ТЕЦ "Марица-изток 2" е загубила 173 млн. лв. тази година
Централата продължава да е на огромен минус за деветмесечието въпреки извънредните заповеди за изкупуването на тока ѝ за регулирания пазар


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
След рекордната загуба от 363.3 млн. лв. за 2018 г. държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" продължава да затъва. За първите девет месеца на тази година дружеството е загубило още 173.2 млн. лв., което показва, че остава неконкурентно на пазара и не може да изплава на плюс въпреки опитите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да го поддържа с извънредни заповеди за изкупуване на енергията му.
Централата вече втора година е реално пред фалит, тъй като не е в състояние да покрива разходите си и изцяло разчита за това на финансовата помощ от собственика си - Български енергиен холдинг. Общо натрупаната загуба вече е над 800 млн. лв., а дълговете превишават 1.54 млрд. лева. В същото време няма никакви признаци за оптимизация - за това деветмесечие плащанията за заплати на служителите се увеличават с 2.6 млн. лв., а тези за външни услуги - с над 5 млн. лева. В централата работят 2380 души към август според справка в "Апис", което е несъществено по-малко (от порядъка на 10-20 души) от предходни периоди. А от години ТЕЦ "Марица-изток 2" издържа и футболния клуб "Берое".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Мда. А тази загуба е заради скъпите въглеродни квоти. Квоти, които постъпват във фонд към БЕХ.
Това е все едно да кажеш, че на Кока Кола завода за бутилки е пред фалит, ако продава на загуба. Докато БЕХ върти мангизи за квоти и ЕС си затваря очите, ТЕЦ МИ2 са си цветя и рози.
Да се провери посредическата фирма за закупуването на квоти. Фирмичката с минималния капитал базирана във Великобритания има доста топла връзка с някои видни БГ фигури. Вместо да се търси най-изгодната цена за емисии се търси възможно най-скъпия вариант за закупуването им, заради комисионната , която въпросната фирма взема. Другото сериозно перо е персонала , който е нает в държавния ТЕЦ , към момента са около 3000 хил душили при оптимален щат - 1250 души. Тук сами можем да си направим сметката , колко пари излзиат месечно само от ФРЗ. Като се добавят и регулярните бонуси, които дружеството раздава по празници, положението става плашещо.
А защо още издържат ФК Берое ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.