// K2: Бизнесът / Енергетика
Първа копка и жалба за газовата връзка с Гърция (обновена)
Проектът ще започне да се строи въпреки споровете в КЗК и ВАС, тъй като трябва да бъде завършен преди края на 2020 г.
Въпреки че казусът тепърва ще се разглежда от Комисията за защита на конкуренцията и след това от Върховния административен съд, изграждането на интерконектора няма да спира.
От проектната компания Ай Си Джи Би АД (ICGB), в която акционери с равно участие са държавният холдинг БЕХ и гръцко-италианското дружество IGI Poseidon, вече обявиха, че газовата връзка е от особено важен държавен интерес и ще поискат от КЗК да бъде допуснато предварително изпълнение на договора с гръцката Corinth Pipeworks Pipe Industry, част от групата Viohalco, която бе избрана за производство и доставка тръбите за газовата връзка.
"Сега вече да е ясно - който дава най-евтин газ, от него взимаме", обяви премиерът Бойко Борисов, след като с гръцкия му колега Алексис Ципрас дадоха началото на строежа на интерконектора между двете държави край кърджалийското село Кирково. Самата церемония бе кратка, като Борисов на няколко пъти посочи, че двамата с Ципрас имат много ангажименти покрай предстоящите европейски избори. Сред гостите бяха и американският посланик Ерик Рубин, един от вицепремиерите на Азербайджан и кметове от областта.
Българският премиер подчерта, че въпреки договорката за момента за доставка на 1 млрд. кубически метра по изграждащият се тръбопровод със сигурност обемът ще нарасне до 1.2 млрд. След това той говори по любимата си тема - газовия хъб. "Както се казва, вървим от думи към дела. Два огромни газопровода, огромен хъб. Газ от нашите находища, газ втечнен от САЩ. 1 млрд. кубика капацитет има хранилището в Чирен, купуваме лятото евтин американски газ, нагнетяваме лятото, зимата взимаме от други", така обясни той икономическата изгода от проекта, който обаче в момента е в кота нула.
След това Борисов лично вози в служебния автомобил към чакащите ги хеликоптери Ципрас. "С тебе сега правим магистрали, газови, който даде най-евтин газ, плаща за транзит и минава", обърна се той към гръцкия премиер. Всичко това се излъчваше на живо в профила на Борисов във фейсбук, което в последните дни се превърна в любим способ на премиера.
Гръцки победител
В процедурата по стрпотелството на газовата връзка, започнала преди година и четири месеца, участваха 9 компании, но да подадат оферти бяха поканени само три - освен споменатите вече Corinth и "Топливо-2" покана получи и турската Erciyas Celik Boru Sanayi. Последната обаче отказа да участва, а "Топливо-2" бе отстранена от оценителната комисия на ICGB. Тогава от българското дружество заявиха пред "Капитал", че търгът е опорочен и разполагат с документи, които свидетелстват за предопределения избор на Corinth. Също така от "Топливо-2" посочиха, че тяхната ценова оферта е била много по-добра от гръцката (58.2 млн. евро), но не обявиха конкретната сума.
Сега изпълнителният директор на ICGB Теодора Георгиева казва, че решението както за избора на Corinth, така и за отстраняването на "Топливо-2" е добре мотивирано и са налице достатъчно основания. "Разпоредбите на Закона за обществените поръчки дават възможност на всеки участник, който не е съгласен с решението на Възложителя, да потърси правата си в КЗК. Също така за случаи на защита на особено важни държавни интереси е предвидена възможност на предварително изпълнение на решението за възлагане на поръчката, при което възложителят може да възложи и активира поръчка дори и разглеждането на жалбата да не е приключило изцяло с влязло в сила решение", се казва в официално становище на проектната компания. Прилагането на тази правна възможност обаче може да има големи финансови последици, ако в крайна сметка съдът реши, че жалбоподателят е бил прав.
Кратки срокове
Строителство на 183-километровата тръба между Стара Загора и Комотини трябва да приключи за максимум 18 месеца. Договорът с Corinth е за период от дванадесет месеца, като първите доставки на тръби трябва да станат през септември. Самото изграждане на газопровода пък е възложено срещу близо 150 млн. евро на друга гръцка компания - "Джей енд Пи - Авакс" (J&P Avax).
Към момента резервираният капацитет за интерконектора е около 1.57 млрд. куб. м на година при възможности за 3 млрд. куб. м. Той е запазен от пет търговеца, като най-голямото количество - около 1 млрд. куб. м, е на държавната "Булгаргаз". Това е природен газ, който ще идва по Южния газов коридор (газопроводите TANAP в Турция и TAP в Гърция) от каспийския регион и ще се продава от азербайджанската SOCAR, която също е резервирала капацитет, но количествата са по-скоро символични с очакване за бъдещо повишаване. Останалите капацитети са резервирани от гръцката DEPA, италианската Edison, както и американската Linde (за LNG).
За да функционира интерконекторът оптимално, е необходимо и изграждането на компресорна станция, която към момента не е предвидена. Поради това има реална опасност новият газопровод да не успее да изпълни целите си за диверсификация на доставките на природен газ.
Още по темата
Газовата връзка с Гърция реално се задвижи
Месеци след формалния старт на строителството бяха подписани договори за финансирането и доставките на газ
10 окт 2019КЗК отхвърли жалбата на "Топливо-2" срещу газовата връзка с Гърция
Казусът се пренася във ВАС и може да стане причина за забавянето на проекта
12 юни 2019"Булгаргаз" купува по-евтин втечнен природен газ от САЩ
Цената е по-ниска от тази на "Газпром" и ще неутрализира поскъпването през третото тримесечие. Алтернативните на руските доставки ще са около 10%
31 май 2019В рубриката събираме всички най-важни новини от последните седем дни
17 май 2019Game-Changer* на газовия пазар
Междусистемната връзка с Гърция е първият реален проект за намаляване на газовата зависимост от Русия
17 май 2019Гръцката J&P Avax ще строи газовата връзка с Гърция за 145 млн. евро
Срокът за изпълнението на проекта е 18 месеца. Тръбите за газопровода също ще се доставят от гръцка фирма
14 май 2019Гръцката Corinth ще достави тръбите за газовата връзка с Гърция срещу 58.2 млн. евро
Първите количества трябва да са готови през септември, а цялата поръчка да е изпълнена до май 2020 г.
11 май 2019Руска рулетка с енергийните проекти
Какво разбрахме от визитата на Дмитрий Медведев в София за бъдещето на газовите потоци, хъб "Балкан" и АЕЦ "Белене"
7 мар 2019Финансирането на "Турски поток" през България - кой друг, ако не "Газпром"
Кандидатите за строителството трябва сами да осигурят необходимите 2.3 млрд. лв, а "Булгартрансгаз" ще се издължава от бъдещите таски
1 мар 2019
Или как идеята за алтернативни доставки за АЕЦ-а заглъхна само след седмица
5 дек 2019, 1866 прочитания

Корейската Hyundai Electric ще продаде завода за трансформатори за 24.5 млн. долара, но купувачът не се посочва
4 дек 2019, 5644 прочитания
5 дек 2019, 2262 прочитания
5 дек 2019, 2094 прочитания
5 дек 2019, 1945 прочитания
5 дек 2019, 1861 прочитания
5 дек 2019, 1673 прочитания
Тарифите са силно волатилни и често се различават от общия тренд