Олимпийското наследство - неуспешна сделка или икономическа виагра
Правителството се надява приходите да бъдат с 4 млрд. паунда повече от държавните разходи


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Измерването на спортния успех на Лондон 2012 е лесно - бърз поглед върху таблицата с медалите ни разкрива недвусмислено, че това бяха най-успешните олимпийски игри за Великобритания през последния близо един век. Измерването на успеха извън спортната арена обаче е малко по-сложно. Не само, разбира се, защото е твърде рано да се правят някакви смислени заключения, но няма и удобни критерии за оценка.
Едно нещо обаче е ясно - правителството очаква да си върне инвестицията от над 9 млрд. британски паунда - както от приходите по време на игрите, така и чрез икономическото наследство в бъдеще, както се надява кабинетът, пише в анализ BBC.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Ще се самоцитирам от форума на "Дневник" (дано да не изглежда като натрапване).
Можех да им направя съвсем безплатна прогноза, че ще се случи точно това. Да набуташ 10-15 млрд. паунда, и то без ударните разходи за пътища, обществен транспорт и други "извънредни" и да чакаш половината свят да се изръси в Лондон, от самото начало си изглеждаше нелепа идея. Кой нормален човек ще се вдигне от майната си, за да посети Лондон в период, когато това ще му струва в пъти повече от нормалното, само за да види наживо как ще се представят гребците, стрелците, гюлетласкачите или някой друг вид наркомани от неговата държава?! Примерно колко ли българи са дошли заради олимпиадата и колко са се махнали точно заради нея? А ние, българите, сме малко или много представителна извадка, защото сме по-скоро платажоспособни (на фона на 3/4 от човечеството), относително близо и пътуваме безвизово.
Да не говорим, че и много от самите лондончани се изнизаха, и то не само, защото е ваканционен сезон, а защото се очакваше в Лондон да настъпи тотален хаос, не без помощта на властта (затворени улици, олимпийски ленти по най-натоварените пътища и т.н.)
А за това колко бил спечелил имиджът на града, може само да се гадае. Може би затова политиците наблягат най-вече на този фактор, защото останалите само показват, че за пореден път източиха обществени средства за една монументална глупост. (Нямам нищо против олимпийския дух, но в олимпиадите отдавна няма нищо олимпийско.)
От олимпиадата спечелиха само големите контрактори, построили инфраструктура за милиарди, която през следващите десетилетия ще погълне стотици милиони за поддръжка, както и корпоративните спонсори, разбира се."
... И да допълня:
Цитираният Самюел Тумс е описал доста реалистично и много по-добре от мен какво може да очаква UK plc срещу инвестицията си. Кой знае защо обаче такива като него никой не ги пита, когато трябва.
Изобщо идеята държавата да събира парите на хорицата, за да ги харчи по свое усмотрение уж за тяхно добро, лично на мен изобщо не ми харесва. Още по-малко ми харесва опцията първо да ги похарчи, а после да връчи на същите тези хорица сметката - политика, заради която много държави стигнаха до задънена улица.
Единственото смекчаващо обстоятелство е, че не торите бяха заритали за домакинство на олимпиада, както и че тогава времената бяха мнооого по-различни.
Освен всичко, Европа е изпаднала в дългова криза, и ако разходите за игрите в Лондон надвишат планираните, британската икономика също може да се окаже изправена пред опасност от спад. Остава само да се надяват,че страната им не е изпуснала своите шансове за бизнес!
Да са си направили сметката от Лондон. Те финансов център ли са или малки разплакани комплексарчета? Поне си имат мистър Бийн и ... кралица-бабапарашутистка... .. :)
Оборот да става. Икономическите теории за излишъците в модерната икономика предлагат подобно решение. Ако не намерим начин за усвояване на тези излишъци, те ще сринат цените и ще доведат до рецесия. Затова ако потребителите не харчат парите си, и не сеи купуват достатъчно от нещата с които ги затрупва икономиката ще ги изхарчим вместо тях. Или чрез олимпиада, или чрез войни, програми за подпомагане на 3-ти страни и т.н. Стига да има ръст на икономиката, всичко е позволено. Лондон не е изхвърлил 15млрд в морето а ги е налял в хилядите контрактори. Както някой беше написал по горе, тези съоръжения ще трябва да се поддържат в бъдеше и пак ще се харчат пари за тях. Стига да се получава някакъв продукт вследствие на харчененто, нещата могат да останат и стабилни. В Гърция проблема беше че са харчили без да има нищо насреща - пенсии и сосни заплати за раздут щат. Това е хвърляне на пари морето...
До коментар [#4] от "Добре Облечен Бизнесмен":
Прав си, отличната Олимпиада която англичаните организираха, а практически и спечелиха, няма начин да не накара хората да идат още един път в Лондон и да не повярват че англичаните си знаят работата и може да им се довериш..... за първото 100%, за второто, ще питаме ирландците.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.