Новите сметки за ток на бизнеса
Всички фирми в страната ще започнат да се снабдяват с ток от борсата след 1 октомври


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Отлаганата с години либерализация на пазара на електроенергия ще се случи ударно за три месеца и може да създаде хаос.
- Всички фирми в страната ще трябва да си намеря търговец на ток до 1 октомври, като в противен случай ще плащат двойни сметки.
- Засега борсовите цени на енергията са ниски, но при увеличаване на търсенето може да има рязък скок.
Кварталният хранителен магазин на Стефан Янчев навърта по около 200 лева на месец за ток. Така е почти през цялата година, тъй като хладилниците не се спират, климатикът също - лятото на студено, зимата на топло. Това дава известна предвидимост за малкия бизнес и прави планирането много по-лесно, тъй като цената на тока е фиксирана в рамките на 12 месеца - от 1 юли до 30 юни. Същото е и при фризьорския салон на Симона на партерния етаж в блок в столичния квартал "Манастирски ливади". Тя плаща по 70 - 90 лева месечно и е включила тези разходи към наема, което ѝ позволява лесно да прецени кога излиза на плюс и кога не.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Не разбирам кое ще попречи на фризьорския салон или бакалницата да прехвърли партидата на себе си като частно лице и просто да откаже да си причинява това малоумие.
До коментар [#1] от "Иван Арнаудов":
Правете разлика между битов потребител (жилище) и небитов (магазин, фризьорски салон). И двата вида обекти могат да бъдат собственост, както на физическо лице така и на фирма.
До коментар [#2] от "kokoto2":
Аз разлика правя, вълнувам се законът как прави разлика. Защото всички материали до момента категорично твърдят "Всички компании трябва да купуват ток от борсата." Което за да се случи, означава всяка компания (освен ако не работи само на къра) задължително да притежава поне една партида на нейно име.
Да влезем в друга хипотеза: в един имот работят N на брой фирми на един и същи собственик или на различни собственици. Длъжни ли са, и по какъв механизъм, да разделят електрозахранването на отделни партиди? Или едната фирма - собственик на главната партида - може да събира пари от останалите по перо консумативи на договора за наем.
Подавам ви и още малко материал за размисъл: аз живея и работя в собствен имот. Според новата регулация как трябва да плащам за тока на служебния си компютър, който ползвам и за лични цели след края на работното време?
Почвате ли да разбирате в колко малоумно положение са поставени всички потребители на електричество заради хашлашкото бързане на управляващите?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.