Опасно ядро около АЕЦ "Белене"
Интересът само от руска и китайска страна и липсата на сериозен частен инвеститор показва, че проектът за нова ядрена централа не е икономически изгоден
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Заявката на Христо Ковачки за участие е притеснителна - той вече има съмнително голям дял в енергетиката и е лош данъкоплатец.
- Държавата показва, че е склонна на отстъпки за строителя, т.е. потребителите може да бъдат натоварени с изплащането на огромната инвестиция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Ако питаш някой български пенсионер кое е по важно : да не му облъчват внуците с радиация или да се направи малко оборотец на путин и да му влязат едни 20 милиарда в джобовете ще каже стройте веднага :D
До коментар [#1] от "rdb41527334":
20 млрд!!!! Това ще бъде предястието. До произвеждането на първия киловат /ако въобще се случи/ ще потънат 40-50 млрд лв!!!
До коментар [#2] от "chichka":
До коментар [#1] от "rdb41527334":
По-опасни са българските колаборатьори, на които вече им текат лигите за комисионни. Готови са и майките си да продадат. Мислят си, че дори и ядрена авария да стане, не ги касае, защото ще имат парите да се пренесат да живеят на другия край на света. Това е корупционен проект - никога няма да излезе на печалба, но от него може да се краде до гроб. Колкото повече се протака, толкова по-добре. Целта не е да се построи и да заработи.
Всичко хубавоа ама пак тая лъжлива мантра за "евтината" енергия от фотоволтаиците.. :-)
До коментар [#4] от "Любен Маринов":
Любе, вече имаме примера на малките блокове от Козлодуй..... разходите по тяхното загробване, утилизация и съхраненине.... ще надвишат два пъти парите които са получили за произведения ток. Най- ама най-скъп е ядрения ток!!
Доста елементарни внушения относно икономическата изгода на проекта. Имайки предвид, че става въпрос за руски реактори, и отчитайки международното положение в момента, колко точно западни фирми се очаква да подскочат от желание да работят с такива?
Колкото до търсените гаранции за възвръщаемост, самата българска държава многократно повтаряше, че иска отношенията с Русия да са на твърда икономическа взаимоизгодна основа. Е сега нема как да очакваме Русия да ско
...да скочи да налива милиарди по политически причини, без да си гарантира печалба. Немаме достатъчно кадърни политици и дипломати за подобни игри, затова всеки гледа да ни съдере и кожата - независимо от Изток или Запад.
"Изданието "Економика сегодня" пък директно заявява, че Русия дава на България последен шанс да пусне в ход АЕЦ "Белене".
Е това с последния шанс много ми хареса! Дано най-после руснаците да се откажат от Белене и да престанат да плащат на българските си агенти периодично да подемат кампании за строежа на тази централа.
Пръв беше Сакскобургготски. Да се помни!
Уважаемия автор нека направи справка и напише статия с историята на строежа на унгарската АЕЦ Пакш!!! Примера е поучителен какво се случва с обект където инвеститор е Росатом, как се блокира строежа, изнудва държавата, ескалацията на разходите, какво стана с пусковия срок, потъналите милиарди....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.