Втори живот за старата техника
Къде се приемат електроуредите и как става рециклирането им
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Няма домакинство, в което рано или късно да не дойде денят за подмяна на битова техника. Било пералня или телевизор, това изисква старият уред да напусне жилището и да поеме вечния си път. Изхвърлянето му в кофите за смет никак не е добра идея - от екологична и регулаторна гледна точка (има глоби). С увеличаващото се потребление проблемът с изхвърлянето и предаването на старата техника обаче става все по-голям. За разлика от рециклирането на хартия, пластмаса или стъкло, за които има по-масова култура и е по-лесно.
Вариантите при старата техника са обаждане на специализирана компания, която обаче заради бума в търсенето ще ви помоли да почакате. Ако нямате кола, това означава за известно време в апартамента или къщата да съжителстват два електроуреда с еднакво предназначение - нов и стар. И ако хората без кола нямат много избор, то тези с коли могат да го направят в определени пунктове, като всяка голяма търговска верига има такива. Уредите се приемат в повечето случаи без пари, за някои се заплаща превозът, а в най-добрия случай веригите правят промо кампании, по време на които може да получите и отстъпка от покупката на новия уред срещу предадения стар.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Това е една полезна статия с всичката информация на едно място. Тъкмо се обадих на една от фирмите за извозване на голям уред.
Посочете телефони на фирми по градове, които ще дойдат да изнесат и извозят стария уред и ще ти заплатят подобаващо за него според теглото. Всичко друго са празни приказки и залъгалки за жълтопаветни баламурници.
"Компаниите - производителки на електроуреди, вече ще са длъжни да осигуряват резервни части за период от 10 години. "
Това е най-голямата глупост!
Преди 8 години си купих климатик за 1000 лева (1200 лева с монтажа).
Един хубав ден му се развали платката на външното тяло.
Оказа, че е непоправимо увредена и трябва да се купи нова.
Познайте колко струва? 420 лева!
Това си е рекет в най-чист вид! ЕС трябва да помислят за механизъм определящ максимална цена на резервните части. Например: закупуването на изделието на части да не излиза повече от 1,5 пъти цената му в магазина.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход