Загубата на държавната "Марица-изток 2" е почти 130 млн. лв. за полугодието
Централата е продала почти 50% по-малко ток на свободния пазар. Но не свива персонал
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" продължава да произвежда загуби и през първото полугодие. Дружеството има отрицателен финансов резултат 128.7 млн. лв., което все пак е с 41.6 млн. лв. по-малко спрямо отчетената загуба 170 млн. лв. към полугодието на 2019 г. Това показват данните от отчета на дружеството за първите шест месеца на годината, публикувани от финансовото министерство.
През първото полугодие са продадени 1.7 млн. мВтч електроенергия, а за същия период на предходната - 3.28 млн. мВтч. Това е свиване от близо 50% и се дължи на значително намалените количества продажби на свободния пазар.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
ТЕЦ1 и ТЕЦ2 сумарно имат малко по-голяма мощност от ТЕЦ2., В същото време ТЕЦ2 има повече от 2 пъти по-голям персонал. Това централа ли е или равъдник на гласоподаватели на герберастията?
Да - когато държавата покрива въглеродните квоти на американските централи не е голяма изненада, че те са на печалба а ТЕЦ-2 трупа загуби
До коментар [#3] от "Jazzdevil":
Държават не само плаща въглеродните квоти на ТЕЦ2, но и открито я дотира. Въглеродните квоти на ТЕЦ1 и ТЕЦ3 се плащат от НЕК, а иначе за производството на 1МВЧ ел. енергия ТЕЦ2 генерира два пъти повече въглеродни емисии в сравнение на ТЕЦ1 или ТЕЦ2.
В пост 1 има грешка ТЕЦ1 и ТЕЦ3.
До коментар [#4] от "telqk":
Е НЕК каква компания е - частна, американска ли?
Ще може ли някакъв линк за потвърждение на последното изречение - много ми е любопитно откъде ще дойде двойната разлика при положение, че горят една суровина.
До коментар [#5] от "Jazzdevil":
Питаш изтъкнатия визионер по газопроводи и атомни централи (гьолове) защо бойколандия не е поискала дерогация на съществуващи договори. А доган ТЕЦ частен или вържавен е?
Защо няма протести с искане за затваряне на ТЕЦ -а?
Доскоро ТЕЦ МИ2 имаха само вътрешна задлъжнялост към Министерството (ФСЕС) за квоти.
Тази година обаче Рубикон е преминат - разходите за квоти са почти колкото загубата, което значи, че вече ТЕЦ-ът генерира загуби дори без плащанията по квотите. Ще се наложи да вземат мерки съвсем скоро.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.