Раждането на газовия хъб "Балкан"
В законопроекта за бъдещата газова борса има редица спорни моменти, които може да обезсмислят идеята България да бъде газоразпределителен център


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- От 2020 г. България се кани да разчупи държавния монопол на пазара на газ.
- Поне през първите години ефектът ще е минимален, тъй като основен продавач остава "Булгаргаз".
- Концепцията за газов хъб "Балкан" като регионален разпределителен център ще се случи трудно.
България е последната страна в ЕС, в която има пълен държавен монопол на пазара на природен газ - единственият доставчик е "Булгаргаз", алтернативният внос е почти невъзможен поради липсата на интерконектори, а цените се определят от КЕВР. Този модел обаче ще започне да се пропуква през следващата година, когато се очаква да заработи газовата борса. Пакетът промени в Закона за енергетиката, който ще регламентира дейността на бъдещата платформа за търговия с газ, вече е приет на първо чете, но както призна и председателят на ресорната парламентарна комисия Валентин Николов, същинската работа по текстовете предстои.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Точно като с ТОКА няма да е. При ТОКА основният проблем идва от износа на ЕВТИН ТОК, прилапван от над 30 фирми, почти всичките от които са собственост на червени милионери !!!!!! Затова няма КОЙ да предложи по-евтин ток на борсата, а и мафиоти като Комачки продължават да подкупват, нагласяват и лапат !!! За газовата борса НЯМА да има конкуренция и други вносители освен Булгаргаз - състезание с един КОН !!!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.