Високите лихви по депозити са на път окончателно да останат в историята заедно с депозитната война отпреди три години. През август единайсет банки са намалили лихвите по свои срочни депозити, като при някои от тях това е било съпроводено със сваляне и на лихвите по кредити, показват данните на финансовия анализатор "Моите пари" на база офертите на банките.
Пониженията са с между 0.20 и 0.50 процентни пункта, като дори се стига и до 1 пр.п. Има и случаи на преустановяване предлагането на даден продукт. Това е поредната вълна на понижение на цената на ресурса, който кредитните институции набират от местния депозитен пазар.
Тенденцията се наблюдава от доста време, като е бавна и постепенна, но постоянна. Очакванията са този спад да води след себе си и понижение на лихвите по кредити, но той е по-бавен. През август е имало намаления и на лихви по заеми. Там активността и броя на банките не са така впечатляващи, както при депозитите, показват данните на "Моите пари". На практика обаче и офертите за жилищни ипотечни заеми са на нива отпреди кризата.
Освен това през последните месеци се появи нова линия в движението на лихвите по ипотеките – изравняване на нивата на тези в левове и евро. Обичайно заемите в евро бяха с по-ниски лихви преди кризата, тъй като по-големите банки получаваха евтин ресурс от централите си в Западна Европа, които наливаха в страната пари за кредитиране. Сега обаче този източник на финансиране е затворен като възможност и банките тук финансират дейността си изцяло от местния пазар.
Според последните данни за състоянието на банковата система, публикувани от БНБ, депозитите на физически лица формират половината от провлечените средства в сектора.
Надолу, надолу
Повече от половината от единайсетте банки с намаления на лихвите по депозитите през август са направили това още в първия ден на месеца. "Така се получи ефектът на "доминото", като и други банки последваха примера", коментират от "Моите пари". Според подадените оферти от банките, с които анализаторите работят, през миналия месец не е имало нито едно подобрение при лихвите по депозитите, независимо дали под формата на нова промоция или нов продукт. Намаленията са както на лихви по влогове в левове, така и в евро.
Банките, които са намалили лихви по различни свои депозитни продукти, са Българо-американската кредитна банка (с около 0.40-0.50 до 1 пр.п.), Уникредит Булбанк (0.20-0.30 пр.п.), Райфайзенбанк (0.20-0.30 пр.п.), ОББ (0.50 пр.п.), МКБ Юнионбанк (между 0.25 и 0.50 пр.п.), Алианц банк (0.20-0.30 пр.п.), СИБанк (само по депозити в левове, с 0.20-0.30 пр.п.), Пощенска банка (между 0.25 и 0.50 пр.п.), ПИБ (0.25-0.50 пр.п.), Токуда банк (с 0.25 пр.п.), Credit Agricole (преди Емпорики банк, с около 0.25-0.50 пр.п.).
Според данните на БНБ за юли (тези за август ще бъдат публикувани в края на септември - бел. ред.) средно за пазара лихвите по срочни депозити за домакинства в левове са 4.88%, а тези в евро - 4.41%.
Сигнали за предстоящо оживление
При лихвите по кредити активността през август не е така впечатляваща, както при депозитите, но все пак дава сигнали за предстоящо оживление за новия сезон в началото на есента, особено в сравнение със затишието през юни и юли. Тогава банките дори не продължаваха промоционалните си оферти. Това е и най-честата им практика при липсата на нови стъпки за намаления на лихви.
През август три банки са продължили офертите за потребителски заеми – Банка ДСК, СИБанк, която е намалила лихвите с 1.50 пр.п. и не събира такса за кандидатстване за кредит, и Райфайзенбанк, при която отстъпката е намаление на таксата за разглеждане на искания за заеми, както и намаление на лихвата на потребителски кредит срещу ипотека с 0.75 пр.п. През юли средната за сектора лихва за левови заеми за потребление е била 11.55%.
При ипотечните кредити движението е още по-оскъдно. Само две банки са променили офертите си по жилищни заеми – Райфайзенбанк, която е намалила лихвите по левови и еврови кредити (съответно с 1 и 0.60 пр.п.), и СИБанк (намаление на лихвата в левове с 1.35 пр.п. и с 0.30 пр.п. по еврови). Средният за пазара лихвен процент по този тип заеми през юли е бил 7.49% за левови и 7.46 за евро.
Високите лихви по депозити са на път окончателно да останат в историята заедно с депозитната война отпреди три години. През август единайсет банки са намалили лихвите по свои срочни депозити, като при някои от тях това е било съпроводено със сваляне и на лихвите по кредити, показват данните на финансовия анализатор "Моите пари" на база офертите на банките.
5 коментара
Естествен процес на нормализиране на българската икономика.. Ще станем част от света - няма начин!
По-скоро проблема си остава ... капиталите в БГ не работят, а са се отпуснали във вече 3 годишна ваканция по влогове и депозити ... банките са бъкани с пари, които не могат да пласират. Положението си е жив Параграф 22 - има депозити => няма потребление => няма инвестиции => няма търсене на кредити /независимо от цената/.
И което е още по-лошо - Съотношението между относителната склонност за спестяване и потребление влияе директно на ръста на икономиката, оттам на заетостта и всичко останало.
Да не прозвучи като реклама, но Райфайзен ми свалиха лихвата за втори път от 2009 г. (когато я вдигнаха два пъти). Преди около месец я намалиха с 0,6% и се изравни с нивото, на което подписах договор.
Много добре написана статия - даже мога да кажа името на банкера който я е одобрил преди да се публикува, ама няма да е чесно.
Интересно ще е ако тези така разтръбените 45 милиарда спестявания независимо от факто акой ги държи разбира се
напуснат за един месец Булгаристанската измислена система на банкиране .
Какво ще последва и остане от всичките тези понижени банкови недоразумения опитващи да понижават цена на кредитният ресурс в най голямата световна криза ?
За един ден всичките ще са история и отново ще предложат 12 % лихви кое според вас е по вероятното ?