Държавата предложи, но се отказа да определя цената на газа само два пъти годишно
Според променения договор с "Газпром" доставната цена на природния газ трябва да се променя всеки месец, за да отразява пазарната динамика


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Сключеното на 2 март допълнение към договора на "Булгаргаз" с "Газпром" предвижда доставната цена на природния газ вече да се актуализира всеки месец, за да е възможно най-близко до пазара. В предложения миналата седмица проект за промени в Закона за енергетиката обаче е записано, че цената на газа ще се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране само два пъти годишно - на 1 януари и на 1 юли. За сравнение, сега тарифите се гласуват всяко тримесечие.
Това предложение е, меко казано, странно, тъй като вместо да доближи цените на руския газ до борсовите такива в Европа, ще го отдалечи. От което потребителите само могат да загубят. Мотиви за предложението липсват, а пред "Капитал" председателят на енергийната комисия в парламента и вносител на законопроекта Валентин Николов (ГЕРБ) коментира, че промените все още не са входирани в Народното събрание. "Предложението ще бъде за месечно определяне на цената на природния газ. Аз няма да припозная този текст за определянето на цени два пъти годишно", увери той.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Защо Топлофикация ще изпадне в ликвидна криза, след като и тя няма да плаща на Булгаргаз, а той пък съответно на Газпром.
Нещата не са толкова прости и не засягат само промяната на регулаторния период на утвърждаване на цената на "Булгаргаз" ЕАД . Просто самото предложение за промяна на ЗЕ изхожда от презумцията, че единствено само Булгаргаз ЕАД доставя газ в България, което не е така, но КЕВР отговаря само за дружествата които лицензира, а частните търговци не попадат в този обхват. Частните търговци не купуват газ от Булгаргаз или от ООО Газпром Експорт и няма как да връщат пари. Нещата отиват към съдене на държавата в европейските институции, заради утвърждаване на цени със задна дата и промяна на пазарните условия, още повече че е записано промяна със задна дата и на цените на балансиране. Сделките на електронната платформа на ГХБ също са под въпрос. Даже се получа парадокс,,на газоразпределително дружество на което е спряно подаването на газ от "Булгаргаз, заради неплащане на задължения за няколко месеца и то съответно купува от частен търговец, КЕВР ще му утвърди по-ниски цени все едно купува от Булгаргаз
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.