"Енергоремонт холдинг" смята да промени името си и да се насочи повече към външни пазари. Това обяви Иван Личев, председател на управителния съвет и икономически директор на публичното дружество. Компанията смята да предложи на акционерите промяна в името на "ЕР Холдинг", като решението е взето с идеята то да отговаря повече на новата стратегия на дружеството, уточни Личев. Причината е, че все по-малка част от дейността на холдинга се дължи на ремонт на енергийни съоръжения, а все повече се работи по нови проекти.
Нови насоки
От "Енергоремонт" очертаха няколко направления, в които ще продължат да развиват активно дейност – транспортна инфраструктура, проекти по екология, ядрена енергетика, поддръжка и ремонт на петролни и газови съоръжения. От компанията са създали и международен отдел, който да отговаря за проектите им зад граница, като вече има открити представителства в Ливан, Сърбия, клон в Косово, а предстои откриването и на офис в Ирак. За последния ще се търсят и местни партньори, с които да се работи поне в началото, предвид обстановката в страната, поясни Личев. Стратегическите цели на компанията ще са пазарите от Балканите - Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Косово, както и региона на Близкия Изток, в Ливан и Ирак.
По думите му причините за насочване към тези пазари е сходното им развитие – досега тези държави са били по-нестабилни, но вече са поели по пътя към развитие на демокрация, някои и към присъединяване към ЕС, като Сърбия, така че ще се наложи да инвестират в подобрение на енергийната си инфраструктура. "Считаме, че в тези региони се откриват добри перспективи и възможности за българските компании", коментира Личев. По думите му те вече имат натрупан опит в България, който ще им помогне и за чуждестранните проекти. От компанията обясниха, че вече са работили по такива в държавите, в които планират по-сериозно присъствие, както и в Гърция и Испания.
Преди и след ЕС
Личев даде като пример Сърбия, която преговаря за членство в ЕС – той обясни, че в такъв случай на страната ще се наложи да направи значителни инвестиции в енергийната си инфраструктура, подобни на тези, които е правила в България преди 2007 г. и в първите години на присъединяването си към ЕС. Досега "Енергоремонт" е работил по подобни проекти и според Личев натрупаният опит ще им бъде предимство. В България последните големи проекти на компанията са свързани с изграждането на сероочистващи инсталации в ТЕЦ "Марица-Изток 2", поддръжка на съоръжения в "Мини Марица-Изток", изграждане на подстанция и електрическа мрежа на част от метрото в София, модернизации на "Национална компания Железопътна инфраструктура", различни проекти в района на Маришкия басейн и енергетиката в ТЕЦ "AES Гълъбово", "Контур Гобал Марица изток 3", както и спрения засега АЕЦ "Белене".
Публична, но рядко търгувана
"Енергоремонт холдинг" е публична компания, но търговията с акциите не е особено активна и те са листвани на алтернативния сегмент на Българската фондова борса. Последната им цена е 10.90 лв. от 29 май, сочи справка в борсовия бюлетин. Според последния публикуван доклад за дейността в края на март основните акционери в него са "Миления 77" (33.03%), "Българска енергетика" (32.08%), "Нови енергийни и индустриални технологии" (21.59%), "Геоприбор" (10.8%). Останалите книжа са свободно търгувани. Иван Личев обясни, че засега нямат намерение да набират пари през БФБ и да увеличават капитала чрез пускане на нови акции, а дали търговията с тях ще стане по-активна зависи от акционерите.
По данни от Търговския регистър "Миления 77" се контролира от фирмата "Стеком 7", в чието управление е Богомил Манчев. Собствеността в последното е разпределена между Лилия Христова и Стилиян Христов. В "Българска енергетика" съдружници са Николай Райчев и Николай Златев с по 50% от капитала.
Ръст на приходи и печалба
Консолидираният отчет на "Енергоремонт холдинг" за миналата година показва 6.54 млн. лв. печалба, без тази за малцинствено участие, при 5.8 млн. лв. за 2011 г. Приходите от дейността на компанията са се повишили от 55.9 млн. лв. за 2011 г., до 73.8 млн. лв. за миналата година, сочи одитираният отчет. Основната част идват от продажби на услуги. В консолирания отчет влизат резултатите на дъщерните дружества "Еенергоремонт Варна", "Енергоремонт Русе", "Енергоремонт Бобов дол", "Тотема", "Техенерго", "Енергоремонт Раднево", "Енергоремонт Козлодуй"."Енергоремонт холдинг" смята да промени името си и да се насочи повече към външни пазари. Това обяви Иван Личев, председател на управителния съвет и икономически директор на публичното дружество. Компанията смята да предложи на акционерите промяна в името на "ЕР Холдинг", като решението е взето с идеята то да отговаря повече на новата стратегия на дружеството, уточни Личев. Причината е, че все по-малка част от дейността на холдинга се дължи на ремонт на енергийни съоръжения, а все повече се работи по нови проекти.
5 коментара
Тук има някакво недоразумение. Всички депутати от КБ обясняват по пресата, телевизията и радиото, че без АЕЦ Белене България е обречена да остане държава от аграрно-селски тип. Тук говорим за метро, обекти в чужбина...Явно някаква грешка е станала, щом не пише за домати, тутун и кукуруз.
Добре е когато четем повече новини за печеливши български компании, които се развиват и реализират печалби.
Вълка името си мени но нрава не! Енергоремонт ще продължи да ни ограбва и с ново име, търсите нови пазари, защото в България вече всичко е открандато!! От ВАС!
г-н Осиковски, за какви нови пазари говорим, не ви ли стига че ограбихте България и българите, още ли държави трябва да провалите и ограбите, ние всички до ден днешен плащаме!!!
Тези откъдето минат, след тях.................