КЕВР трудно ще удържи поскъпването на тока от 1 юли
Основната тежест тази година ще бъдат разходите за покриване на квоти за въглеродни емисии


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
През последни дни цените на въглеродните емисии стигнаха нова рекордна стойност - над 27 евро за тон, три пъти над приетата от КЕВР цена за периода от 1 юли 2018 г. до 30 юни 2019 г. Очакванията са ръстът да продължи и средната стойност за година напред да бъде около 30 евро. Този непреодолим външен фактор неизбежно ще се отрази по-силно върху крайните цени на тока, отколкото председателят на регулаторната комисия Иван Иванов прогнозира. Причината е, че над една трета от електроенергията в България се произвежда от въглищни централи, които са задължени да купуват квоти. А по-голямата част от нея се продава от Националната електрическа компания (НЕК) на регулирания пазар.
Наред с квотите има още редица компоненти в цената на електроенергията, които също може да я завишат. Електроразпределителните дружества вече внесоха своите искания за новите тарифи от 1 юли, които са средно с до 10% по-високи. Електроенергийният системен оператор също поиска драстично повишаване на таксата за пренос по мрежата - с 34%.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
За КЕВР не знам но пенционера иваов със сигурност ще го удържи - инак запознанство от близо с цацаратурата!
Стига с тези квоти! Парите по тях влизат в българския фонд за сигурност на електроенергийната система, а после с тях се финансират цените на "зелените" централи. Тези пари са спестени разходи за БЕХ и НЕК. Вместо тези разходи, БЕХ плащат въглеродните квоти. Всички пари си остават в държавната енергетика.
Рано или късно ще потрябва да заменим тези централи, но засега проблема е овладян.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.