Ако искате да получавате информация за най-важното от сектора на енергетиката, може да се абонирате за седмичния ни е-бюлетин тук.
КЕВР трудно ще удържи поскъпването на тока от 1 юли
През последни дни цените на въглеродните емисии стигнаха нова рекордна стойност - над 27 евро за тон, три пъти над приетата от КЕВР цена за периода от 1 юли 2018 г. до 30 юни 2019 г. Очакванията са ръстът да продължи и средната стойност за година напред да бъде около 30 евро. Този непреодолим външен фактор неизбежно ще се отрази по-силно върху крайните цени на тока, отколкото председателят на регулаторната комисия Иван Иванов прогнозира. Причината е, че над една трета от електроенергията в България се произвежда от въглищни централи, които са задължени да купуват квоти. А по-голямата част от нея се продава от Националната електрическа компания (НЕК) на регулирания пазар.Наред с квотите има още редица компоненти в цената на електроенергията, които също може да я завишат. Електроразпределителните дружества вече внесоха своите искания за новите тарифи от 1 юли, които са средно с до 10% по-високи. Електроенергийният системен оператор също поиска драстично повишаване на таксата за пренос по мрежата - с 34%.
"Еврохолд" получи ексклузивност от CEZ за българските й активи
"Еврохолд България" е получил днес ексклузивност на офертата си за придобиването на активите на CEZ в България. Това потвърдиха за "Капитал" от чешката компания, а в последствие информацията беше официално съобщена и от българския холдинг. "Офертата на India Power не е отхвърлена, а остава като втора по ред в търга", обясни говорителката на CEZ Алис Хоракова.В какви срокове обаче ще важи ексклузивитетът и съответно до кога може да се очаква подписване на договор, все още не е ясно. Обичайно рамката при подобни сделки е три месеца - колкото беше и срокът, в който CEZ подписа договорa с "Инерком" на Гинка Върбакова, след като дадоха ексклузивитет на офертата й.
Изборът при тръбите за газовата връзка с Гърция се сви до един - гръцката Corinth
Гръцката компания Corinth Pipeworks Pipe Industry, която е част от групата Viohalco, ще произведе и достави тръбите за междусистемната газова връзка с Гърция. Те се оказа единствената допусната до класиране фирма с оферта от 58.2 млн. евро при максимален бюджет за търга 60 милиона. Това стана ясно при отварянето на ценовите предложение в офиса на проектната компания за интерконектора - "Ай Си Джи Би" АД (ICGB), в която акционери с равно участие са държавният холдинг БЕХ и гръцко-италианското дружество IGI Poseidon.До сключването на договор обаче може да не се стигне скоро, тъй като един от отпадналите кандидати - българската "Топливо-2" на Васил Щраков, обяви процедурата за опорочена и вероятно ще я обжалва. Това съществено може да обърка плановете за старт на строителството през май. За 23 април е насрочено и отварянето на ценовите оферти на кандидатите за строителството на газопровода, което също може да бъде съпътствано с жалби. Битката там е между българско-италианското обединение между "Джи Пи груп", ГБС и Bonatti, от една страна, и гръцката "Джей енд Пи – Авакс", от друга.
Процедурата за АЕЦ "Белене" още не е обявена, защото още не е преведена
На 11 март Министерството на енергетиката съобщи, че НЕК е отправила покана за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". Месец и четири дни по-късно обаче се оказва, че това действие от страна на Националната електрическа компания е било по-скоро формално, отколкото реално.От Сочи, където е заради международния форум ATOMEXPO, министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че поканата за изграждане на АЕЦ "Белене" всъщност ще бъде публикувана в Официалния вестник на Европейския съюз едва в началото на май. Причина за забавянето пък било изискването документите (общо около 100 стр.) да се преведат на всички официални езици на ЕС.
България е с най-високата борсова цена на електроенергията
И след втората седмица на април Българската независима енергийна борса остава с по-високи цени от Румъния, Унгария и Сърбия. Средната стойност на сделките от изминалата седмица е 58.37 евро за мегаватчас базова мощност и се повишава с 25% спрямо периода от 1 до 7 април. Спрямо данните за март пък увеличението е с цели 65.8%.В другите страни в региона също има повишаване на тарифите, но то е много по-малко, тъй като средните нива от март бяха по-високи от българските, а настоящите са по-ниски. Така, ако от началото на април базовата мощност в България се търгува срещу 51.62 евро/МВтч, в Румъния нивата са 51.31 евро/МВтч, в Унгария - 51.18 евро/МВтч, а в Сърбия сделките са се сключвали средно за 49.85 евро.
България се измъкна от плащането на 500 млн. евро на EVN
Арбитражното дело, което EVN води срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) към Световната банка във Вашингтон, е приключило. Решението все още не е публикувано, но от австрийската фирма обявиха, че няма да им бъде платено търсеното обезщетение, което по неофициална информация бе около 500 млн. евро."Компанията получава правна сигурност и се възприема като дългосрочен инвеститор на българския пазар", се казва още в съобщение от EVN, като се посочва, че и двете страни трябва да поемат съответните си съдебни разноски като доказателство, че техните претенции са уредени. Разходите на EVN се оценяват на около 1 млн. евро.
Бъдещето на ядрените реактори - малки, модулни и иновативниСАЩ ще пуснат в действие нови ядрени блокове за пръв път от 30 години. Това се предвижда да стане в атомната централа във Вогтъл, щата Джорджия, през 2021 и 2022 г. Трудностите по монтирането на ядрените реактори показват необходимостта от иновации в атомната енергетика както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Иначе природният газ и други възобновяеми източници на енергия просто са по-рентабилни, пише Financial Times в специален доклад по темата.
Chevron купува Anadarko в сделка за 50 млрд. долара
Втората по големина петролна и газова компания в САЩ Chevron обяви, че ще купи добивното дружество Anadarko Petroleum за 50 млрд. долара, като цената ще бъде платена в брой и акции. Това е най-голямата сделка в индустрията от четири години и идва в период на по-ниски цени на петрола, започнал през 2014 г., съобщава Financial Times.Ако искате да получавате информация за най-важното от сектора на енергетиката, може да се абонирате за седмичния ни е-бюлетин тук.
Ако искате да получавате информация за най-важното от сектора на енергетиката, може да се абонирате за седмичния ни е-бюлетин тук.
0 коментара