Токът за бита поскъпва заради ТЕЦ "Марица-изток 2"
Енергийният министър Теменужка Петкова е възложила на централата да работи въпреки високите разходи, а това ще струва над 100 млн. лв. допълнително


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Вместо да се понижи с планираните 0.55%, цената на тока за бита се повишава средно с 2.79% (ЧЕЗ - 2.72, ЕВН - 4.12%, "Енерго-про" - 1.05%) от 1 юли.
До този изненадващ развой се стигна, след като министърът на енергетиката Теменужка Петкова издаде извънредна заповед, с която задължи Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да включи в енергийния микс и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Според предварителния доклад на регулатора централата беше оставена без квота заради високата цена на електроенергия й. Тази непазарна мярка, която формално е в изпълнение на решението на Народното събрание от януари тази година за поддържане на ТЕЦ-а, ще струва допълнително над 100 млн. лв. на енергийната система, които в крайна сметка ще бъдат платени от потребителите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Мисля, че ще е коректно да отбележите причината, поради която електроенергията от ТЕЦ поскъпва. Това е Системата на ЕС за търговия с квоти на емисии, която е не пазарен, а политически инструмент за съсипването на един бизнес, за да се отвори място за друг. В този смисъл въглищните ТЕЦ бяха изкуствено направени неконкурентоспособни. Това е само пример за негативните последици от зелените политики.
Авторът на статията да провери цените предложени от трите електроцентрали в Маришкия басейн преди да пише пълни глупости !!!
ТЕЦ "Ей И Ес" - МИ 1 - 210,10лв/ MWh
ТЕЦ КонтурГЛобъл - МИ 3 - 144,31 лв/MWh
ТЕЦ "Марица Изток 2" - 135,95 лв/MWh
На практика, включването на държавната ТЕЦ в регулаторния пазар, следва да НАМАЛИ цената на електричеството !!!!
Ясно е, че добивът на въглища е технология от миналото. Ниска ефективност, замърсява въздуха. Енергията от вятър и слънце вече е напълно конкурентоспособна спрямо ТЕЦ, ВЕЦ. Проблемът е, че идват избори и последното нещо, което крадците на власт искат е допълнително глабоволия. Затова ще дондуркаме тези централи и ще правим социална политика през тях. Разбира се, за сметка на всичко останали.
А защо само американските централи да получват държавна подкрепа (в лицето на 15-годишните договори с НЕК за изкупуване на тока им плюс покриване на разходите им за въглеродни емисии), а държавната ТЕЦ-2, която не е успяла да се добере до такива договори, но въпреки това подобно на американския ТЕЦ-3 е модернизирала мощностите си и е построила сероочистки, за да отговаря на ЕС изискванията, да не получава държавна подкрепа? Нещо двоен стандарт ли виждам?
Защо ли задавам такива еретични въпроси, при положение че в дъното на страницата виждам, че Капитал се спонсорира от Америка за България? Разбира се, че ще има двоен стандарт.
Ако трябва, ще го напиша под всяка статия. Парите от покупки на въглеродни емисии постъпват по Фонд "Сигурност на Електроенергийната Система". Той е държавен.
Парите от този фонд постъпват в НЕК (подробности най-долу). Така БЕХ се освобождава от едни разходи за подкрепа на НЕК, които отиват за ТЕЦ МИ2. Цялата тази еквилибристика държи живи ТЕЦ-овете.
Държавата не търпи загуба от дейността им, само лъже Брюксел и си мести парите под принципала Теменужка. ЕС мижи като за съдебната и медийната система. Това е обективната истина. Който иска, да ми вярва. Който не иска - да ме обори, ако може.
НАРЕДБА ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА НАБИРАНЕТО, РАЗХОДВАНЕТО,
ОТЧИТАНЕТО И КОНТРОЛА НА СРЕДСТВАТА ФОНД
"СИГУРНОСТ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНАТА СИСТЕМА"
Чл. 6. Средствата на фонда се разходват за:
1. плащане на средства за покриване на разходите, извършени от обществения доставчик,
произтичащи от задълженията му по чл. 93а от Закона за енергетиката (ЗЕ), определени с
решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), включително за минали
регулаторни периоди;
До коментар [#5] от "sfasaf":
С парите от квотите не се ли плаща на тези толкова ефективни ВЕИ, за да имат по-поносими цени? Както и за балансиране на тяхното непостоянно производство?
До коментар [#6] от "mickmick":
Направи една сметка и ще видиш каква е разликата по приходите и подобни разходи. Този фонд го създадоха с една основна цел - да покрива част от дефицита на НЕК.
Нали се сещаш, че в НЕК няма по каса за контрагент? Фонда покрива едни разходи, които преди са били плащани от НЕК, с кредит от БЕХ. Индиректно фонда субсидира НЕК и освобождава средства на БЕХ, които отиват за подкрепа на ТЕЦ МИ2.
Дори да не съм прав за всичко това, всичко е под шапката на министър Теменужка. Докато никой не им пречи, ще измислят схеми до откат и ще държат ТЕЦ-а жив. А той няма защо да фалира, понеже най-големия му проблем са въглеродните квоти, които остават при същото министерство.
Все едно Гугъл да е пред фалит, защото плаща такси на Алфабет.
Ето една статия, написана от експерт с дългогодишен опит в енергетиката. Надявам се да бъде от полза на журналистите, пишещи по темата. https://starozagorskinovini.com/stznews/ %d0%b8%d0%bd%d0%b2%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%b8-%d0%b2-%d1%87%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8-%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b3%d0%b8%d0%b9%d0%bd%d0%b8-%d0%b8%d0%b7%d1%82%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b8/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.