// K2: Бизнесът / Енергетика
Седмични новини за енергетика
В рубриката събираме всички най-важни новини от последните седем дни
Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" произведе 145 млн. лв. загуба през полугодието
Загубите на държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" продължават да се увеличават въпреки опитите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да поддържа централата жива с извънредни заповеди за изкупуване на енергията ѝ. За първите шест месеца на 2019 г. дружеството е на минус с внушителни 145 млн. лв., което е с 22 милиона повече от отчетената за същия период на миналата година загуба.Общо натрупаната загуба вече е 772 млн. лв., а дълговете са над 1.5 млрд. лева. ТЕЦ-ът буквално е изправен пред фалит, тъй като не е в състояние да покрива разходите си и изцяло разчита за това на финансовата помощ от собственика си - Български енергиен холдинг. Сумата дотук надхвърля 800 млн. лв. и на практика не може да бъде изплатена. БЕХ задвижи процедура за увеличение на капитала на ТЕЦ-а чрез преобразуване на 600 млн. лв. дълг, но вече половин година няма разрешение за това от ЕК, а и ефектът ще е само временен.
ГБС вероятно ще спечели търг по "Турски поток" за 350 млн. лв.
Консорциумът между българската ГБС и германската Ferrostaal е почти сигурен победител в един от най-големите търгове за тази година - този на държавното "Булгартрансгаз" за изграждането на две компресорни станции за продължението на "Турски поток" през България. Прогнозната стойност на поръчката е 351 млн. лв. без ДДС, а офертата на ГБС и германците е 350.8 милиона. Единственият конкурент - обединение на малка фирма за климатични системи с партньори от Украйна и Беларус, е предложил над 369 млн. лв., което е над бюджета на процедурата.Уволненият директор на НЕК Петър Илиев си спомни за оказван натиск
Върху уволнения в петък директор на държавната Национална електрическа компания (НЕК) Петър Илиев е бил оказван натиск, свързан с продажбата на ток на борсата и извършване на фиктивни търгове. Това обяви самият той на специална пресконференция, на която направи своеобразен отчет на дейността си. Илиев обаче не каза кой и в полза на кого е било лобирането и защо по-рано не е сигнализирал за този натиск въпреки обвиненията, които получи през юни от работодателските организации, че пуска нагласени търгове за електроенергия. Но сегашните му думи потвърждават това, което в сектора се знае от месеци - група производители и търговци на ток, свързани с Христо Ковачки, успяват да дирижират пазара на ток благодарение на бездействието (или в по-лошия сценарий със съдействието) на държавата.Соларни пари от покрива
Ако допреди само две години монтирането на покривни соларни панели за производство на ток беше сложно, бюрократично и скъпо начинание, което евентуално би се изплатило след 7, 8 или дори 10 години, днес ситуацията е коренно различна. Подобна инвестиция вече може да се възвърне за по-малко от 5 години заради комбинацията от драстично поевтиняване на самите панели и свързаното с тях оборудване и по-високата им ефективност. Но също така, макар и без много шум, държавата направи няколко ключови промени в законодателството, които значително облекчават административния процес за изграждането на най-малките фотоволтаични централи. Това намалява и сроковете за въвеждане в експлоатация.Въпреки промените все още по-лесният начин за изграждане на слънчева централа е, ако енергията от нея ще се използва изцяло за собствени нужди. В случай че токът ще се продава на местното електроразпределително дружество, процесът се усложнява и оскъпява, но пък е по-удачният вариант, ако съответното домашно потребление е по-малко от произведената енергия. А и централите с мощност до 30 кВт са единствените, които все още получават преференциална цена за тока си от държавата и има задължително изкупуване от страна на електроразпределителните дружества.
Петролът се срина до 7-месечно дъно заради търговската война
Цените на петрола продължават да се понижават в сряда заради очакванията за спад в търсенето на суровината на фона на задълбочаващото се търговско напрежение между САЩ и Китай, съобщава Reuters. Това засега не се отразява много отчетливо в цените на горивата в България, тъй като традиционно през лятото те поскъпват заради отпускарския сезон и по-високото търсене.В сряда фючърсите на суровия петрол сорт брент поевтиняха с 40 цента за барел, или 0.7%, до 58.54 долара за барел, достигайки седеммесечно дъно. Цените на суровината са спаднали с повече от 20%, откакто достигнаха пика си през април 2019 г. Лекият американски сорт WTI поевтиня със 17 цента, или 0.3%, до 53.46 долара за барел.
Най-големите компании в енергетика: Повече пазар, но още с дефекти
Над 14.7 млрд. лв. са общите приходи на 30-те най-големи компании в енергетиката. За година въпросните дружества са успели да повишат оборота си с над милиард, или близо 8%. Спрямо топ 30 на 2017-а пък ръстът е около 200 млн. лева. Резултатът би бил още по-впечатляващ, ако нямаше изменение в счетоводните стандарти, което буквално изтри от оборотите на електроразпределителните дружества стотици милиони. Увеличение, макар и по-малко, има и при печалбите на дружествата, които за миналата година сумарно доближават 500 млн. лв.Всичко това показва, че все още доминираният от държавата сектор става малко по-свободен и започва да се променя. Пазарните механизми водят до по-добри резултати за едни и по-лоши за други, а рестриктивната политика на ЕС спрямо въглищната енергетиката вече не може да бъде неутрализирана от местния регулатор.
Ако искате да получавате информация за най-важното от сектора на енергетиката, може да се абонирате за седмичния ни е-бюлетин тук.
Още по темата
Доган и Ковачки: абонирани да получават милиони
Двамата отново ще си разделят 52 млн. лв. от студения резерв.
2 авг 2019ЕС е лидер в устойчивото финансиране за приспособяване към изменението на климата
Стратегията на съюза включва създаването на "зелени" облигации
30 юли 2019Работодателите сезираха КЗК за монопола на Ковачки в търговията с ток
Те твърдят, че кръгът от фирми, който контролира повече мощности от АЕЦ-а, създава изкуствено недостиг и изкривява цените
22 юли 2019Топлофикации на Ковачки ще получат 21.6 млн. лв. от държавата със задна дата
Плащането се налага заради решение на ВАС, според което КЕВР неправилно е определила цените на дружествата за 2017-2018 г.
18 юли 2019
Предприятието е второто на групата в Европа, което въведе системи за оптимизация на производството
8 дек 2019, 1638 прочитания

Или как идеята за алтернативни доставки за АЕЦ-а заглъхна само след седмица
5 дек 2019, 3536 прочитания
8 дек 2019, 3856 прочитания
8 дек 2019, 2527 прочитания
8 дек 2019, 1580 прочитания
8 дек 2019, 1347 прочитания
8 дек 2019, 1229 прочитания
Общинското дружество е най-големият клиент на държавния газов доставчик, като общо просрочията му са над 120 млн. лева