и охулвани от всякъде и борещи се да оцелят с цената на мн жертви в очакване на заветните по добри времена, които все така не идват.
В същото време за страничния наблюдател тези хора се къпят в пари и несметни богатства изкарани на ''техен гръб'', защото продавали некачествена стока с ''бансослонвни'' печалби !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.