Опасният енергиен план на Борисов
България залага на мащабни и неефективни енергийни проекти, заради които може да изпусне възможностите за финансиране от ЕС
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- В близките месеци България трябва да избере как да развива енергийния сектор. Засега планът е да строим АЕЦ, да запазим въглищата и да харчим колосални пари.
- С тази политика обаче има риск да изгубим милиарди еврофинансиране. И да не инвестираме в чисти и евтини ВЕИ, газ и водородни проекти.
- Опитът на Бойко Борисов да балансира между Русия и САЩ в крайна сметка ще направи неконкурентна българската икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
И каква е ралзиката между ТОВА и най-грозното лице на комунизма?
До коментар [#1] от "Stoyan Dimitrov":
Тогава беше тато сега е гавазинът му!
ББ е супер неграмотен човек и не знам ЗАЩО продължаваме да оставаме в ръцете му толкова много власт. Малко ли беди ни докара през последните години, ами чакаме и още (и явно ще ги дочакаме)? Каква енергетика, какви 5 лева? Тоя човек от нищо не разбира и му се позволява да командва еднолично цялата държава и то легитимно през парламента, ужас просто. Набута ни го с тоя тъп и безсмислен газопровод, иска да ни го набута и с АЕЦ Белене. Не знам какво още трябва да се случи, за да се събуди тоя заспал народ, заробваме още 2 поколения поне да изплащат дълговете, оставени от ГЕРБ и &... То народ не остана в тая страна, ние ядрени мощности ще строим, за чий бе?!...
Тези мутри искат да изгонят от България и последните разумни граждани. За мен това е тоталният разпад на държавността. От тук надолу остава да стигнем Беларус само. Няма визия в нито една сфера на обществото - енергетика, образование, здравеопазване, правов ред, транспорт, околна среда. Всичко се прави с цел кражби и облагодетелстване на близките им хора.
За съжаление докато ножът не опре до кокала, масата българи ще продължават да се радват на безвремието. Но когато се събудят ще е твърде късно. Политика не се прави от днес за утре, а за следващите 20-30 години.
Ако Уестингхаус, а не Росатом построи АЕЦ, пак ли ще е токсично?
Големи глупости - газопровода нямало нищо да ни носи 15 години! Ами нали на 15тата година ще имаш газопровод за 3млрд. Все едно да изплащам ипотека и накрая да кажа - е за кво плащах толкова години за същите пари можеше да си живея под наем, да не плащам за ремонти и подобрения. Като се подхвърлят някакви суми пък за Белене трябва да ви напомня, че имаме два реактора. 7ми блок в Козлодуй пък няма нищо общо с ядрената енергетика както я познаваме и ако наистина тази технология се окаже, че отговаря на рекламите вероятно ще ускори неимоверно затварянето на тец в международен план.
Видно е, че правителството тупа топката, но и на европейско ниво също е така. Да, соларните панелите ще произвеждат (дори вече го правят) мноооого евтин ток когато го правят, но още няма никакъв начин за складиране на енергията. Най-обещаващо изглежда интегрирането на електромобилите като част от електропреносната мрежа, но това са все още футуристични пожелателни предсказания.
Не твърдя, че планът на правителството е добър, но и авторът няма голяма представа от енергетика. Електроенергетиката е непрекъснат процес и разните соларни, вятърни централи в актуалният вид са си детски играчки. След като соларните работят например от 8 до 18 часа всеки ден, то нормален икономист ще пресмята останалата част от денонощието като недоставена енергия. Така беше при соца и цената на недоставената енергия беше 27 пъти по-скъпа от доставената по тогавашните учебници.
До коментар [#6] от "nqma zna4ka koi":
Бъдещето е в по-малки източници на ток, по-близки до мястото на консумация. Защо ще се изливат милиарди, когато е ясно, че светът върви към поевтиняване на електроенергията. Самото производството няма да е чак толкова важно, колкото как се управлява и съхранява произведеният ток. А в статия си пише ясно, че когато не грее слънце или духа вятър, паро-газовите централни може да бъдат отговора на задачата.
Газопроводът Турски поток наистина беше страшна глупост и неизгоден за нас, защото вместо да продължим да си получаваме транзитните такси по съществуващата сделка, решиха да пристанат на Путин, да развалят сделката и да строят с руски работници и охранители тръбата през България. Щял да се избие след 15 години - обаче кой ти дава гаранция, че тогава този поток ще е релевантен. Енергетиката се мени сравнително бързо и няма гаранция каква ще е ролята на газа след 15 години, затова вместо да заложим на сигурните пари, угодиха на Путин и сега ще чакаме врабчето да се върне при нас.
До коментар [#8] от "Rational":
Напълно съм съгласен за тока, но за момента няма ефективен начин за съхранение. Ако беше така всички чукари щяха да са в слънчеви панели. Отделно не е сигурно дали електромобилите няма да навлязат ударно, което би удвоило потреблението. А е възможно пък и да станат самоуправляващи до 10 години, което би намалило дръстично броя им. Никой не знае какво ще стане!
Колкото до потока, съществуващия газопровод беше за доставки за Турция, но на тях вече не им е необходим. С изтичане на договора така или иначе ще остане празен и варианта беше да тръгне газта на запад, но и руснаците си имат съображения, не го правят за да може България да прибира такси. Като сложим ДДС и другите такси, работните места и какво ли не от проекта, то той е с доста положителна стойност за страната. Отделно съществуващата инфраструктура и кадрови потенциал предполагат висока конкурентност на бъдещи проекти.
До коментар [#6] от "nqma zna4ka koi":
Не. Щеше да е вярно ако се упражняваше контрол при строителството на патока и се спазваше поне руския държавен стандарт за изграждане на такава инфраструктура - това е сериозен стандарт, подкрепен от практиката. Но подмяната на тръбите по проект позволи отклоняването на едни пари към едни хора, а на нас ни оставят трасе с трайност от 10-12 години преди да започне да аварира. Всичко при руснаците накрая се свежда до някаква кражба, особено като никои не смее да си търси правата. Това с интегрирането на електро-автомобилите се огледайте, че и най-богатите държави като Швейцария не го правят, има причина за това.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.