Новият шум покрай АЕЦ "Белене"
Има ли нужда от нова нотификация от ЕК или защо проектът за ядрена централа може отново да приключи преди да бъде започнат


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
През последните дни въпросът за бъдещето на АЕЦ "Белене" отново стана актуален - две години след като правителството и парламента решиха да възобновят спрения през 2012 г. проект.
Този път повод са отговорите, които адвокат Албена Белянова получи от дирекция "Енергетика" не ЕК. Белянова е работила в Агенцията за ядрено регулиране и БЕХ, била е част от преговорния екип по проекта за АЕЦ "Белене" с руската страна, а последно беше зам.-директор на АДФИ откъдето си тръгна в края на 2018 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Трябва да се приеме нов член в Конституцията на България, който да забранява изобщо да се говори повече за АЕЦ Белене. Омръзна ми!
Изпуснаха момента, сега вече е късно. Хората строят 5-то поколение АЕЦ ние още се каним на 3-то.
Инвестициите в нови мощности за чиста енергия в световен мащаб през миналата година са 282 милиарда долара (!). Това показват резултати от съвместно проучване на Програмата на ООН за околната среда (UNEP), Bloomberg New Energy Finance и изследователския център към UNEP - Frankfurt School.
Следователно, значително повече инвестиции са направени във ВЕИ, отколкото в технологии на базата на изкопаеми горива и атомни технологии. В нови ядрени мощности са вложени само 15 милиарда долара (!), във въглищни мощности – 37 милиарда долара, а в газови – 47 милиарда долара. Да не забравяме обаче, че и по цената на мощностите, както и цената на произведената ел.енергия, вече ВЕИ превъзхождат всички други.
Вижте сега, госпожи и господа, вие привеждате технологически и логически аргументи, но за съжаление те не са валидни за една завладяна и управлявана от алчни КАЛИНКИ държава. Тук важни са политическите аргументи, и по точно, какво ще каже Руския Цар, защото негово величество може да си поръча Тиквен пай за десерт. Спомнете си 2013г. И да пропусне да назначи подходящата опозиция на власт! А ако се направи съд. реформа и Той и Кой не си го избират? А? Двата млрд. корупционна възглавница така ли се изпускат!? Само си представете колко мисирки - младички сладички могат да се изхранят...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.