"НУРТС България" погаси изцяло 26.7 млн. евро дълг към КТБ
Вероятно това е първата голяма сделка по прихващане на задължения с вземания от затворената банка


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"НУРТС България" погаси напълно облигационното си задължение към Корпоративна търговска банка (КТБ). Информацията беше обявена официално от оператора на цифрово ефирно разпространение чрез информационната система на Българската фондова борса, където се търгуват дълговите му книжа. На 5 септември дружеството, което е свързано с мажоритарния собственик на поставената под специален надзор КТБ - Цветан Василев, е изкупило обратно притежаваните от банката 25 723 облигации с номинал 1000 евро. Емисията на обща стойност 40 млн. евро беше пласирана през септември 2012 г., а оригиналният падеж е на 27 септември 2017 г.
В проспекта към публичното предлагане на облигациите е записано, че една година след изтеглянето на заема "НУРТС България" има право да упражни кол-опция, чрез което да изкупи предсрочно (изцяло или частично) емисията. От НУРТС не дадоха повече информация около сделката, а потърсен от "Капитал Daily", изпълнителният директор на дружеството Емил Атанасов отказа да коментира каквото и да било на този етап. Новината обаче идва дни, след като стана ясно, че БТК, която има солидна блокирана сума в КТБ, възнамерява да придобие НУРТС. Това може да означва, че реално се сключва първата крупна сделка по прихващане в затворената банка.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Тази поредна СХЕМА беше ясно, че ще се случи, просто вече е ФАКТ и показва отново колко "добре работещо" е действащото законодателство в БГ.... - http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2014/09/07/2 375909_btk_si_vrushta_multipleksa/
Вече пътеката е създадена и показана...,всеки кредитор към КТБ може да се упражни и да си занули кредита към банката, като си направи прихващането с "подходящи вложители с подходящата цесия"...!!!!
Т.е. Василев "спасява" още някой лев?!!?
До коментар [#3] от "Santa_Claus":
Който го може, го прави. Интересно още колко такива "прихващания" е имало, от както квесторите разрешиха това, преди 2-3 седмици, но не се е разбрало за това.
До коментар [#4] от "Мойше! Толкоз!!!":
Сигурно доста, по-интересно на каква цена стават. Защото тази сделка е малко между свързани лица и не може да се схване цялата картина.
нали имаше наскоро статия, че може да се прихващат само изискуеми вземания, а депозитите в КТБ не са такива, тъй като БНБ я е поставила под особен надзор (или се намери вратичка за връзкарите?): 09/07/2375823_moje_li_dlujnik_na_banka_pod_special en_nadzor_da_pravi/
http://www.capital.bg/biznes/vunshni_analizi/2014/
Хаха интересно, начи Цецо може са вземе част от добрите кредити с блокирани пари на друго дружество, вярно негово, но така остават по-лошите активи за останали вложители. Всичко е законно, разбира се, просто който си го може, си го може, другите така да се каже, духат супата.
До коментар [#5] от "stoiank":
До коментар [#7] от "skyfighter":
Май точно защото са свързани лица това е позволило сделката да стане. Четох някъде едно от тълкуванията за такива прихващания: Човек има депозит като частно лице, и кредит за фирмата си. Който кредит става изискуем ако не се обслужва. И САМО в такъв случай се поволява на свързани лица "да прихващат" задължения. Пак с някакво ограаничение, май депозитът да не стане "гарантиран". Така че това не е "вратичка".
Вратичка би било ако аз от моя депозит изплатя кредита на несвързана с мен фирма, и по този начин намалявам евентуална загуба на мои пари/забавяне до полуаването им.
Сумите се виждат в банката (от квесторите и тяхните "помагачи", излезлите в неплатен отпуск служители на ОББ, НИХНАТА...на квесторите де;)) Цената...никой не вижда договора между две свързани лица.
Интересно дали в обещаният доклад на 21/9 (неделя!!!) БНБ ще кажат и колко кредити (и на какви суми) се обслужват по този начин. Което не го вярвам де;)
Дааа, много ясно кой пак ще духа супата...
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#8] от "Мойше! Толкоз!!!": точен анализ, но това показва нивото на едната страна сравнено с това на другото. И разликата е очевадна!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.