Търговията с акциите на всички електроразпределителни дружества е спряна за три дни, заради изказванията за проверки и отнемане на лицензите им. Това определи Комисията за финансов надзор, като последва вчерашното решение на Българската фондова борса (БФБ), сделките с книжата на енергийните компании да бъдат прекратени за ден.
Опит за стабилност
До 22 февруари няма да има търговия с акциите на "ЧЕЗ Разпределение България", "ЧЕЗ Електро България", "Енерго-Про Мрежи" и "Енерго-Про Продажби". Като причина за решението си БФБ и Комисията изтъкнаха силния спад в цените им, последвал медийните публикации около компаниите.
"Масовото разпродаване на акции в последните дни, което касае както споменатото дружество, така и всички сделки, извършвани на Борсата, повлияно от медийни изявления по темата, е действие, което би могло да "изкриви" реалното състояние на пазара", посочват от КФН. Оттам обясниха, че целта им е да защитят интересите на инвеститорите и да се осигури стабилност на капиталовия пазар.
Удар по пазарната оценка
Акциите на ЕРП, които са на борсата, поевтиняха значително в последните дни, повлияни от коментарите за проверки, национализация и отнемане на лицензите им, предизвикани от протестите срещу високите сметки за ток. Книжата на "ЧЕЗ Разпределение" са изгубили 26% за последната една седмица, тези на "Енерго-про продажби" са паднали с 20%, а на "Енерго-про мрежи" - с над 15%. Сделки с "ЧЕЗ Електро" почти няма още от качването им на борсата заради високата единична цена и малкият брой книжа в дребни акционери.
Преди няколко месеца, по желание на мажоритарния собственик - австрийската EVN, от БФБ бяха свалени двете електроразпределителни дружества на"ЕВН България".
Още в началото на търговията днес, БФБ очаквано реагира със спад след новината за оставка на правителството. Към 11.20 часа основният индекс SOFIX е изгубил 3%, до 381.52 пункта, но оборотът от всички сделки на регулирания пазар е едва 833 лв.
Търговията с акциите на всички електроразпределителни дружества е спряна за три дни, заради изказванията за проверки и отнемане на лицензите им. Това определи Комисията за финансов надзор, като последва вчерашното решение на Българската фондова борса (БФБ), сделките с книжата на енергийните компании да бъдат прекратени за ден.
2 коментара
Финансовият надзор спря търговията с акциите на всички ЕРП... А и Дянков се връща... :).
Най-накрая реакция и от тях