Интервю | Вяра Савова: Криптоиндустрията иска повече яснота в регулациите на ЕС
Експертът по политики в Европейската криптоинициатива (EUCI) пред "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Промените в регулаторната среда на ЕС, които засягат криптовалутите, предизвикаха недоволство в сектора. В отворено писмо, подписано от някои от най-големите компании в сектора и водено от Европейска криптоинициатива (EUCI), се призовава за по-ясни дефиниции и регулации, особено по отношение на "интелигентните договори" (smart contracts). Най-просто те представляват програма или приложение, базирано на блокчейн, чиято цел е автоматично изпълнение и предоставяне на дадена услуга или документиране на събитие. За по-ясно разбиране като пример от реалния живот за интелигентен договор е давана вендинг машината. Чрез умните договори се намаляват транзакционните разходи, човешката намеса, както и рисковете за злоупотреби. Блокчейнът на Ethereum е най-често използваният за умни договори.
Писмото е подкрепено от 56 европейски компании, включително гиганти като Binance, Coinbase, Cardano Foundation, Polygon Labs и Ledger. Неяснотите остават в Закона за данни на ЕС, a регламента MiCA (markets in crypto-assets) - първата цялостна регулаторна рамка, бе приет официално на 9 юни. В нея не се казва нищо за smart contract-и и затова се очакваше от регламента за данните, който ще започне да се прилага към 2025 г., да допълва празните полета, но той го прави по неефективен и притеснителен за индустрията начин. По тази и други теми "Капитал" разговаря с Вяра Савова, която е старши експерт по политики в Европейската криптоинициатива (EUCI), където допринася за формулирането на подходящи крипторегулации на европейско ниво. Със своя юридически бекграунд тя се фокусира върху проблемите в правното регулиране, свързани с Web3 технологиите. Като докторант в своите изследвания тя разглежда потенциалните приложения на умни договори за оптимизиране на юридическите процеси.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.