Ударът на демографския срив
Намаляването на броя на българите вече създава проблеми за икономиката и бизнеса. Държавата не прави нищо


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Населението на България е спаднало с над 580 хил. през първото десетилетие на новия век, а за 25 години с 1.65 млн. души. За страна с малко над 7 млн. жители това е сериозен проблем. Причините за неприятната картина са емиграцията, високата смъртност и ниската раждаемост. А от демографските процеси зависят два основни компонента на икономиката – работната ръка и вътрешното потребление, което движи пазара.
За тези години България се е заключила в порочния кръг, при който работещите са все по-малко от неработещите и пенсионерите. Ако нещата не се променят, тенденцията ще продължи да се влошава и първите ще трябва да плащат все повече, за да се издържат вторите, което пък ще намалява разполагаемия му доход за потребление. Освен това работещите ще намалеят, така че това допълнително ще ограничи инвестициите, растежа и в крайна сметка богатството.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
101 коментара
Че то има ли такъв субект ДЪРЖАВА , та да прави нещо, освен да обезпечава с данъци и такси масовото обедняване и дебелеенето от субсидии?
Ако погледнем данните за БВП на страната ни за 2012г. излиза че за всеки един работен ден в малка България се произвежда БВП на стойност около 316 милиона лева.
Това си е постижение като се има предвид че повечето кадърни и свястни хора постоянно имигрират и в България остава най-ограниченото и най-малко способното население очакващо все някой друг да се погрижи за него.
Направо впечатляващо постижение при над 1 милион пенсионери, над 600 000 роми, над 500 000 инвалида, около 220 000 държавни служители (бюрокрация, повечето от които нищо не работят) и др. под....
"Преди 10 - 12 години емиграцията беше сериозен проблем - тогава напускаха младите и образовани. Макар и в момента тя безспорно да допринася за влошаването на демографската структура, все пак не е основният виновник, а отрицателният естествен прираст."
Е как да не е основният виновник. Ебати логиката. Емиграцията е един от основните причини. А виновниците за това са хора, а не неодушевени понятия и процеси. Деца от кого се раждат от млади хора или от пенсионери? Като напускат младите страната техните деца закономерно няма да се родят в Б-я!!!
Всеки който не може да мотивира съгражданите си да работят за нивата на заплащане в страната си гледа да си внесе евтина работна ръка от други по-бедни страни.
Може би рано или късно пак ще опрем до една от идеите на мошеничката Масларова - да внасяме евтина работна ръка от Виетнам и Китай, защото те са много по-мотивирани да работят за нивата на заплащане у нас стига им само да са в страна от лъскавия ЕС.
Това ни е най-голямата трагедия на нас, че тихичко си заминаваме. И никой не може да спре този процес.
Но искам да добавя две мисли.
Първо, да се говори за потребление в малка и отворена икономика не е много хитро. На ХП служителите на телефоните малко ги вълнува потреблението в БГ.
Второ, има данни, например от африка след силен удар от СПИН, че макар от човешка гледна точка да става дума за катастрофи, от икономическа БВП на човек се покачва, поради по-добро capital-labor ratio.
До коментар [#5] от "georgisz":
Това не е нищо ново.
Войната има подобно 'благоприятно' икономическо въздействие. След война винаги има драстичен ръст на индивидуалното богатство, и ръст на БВП.
Тука обаче не е приложимо, защото намаляващ брой млади ще трябва да работят за все по-голям брой пенсионери.
няма нужда да интервюирате собственика на хиполенд, погледнете цените на детските неща и ще разберете защо не се купуват много - най-грубо казано, по-скъпи са от дрехите на големи хора, и за разлика от големите хора бебетата носят дрехите по един сезон. дори за хора с нормални доходи упражнението не е евтино. а и у нас никога не правят намаления, включително и на детските стоки
Много силна статия. Черно на бяло най-големия проблем на малка България. Преди много години Швеция са имали подобна кризисна демографска ситуация и са инвестирали мащабно в преструкториране на образователната система и здравеопазването. Тези действия са дали резултати след 10-тина година, но за сметка на това са стабилизирали държавата, както знаем и до днес. Най-много усилия трябва да вложим там, за да имам шанс за оцеляване с минимална миграция от вън.
Стойностен и дълбочинен, от една страна, а от друга, болезнен анализ на демографията на населението в България.
Краткосрочната мярка за подобряване възрастовата и бройната характеристика на българското, подчертавам, население, е "внос", на етно българи, от големите български колонии в Бесарабия, както и средноазиатските републики, където и без това върви процесе на асимилация, към руският етнос.
"Вносът" трява да стане, чрез ускоряване процедурите по натурализация и издаване документи за самоличност, оземляване от ДФЗ и Общински такива... и оттам и раждаемостта ще повиши по естественият начин.
Твърде повърхностна статия за толкова важен проблем.
Капитал, демографската криза оказва влияние дори върху качеството на статиите ви.
Първо и може би най-важно - демографска криза няма !
И Българите сме много повече от 9 милиона.
Това което хората не вдяват, е че проблемът не е в раждаемостта!!
Българите нямат проблеми с раждаемостта в чужбина , проблемът е че хората (белите) не искат да раждат в Б-я.
Хората искат да имат благоприятна и стабилна среда за да могат да направят дългосрочна инвестиция - раждане. В това положение човек има два избора
- да емигририа и да намери благоприятна среда - и не малко го правят
- да остане и да чака бялата лястовица - тези свършват на улицата и протестират за непонятни за мене неща (национализация, 100% намаление на сметки и т.н.)
Това в което една качествена статия би трябвало да се концентрира е средата. Образованието е малка (но важна) част от проблема.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.