Ако искате да получавате информация за най-важното от сектора на енергетиката, може да се абонирате за седмичния ни бюлетин тук
Два милиарда евро бонус за енергийния преход
Два милиарда евро. Приблизително толкова е субсидията, която България ще получи в следващите седем години, за да преведе икономиката и енергетиката си на нисковъглеродни релси и да се справи със социалните последици от тази значителна трансформация. Отделно държавният бюджет ще трябва да пренасочи над 1.2 милиарда евро, а 4.5 милиарда евро могат да дойдат от заеми и частни инвестиции.
След представянето на Фонда за справедлив преход (ФСП) от Европейската комисия тази седмица стана ясно, че в него за България са предвидени 458 млн. евро субсидии. Преди това за България бяха определени около 450 млн. евро от Модернизационния фонд. В допълнение от 2021 г. ще може да разпределя до 40% от квотите за емисии безплатно, но предприятията, които ги получават, ще трябва да правят реални инвестиции в намаляване на изпускания от тях CO2.
Проблемните въпроси за АЕЦ "Белене" са изпратени в Брюксел
В момента, в който българското правителство води преговорите с "Росатом" и китайската CNNC за бъдещето на АЕЦ "Белене", темата за новата ядрена централа стигна и до Брюксел. Адвокатката Албена Белянова е изпратила през писмо до Европейската комисия, в което поставя няколко изключително важни въпроса около процедурата за АЕЦ "Белене", чиито отговори поне засега липсват.
Според Белянова въпросната процедура за избор на стратегически инвеститор не е нито по Закона за обществените поръчки, нито по този за енергетиката или за приватизацията и следприватизационния контрол. Друг порок на търга е, че поканата за участие не е отправена към доставчици на оборудване, но въпреки това са получени оферти от General Electric и Framatom.
Ако твърденията на Белянова се окажат верни, то е много вероятно процедурата за ядрената централа отново да зацикли или дори да бъде спряна от ЕС.
Отпадат част от документите за включване към парното
В разгара на отоплителния сезон Министерството на енергетиката публикува за обществено обсъждане изцяло нова наредба за топлоснабдяването. С предвидените промени отпада изискването за сключване на предварителен договор между топлофикационно дружество и бъдещия клиент, с което включването към мрежата значително се улеснява.
Поправките се налагат заради изменения в друг закон – за устройство на територията (ЗУТ), от началото на 2019 г. В него са променени условията и редът за предоставянето на изходни данни, нужни за включването към парното.
Борсовият ток в България е най-скъпият в Европа от началото на 2020 г.
От началото на 2020 г. електроенергията на свободния пазар в България е най-скъпа в сравнение с останалите европейски държави. Изключение прави Гърция, но там към цената на борсовия ток са включени и редица административни такси, които в България се начисляват едва при доставката на тока.
Данните от сайта www.energylive.cloud показват, че средната стойност на сделките с електроенергия на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) за първите две седмици на годината е 53.21 евро/мВтч.
Ако искате да получавате информация за най-важното от сектора на енергетиката, може да се абонирате за седмичния ни бюлетин тук
Ако искате да получавате информация за най-важното от сектора на енергетиката, може да се абонирате за седмичния ни бюлетин тук
0 коментара