Новата енергийна стратегия обрича България на скъп ток и големи държавни разходи
Правителството прави хаотичен опит да се хареса и на Брюксел, и на синдикатите, и на руснаците, и на САЩ, но с взаимно изключващите се мерки
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
България хем ще подкрепя въглищното производство в следващите 20 - 30 години, хем ще се стреми да въведе повече ВЕИ-та и да повиши значително енергийната ефективност, но също така ще строи нова ядрена централа, а и ще разчита на масова газификация на индустрията и бита. Тези парадоксални цели са заложени в новия проект на Стратегия за устойчиво енергийно развитие до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., който бе представен миналата седмица и предстои да бъде публично обсъждан.
От документа личи, че България се опитва да се хареса на Брюксел (предвидено е изграждане на нови ВЕИ централи) и на синдикатите (въглищните централи ще продължат да работят), на руснаците с проекти като АЕЦ "Белене" и "Балкански поток", но и на американците с газификацията на някои централи, индустрията и населението. Такава политика обаче на практика е абсурдна, защото лансира взаимно изключващи се неща и ясно показва липсата на визия за това как точно ще се развива енергетиката в близките десетилетия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Няма как със слънчеви панели да имаш раномерно производство на електричество.
В летните жени ще има свърхпроизводство, а дори през лятото сутрин, вечер и през нощта - няма производство.
Извън летния сезон пък дори и дневното производство е проблематично.
Така, че няма как да стане номерът, освен да допълват частично базовите мощности като Марица Изток и АЕЦ Козлодуй.
Енергийната политика най-добре показва посредствеността на това управление - от опити за балансиране, накрая страда народа, няма визия за модернизация, няма анализ на разходите/ползите.
До коментар [#1] от "cose":
Затова има необходимост от умни мрежи и съхранение на енергията чрез батерии. Благодарение на блокчейн технологията, балансирането на системата става далеч по-лесно от преди.
Абе да се махат по-скоро!
До коментар [#1] от "cose":
В допълнение към Rational - стимулиране на желаещите да изграждат собствени мрежи от фотоволтаици. Много по-смислено е държавата да подкрепя подобни проекти с някаква субсидия, както и експериментални - например добив на енергия от геотермални източници, добив на водовод, добив на метан-хидрити от Черно море, отколкото да погребва десетки милиарди левове в някакви чайници ( пардон АЕЦ-и) проектирани по времето на СССР, за които после да строи ПАВЕЦ-и и накрая да не може да продаде тока. И да, знам какъв е проблемът - чекмеджето на Боцко скърца празно в този случай.
ПС. Наскоро четох за проект на Мицубиши за преустройство на три големи въглищни централи в САЩ за работа с комбинация от природен газ и водород. Кога в България въобще ще обсъдим нещо подобно?!
Управленската дивотия край няма у нас!Най-важното е обаче икономическото безумие АЕЦ "Белене" да не се осъществи , защото това ще "зароби" БГ данъкоплатците с едни поне 10 милиарда евро !
"Стратегия" е начин за постигане на определена цел. Това по-горе е тюрлю гювеч. Имитация на дейност и опит нищо да не бутаме, за да няма недоволни.
До коментар [#6] от "bat_plamen":
А ВЕИ-та колко лева ни източват всяка година ?
И още колко ще ни източат в бъдеще ??
А обърнете внимание и на това :
"... "общности за възобновяема енергия".....
при нас освен споменаването им в стратегията липсва каквато и да било конкретика по темата ..." А трябва да се каже , че тази тема се избягва много старателно , за да може само определени хора да лапкат парите.
С пълни некадърници, калинки и подлоги няма какво друго да се очаква -кражби докогато може, а на cose мога само да кажа,че на други места тези технологии са работещи. За съжаление от скоро започнахме да купуваме ток и от Турция, което може би също е една от целите за зависимост по всички фронтове. Очакваме скоро Сокола и Вълка да се намесят и във водния сектор и всичко приключва
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.