Какво откри проверката банка по банка
Трите институции с чужди собственици и ЦКБ са добре капитализирани дори при потенциален икономически трус. Недостиг има при ПИБ и Инвестбанк
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Тестът на ЕЦБ не обхвана всички банки на пазара като преди три години, а само селекция от шест институции - най-големите и системно значими като Уникредит Булбанк, ДСК, ОББ, както и три с местни собственици - двете, показали слабости на предишния тест - ПИБ и Инвестбанк, както и ЦКБ. Резултатът трябваше не само да валидира способността на тукашния регулатор да засича проблеми в сектора и да е ефективен за отстраняването им, но и като гаранция, че финансовият сектор в държавата е на ниво, което позволява включването на България към единния европейски банков надзор и допускането й в преддверието на еврозоната.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Аз едно нещо не мога да разбера от цялата работа.
При ПИБ е установена корекция от 2.2 млрд лева след прегледа на качеството на активите (AQR) преди каквито и да е стрес тестове, това означава, че почти 50% от кредитния им портфейл е NPL. Нито една медия, дори и вие, не се хващате за тази цифра, а навсякъде се тиражира недостигът от 260 млн евро ама той видиш ли бил след много утежнен сценарий на стрес теста.
Стрес тестът няма никакво значение, ако разликата между балансовото число на кред.портфейл, който си репортнал и това след проверката е 2.2 млрд лв! Тези 2.2 млрд разлика "не са открити" от БНБ и одиторите при прегледа към 31.12.2018, но лъсват сега...и нищо.
Наистина нямам идея как може нито една медия да не обръща внимание на това. Изобщо осъзнавате ли мащаба на тази корекция след AQR-a ???
Все пак не следва да се забравя, че тези тестове са хипотетични и вземат състоянието на банките от преди 7 месеца, за което време печалбата на банковия сектор е над 1 милиард лева. При тестовете банките не могат да предприемат и никакви действия, както би бибо, ако са в реална бизнес среда. Проверката на активите от своя страна е извършена по нови счетоводни стандарти, които са крайно рестриктивни и анти-икономически и са в процес на въвеждане в цяла Европа, където тепърва ще се усети недоволството от тях.
кучето е заровено другаде! В негативния сценарии! ЕЦБ е заложила спад от 17.5% за три години. В задачата се пита: с колко % спаднаха цените на имотите през периода 2009-2012? Повече от 17.5% нали? Надут ли е балона отново? Да! При негативен сценарии и население по малко с 500 000 души спрямо 2009, кой ще купува имоти, за да се задържи цената? А ако ще купува дали няма да изчака достигането на кризисните нива?
До коментар [#1] от "Miguel Del Angel Sosa":
"Например големи клиенти в сезонни бизнес сектори се третират по-строго само на база на влошени текущи показатели към края на годината, без никога да е имало проблеми с обслужването."
Ето тук е част от отговора. Утежнените условия не са само при сценариите, но и при класификацията. Не искам да защитавам ПИБ, но положението не е толкова плачевно.
До коментар [#3] от "Jones Doe":
Банките с чужда собственост са на светлинни години от това местен жилищен балон да ги срути. Капиталовата адекватност е много висока, печалбите - устойчиви. Освен това икономическите кризи рядко са толкова остри, както тази през 2009 г. Такива кризи се случват по 3 пъти на век...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.