Съдът е основното притеснение на британските компании в България
Джонатан Алън, посланик на Великобритания в България пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Джонатан Алън е посланик на Великобритания в България от февруари тази година. Началото на мандата му съвпадна с период, в който Обединеното кралство изразява по-дълбоки резерви към начина на справяне с кризата в еврозоната. Различната позиция, заемана Обединеното кралство, наскоро съвпадна с вижданията на България за създаване на Европейски банков съюз с единен регулатор. Използвахме двадесетата годишнина от създаването на единния европейски пазар да потърсим неговия коментар по въпроси, които касаят Европейския съюз и в частност България.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
За съдебната система забележката сигурно е вярна, но нека не се залблуждаваме, че по другите държави състоянието е идеално. Тук поне за фирмите има една алтернатива - доброволен арбитраж при БСК и повечето чужди фирми ползват точно него, а учудващо засега лоши отзиви за него не съм чул.
Другото обаче - за затворените пазари, е много лошо нещо и за съжаление доста от тази тенденция се привнася от Европа. Последният пример - идва нов шеф на Рено за България и в първото си интервю обявява, че "ще се бори" за законодателно ограничаване на вноса на употребявани автомобили. На следващия ден, автомобилите вносители искат да се въведе лицензиране на всички сервизи.
Всеки ноември, франсетата - дилърчета на купони за храна (наричани още "ваучери за работническо изхранване", хаххахаха, ще се разплача от умиление...) ще настояват за увеличаване на квотата. Дори ако може, цялата заплата да се дава във френски купони.
И естествено кулминацията на този частен комунизъм насред държавния капитализъм са стотиците инвеститори във ВЕИ, които се самопрецакаха по различен начин и сега реват по посолства и представителства като сарански мечки. За съжаление, доста от тях купиха готови проекти от подставени лица на полтици, които им бяха обещали политически чадър за цените и политически организирана сеч над конкуренцията, за да не се спука балонът преждевременно. След като това стана, сега поне 100 такива купувачи се чувстват измамени и след второто уиски си ракзазват мотамо, от кой политик (съдя, прокурор и т.н.) са купили и как ги е преметнал с обещанието за доживотна лесна пара.
Съдът е едно от основните притеснения и на българските граждани и то не на престъпниците, които са крайно необезпокоявани от него, а на обикновения човек, който се е сблъскал поне веднъж с протакането на дело или некомпетентността на институцията.
Тези положителните неща в началото,ама наистина ли ги е казал?Не може да бъде,свестно момче ми се вижда.Този се движеше,пътуваше,пък говори като човек,който не е излизал от посолството за да гледа тв7.
И за българските компании е същото.
За българските компании е не само притеснение, съдът е една от основните пречки да има свестен бизнес в страната, защото съд и прокуратура в България са на страната на корупцията.
"Но съдебната система все още не е това, което може и трябва да бъде."
Ама как бе той е съвършен в сегашния му вид и всеки опит за промяна е ГРУБА НАМЕСА В НЕЗАВИСИМАТА съдебна система.
Я бързо някоя съдийка да го съди за клевета !
"Британските компании се оплакват, че решенията се взимат бавно, изискват се огромни разходи на време и усилия и е много трудно решенията да се вземат бързо. След това обжалванията допълнително бавят процесите."
Стига бе този англичанин не знае ли че ако направиш забележка на съдия който не си пише мотивите 5 години си е полицейщина ?
Те в UK не ги разбират тези работи - нашия съд е по-по-най от всички !
Кое е по-лесно, да си британски ски-инструктор в Боровец, или български стратегически консултант в Лондон?
И тъкмо да бъде зададен въпросът за напускането на ЕС и интервюто приключва :)
До коментар [#7] от "abattoir":
Да си стратегически консултант е хиляда пъти по-лесно, защото за това се искат образование и квалификации, и ако ги има човек, вратите за него ще са широко отворени. Лондон се пази от бачкатори, не от образовани и квалифицирани хора. Справка - медицинските ни сестри.
Но ако погледнеш правилниците на спортните ни федерации за това какви критерии трябва да покриват треньорите дори на аматьорски и юношески отбори ще се хванеш за главата - документ, че няма глоби и ангажименти към местни клубове (ок), копие от трудов договор, трудова книжка, документ за адресна регистрация и прочее...
Наистина сме батак, щом за елементарните неща не пускаме хора, които могат да докарат международен опит.
"Съдът е основното притеснение на британските компании в България"
Не може да бъде! Нещо се е объркал Негово Превъзходителство! Явно не знае за "справедливия" Пловдивски Окръжен Съд, който наскоро оправда Цвъчко! Дори и този единствен пример е достатъчен за да се има доверие на българския съд! До сега този съд има 99% постановени осъдителни присъди, но в интерес на "справедливостта", Цвъчко бе оправдан! Тези, които са гледали или слушали интервюто му, нещо не са дочули правилно!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.